۱۹ خرداد به‎روایت تاریخ؛ نطق تاريخی دكتر مصدق در دادگاه لاهه (۱۳۳۱)

اصلاحات | 19 خرداد سال 1331 (9 ژوئن 1952) روزی است كه دكتر محمد مصدق رئیس دولت وقت در دادگاه جهانی لاهه نطق تاریخی خودرا در دفاع ازایرانیان ایراد كرد و وجدان جهانیان را متوجه نقض حقوق ملل ضعیف ساخت.

mossadegh10

نطق تاريخی دكتر مصدق در دادگاه لاهه (۱۳۳۱ ش)

 ۱۹ خرداد سال ۱۳۳۱ (۹ ژوئن ۱۹۵۲) روزی است كه دكتر محمد مصدق رئیس دولت وقت در دادگاه جهانی لاهه نطق تاریخی خودرا در دفاع ازایرانیان ایراد كرد و وجدان جهانیان را متوجه نقض حقوق ملل ضعیف ساخت. دكتر مصدق در این نطق گفت كه وجدان جهانیان نباید اجازه دهد كه حقوق ملل ضعیف پایمال شود؛ جهانیان باید از ملل كوچكتر كه برای احقاق حقوق خود و استفاده از حاكمیت ملی و استقلال بپا می‎خیزند در برابر دولت‏‎های دارای قدرت نظامی، تبلیغاتی و نفوذ سیاسی وسیع دفاع كنند. ما ـ ایرانیان ـ كاری جز گرفتن حق مسلم خود نكرده‎ایم. دكتر مصدق قضات دادگاه لاهه را از آلوده كردن خود به سیاست برحذر داشت و اشاره كرد كه قاضی باید حق را از زورگو و غاصب آن بگیرد نه جانب طرف برتر را.
دكتر مصدق پس از ایراد نطق طولانی خود، دفاع قضایی از حقوق ایران در برابر شكایت انگلستان را به پروفسور رولنRolin ــ حقوقدان بلژیكی كه به وكالت از ایران انتخاب شده بود سپرد. دکتر مصدق بعدا در یك مصاحبه مطبوعاتی در پاسخ به پرسش یک روزنامه نگار درباره میزان امید او به سازمان‌های بین‌المللی از جمله دادگاه لاهه، خواستار اصلاح منشور ملل و واگذاری تصمیم گیری‌ها، از شورای امنیت به مجمع عمومی سازمان ملل شد و گفت كه سازمان ملل باید تنها «دمكراسی» ها را به عضویت بپذیرد نه هر دولت را. دولت یک كشور غیر دمكراتیك می تواند عضو ناظر باشد، نه صاحب رای، «دمكراسی» یک حق است و حقوق انسان باید رعایت شود و محترم باشد و ناقض این حقوق به مجازات برسد تا این مجازات وسیله تنبّه باشد.

 

قانون بلدیه مشتمل بر ۱۰۸ ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسی (۱۲۸۶ ش)

شورش مردم تبریز علیه خودكامگی “محمدعلی شاه قاجار” (۱۲۸۷ ش)

استیضاح دولت “مستوفی الممالك” از سوی آیت‏ اللَّه “سیدحسن مدرس” (۱۳۰۲ ش)

جیره‌‌بندی‌ نان‌ در سراسر کشور در جنگ‌ جهانی دوم‌ (۱۳۲۱ ش)

محمد علی ملكی وزیر بهداری كابینه دكتر مصدق شد. (۱۳۳۲ ش)
دكتر مصدق نخست وزیر وقت در خرداد ۱۳۳۲ و پیش عزیمت به لاهه دكتر محمد علی ملكی ، از ملی گرایان بنام را وزیر بهداری كابینه خود كرد. دكتر ملكی پس از برانداری ۲۸ امرداد و بارها پس از آن بازداشت شده بود. وی در سنین كهولت هم به فعالیت سیاسی در همان زمینه های قبلی ادامه و راه خود را تغییر نداده بود.

 

در زنجان یک قاچاقچی مواد مخدّر اعدام شد. (۱۳۵۰ ش)

وزیران خارجه آمریکا، انگلیس، ترکیه و پاکستان برای شرکت در کنفرانس سنتو به تهران آمدند. (۱۳۵۲ ش)

استان شدن قم به صورت رسمی و قانونی (۱۳۷۵ ش)

نرون امپراتور روم كه به خشونت معروف بوده است خودكشی كرد. (۶۸ م)

روزی که «شهربراز» جان خودرا از دست داد. (۶۳۰ م)
نهم ژوئن سال ۶۳۰ میلادی اسپهبد شهربراز(شهروراز) ژنرال مشهور ایرانی و فاتح مصر در شهر تیسفون كشته شد. وی پس از مرگ مرموز (احیانا قتل) اردشیر سوم شاه ۹ ساله ایران عملا به مدت ۴۴ روز امور سلطنت ایران را به دست گرفته بود تا امپراتوری ما را از خطر اضمحلال برهاند. این ژنرال بود كه اورشلیم و دمشق را از روم شرقی پس گرفته، صلیبی را كه مسیح بر آن مصلوب شده بود به تیسفون (مدائن) منتقل كرده، مصر را متصرف شده و در اسكندریه، پادگان ایرانی را ساخته و مقام اداری گمارده بود. محبوبیت این ژنرال در جامعه ایران آن زمان باعث تحریك احساس بخل و حسد خسرو پرویز (شاه وقت) نسبت به او شده بود و نقشه بركناری، تبعید و حتی قتلش را كشیده بود كه این خبر در جریان جنگ ایران با ارتش هراكلیوس امپراتور روم شرقی به گوش او رسید و وی را سست كرد و بعدا تا پایان كار خسرو پرویز عملا خود را منزوی ساخته بود.

پس از قتل خسرو پرویز و پایان حكومت قباد دوم جانشین او، بزرگان كشور با این شرط با پادشاهی پسر خردسال قباد دوم موافقت كردند كه شهربراز نایب السلطنه شود و او پذیرفت. شهربراز با هراكلیوس صلح كرد ولی خیلی زود متوجه شد كه كشور دچار بی نظمی و در آستانه هرج و مرج كامل است و هر صاحب قدرت، خودسرانه اجرای مقررات را به دست گرفته است و مسئله راه حلی جز توسل به روش نظامی (انجام مقررات، بی چون و چرا) ندارد و از بزرگان كشور خواست كه قدرت را به طور كامل تا زمانی كه مسائل حل شوند به او بسپارند و سازمان‎‌های اداری و فرمانداری‌ها به افسران ارتش واگذار شوند كه بزرگان چون منافع خودرا در خطر دیدند زیر بار نرفتند ولی شهربراز با تکیه بر ارتش به مخالفت آنان اعتنا نکرد. اندكی بعد و به گونه‎ای ناگهانی، شاه خردسال كه نام اردشیر سوم بر او گذارده شده بود درگذشت و شهربراز قدرت كامل را به دست گرفت كه بزرگان شایع كردند كه او اردشیر خردسال را كشته است (برخی از مورخان رومی این اتهام را تایید كرده و شهربراز را عامل مرگ اردشیر نوشته‌اند). این شایعه قاطبه مردم و برخی از افسران جزء پادگان تیسفون را خشمگین كرد و در یك فرصت مناسب (با تطبیق تقویمها؛ در نهم ژوئن سال ۶۳ میلادی) شهربراز را از میان برداشتند و با قتل شهربراز سقوط امپراتوری ساسانیان تسریع شد.
 

با کمک ایران به سلطنت بازگشت ولی مدعی شهر کویته شد. (۱۵۴۳ م)

همایونشاه پادشاه وقت هند که به دربار ایران (قزوین) پناهنده شده بود و از ایران یاری گرفته بود تا تاج و تخت خودرا بازیابد در راه بازگشت به هند در سال ۱۵۴۳ چند روز در کویته (شهری پشتون ـ بلوچ نشین و در آن زمان در قلمرو ایران) که میان سه کوه واقع شده است اقامت کرد و با همین اقامت کوتاه، نهم ژوئن ۱۵۴۴ و پس از بازگشت به قدرت و استقرار در دهلی مدعی کویته شد که ایران در سال ۱۵۵۶ به آنجا لشکر کشید و هندیان را بیرون راند. همایونشاه پسر بابر و دومین امپراتور تیموری هند است که در دسامبر ۱۵۳۰ بر جای پدر نشست. وی در آغاز سلطنت با برادرش کامران میرزا نیز درگیری داشت.
درّانی‌ها پس از اعلام استقلال منطقه قندهار در نیمه قرن هجدهم و جداساختن آن از ایران کویته را هم ضمیمه قلمرو خود کرده بودند که انگلیسی‎ها پس از تکمیل تصرف هندوستان، در نیمه دوم قرن ۱۹ آن را متصرف شدند و با کشیدن خط «دوراند» کویته و نیمی از طوایف پشتون را به هند ملحق ساختند که اینک بخش بزرگی از پاکستان را تشکیل می دهند که منطقه بحران زای این کشور است. باوجود مهاجرت‎های اخیر، اکثریت جمعیت کویته را هنوز پشتون‎ها (افغانها) تشکیل می دهند. ۳۱ می ۱۹۳۵ یک زمین لرزه شدید (۷ و ۷ دهم ریشتری) بیش از ۴۰ هزار تن را در کویته (در آن زمان شهری در بلوچستان انگلستان) کشت. چنین زلزله‌ای در سال ۲۰۰۸ نیز در کویته روی داد.

اشغال سرزمین پاراگوئه در امریكای جنوبی توسط ارتش اسپانیا (۱۵۳۵ م)

كشور پاراگوئه در اوایل قرن شانزدهم توسط دریانوردان اسپانیایى و گروه‏‌های تجسسی آنها مورد شناسایى قرار گرفته بود. این گروه‏‌ها در سال‏‎های ۱۵۲۱ و ۱۵۲۷میلادی از طریق رودخانه پارانا در برزیل به داخل پاراگوئه رسیدند. در آن زمان، این منطقه محل سكونت بومیان محلی بود كه در بخش شرقی آن به كشت و زرع مشغول بودند. در نهایت در ۹ ژوئن ۱۵۳۵میلادی تمامی سرزمین پاراگوئه به تصرف نیروهای اسپانیایى درآمد و به مدت ۲۷۶ سال در كنترل این كشور قرار داشت. پس از آن‏كه این كشور به طور كامل زیر یوغ اسپانیایى‏‌ها قرار گرفت ساخت و ساز شهر و برج و باروها در آن آغاز شد و در سال ۱۵۳۹میلادی فرماندار این منطقه نیز توسط پادشاه اسپانیا منصوب گردید. سرزمین پاراگوئه در مركز امریكای جنوبی قرار گرفته و با ۴۰۶/۷۵۲ كیلومتر مربع مساحت در میان كشورهای برزیل، بولیوی و آرژانتین قرار گرفته است.

 

تولد “پتر كبیر” نامورترین امپراتور روسیه (۱۶۷۲ م)

پتر كبیر امپراتور معروف روسیه در ۹ ژوئن ۱۶۷۲میلادی در مسكو به دنیا آمد. با مرگ پدر، خواهر پتر، سوفی، زمام امور را به دست گرفت اما تعدادی از اشراف و روحانیون با وی مخالفت ورزیدند و پتر را در ۱۲ سالگی به تزاری روس برگزیدند. پتر با وجود خواهرش نمی‌‏توانست مستقلاً سلطنت كند. از آن طرف هنگامی‎‏كه سوفی، خواهر پتر كبیر به مقام نیابت سلطنت دست یافت، برادر خود پتر را برخلاف رسم قدیم از كاخ كرملین خارج كرد و به روستایى نزدیك مسكو فرستاد. اخراج وی از كرملین كه در حقیقت زندانيِ باشكوه بود، در تربیت روحی و اخلاقی پتر تأثیر كرد و پس از چندی با سپاه آراسته خود با خواهر از درِ مخالفت درآمد و به آسانی بر او دست یافت. سپس خواهر را در صومعه‎‏ای زندانی كرد و رسماً به سلطنت نشست.
وی مصمم شد، رعایای نیمه‏‎وحشی خود را به سوی تمدن غرب رهنمون كند. بنابراین تصمیم گرفت دیواری را كه دولت‏‎های سوئد، لهستان و عثمانی بین روسیه و غرب كشیده بودند، درهم شكند. بدین منظور جنگ‏‎هایى با عثمانی و سوئد كرد و آنان را شكست داد و قسمتی از آن كشورها را ضمیمه امپراتوری خود كرد. او بسیاری از مهندسان، معماران، صاحب منصبان، دریانوردان و پزشكان هلندی و انگلیسی را استخدام كرد و به روسیه فرستاد. او در مسیر تغییر اوضاع اجتماعی و اخلاق قدیمی ملت روس، قدم‏‎های سریعی برداشت به طوری كه در اواخر سلطنت او، روسیه در ردیف ممالك بزرگ اروپا درآمد. پتر كبیر در مدت سی سال سلطنت خود بر روسیه ارتش منضبط و نیرومندی به وجود آورد و كشور ضعیف خود را به امپراتوری بزرگی مبدل ساخت به طوری كه نام روسیه از دوران سلطنت او بر این كشور نهاده شد. در دوران سلطنت پتر كبیر، شهرهای بزرگی در روسیه بنا گردید كه پایتخت او، سَن پترزْبورْگْ، برجسته‎‏ترین نمونه آن به شمار می‏رود. پتر كبیر قلمرو امپراتوری روسیه را توسعه داد و نیروی دریایى بزرگی به وجود آورد كه هنگام مرگ پتر، به بزرگ‏ترین قدرت دریایى اروپایى تبدیل شده بود. این امر زمینه تجاوزات متعددی به نواحی مختلف جهان را فراهم آورد و قدرت‎گیری روسیه، نقش آن را در معادلات قدرت جهان برجسته ساخت. پتر كبیر آرزو داشت كه از طریق جنوب به آب‏‎های گرم و آزاد راه یابد و این مساله در زمان پس از او نیز دنبال شد و تجاوزات پی‏درپی روس‎‏ها برای دستیابی به دریاهای جنوب ایران در راستای همین هدف صورت می‏‎گرفت. پتر كبیر سرانجام در ۸ فوریه ۱۷۲۵میلادی در ۵۳ سالگی درگذشت و پس از او، همسرش، كاترین به سلطنت رسید.

تولد “آمدو آووگادرو” فیزیك‏دان معروف ایتالیایی (۱۷۷۶ م)

آمِدُو آووگادرو، فیزیك‏دان ایتالیایى، در نهم ژوئن ۱۷۷۶میلادی در شهر تورن ایتالیا به دنیا آمد. پدرش قاضی مشهوری بود كه علاقه داشت پسرش روزی حرفه قضاوت را پیشه كند. آمدو، دروس خود را ادامه داد و با كمك نبوغ خویش، در ۱۶ سالگی لیسانس و در ۲۰ سالگی دكترای حقوق گرفت. با این حال پس از سه سال كار و تجربه، یكبار متوجه شد كه این حرفه خواسته‏‌هایش را برآورده نمی‏‌كند. از این رو به ریاضیات، فیزیك و شیمی رو آورد و با نوشتن چند مقاله علمی، شهرت زیادی در میان جامعه دانشمندان پیدا كرد. آووگادرو در ۳۳ سالگی به مقام استادی فیزیك كالج سلطنتی در شمال ایتالیا منصوب شد و سی سال به این كار مشغول بود. با این حال عمده شهرت این فیزیك‏دان، زاییده قانونی است كه در سال ۱۸۱۱میلادی عرضه كرد. وی در این قانون كه به نام او، قانون مولكولی آووگادرو معروف است ثابت كرد كه حجم مساوی از هر گاز، دارای تعداد مولكول مساوی است، به شرط اینكه اندازه‎‏گیری گاز در شرایط مساوی از دما و فشار صورت گیرد. آووگادرو با كوشش زیاد توانست فرق بین اتم ومولكول را كه از مهم‏ترین موضوعات علم در سال‏‎‌های بعد بود، كشف كند. یافته‎‏های علمی آووگادرو، نیم قرن پس از ارائه آن‏ها، مورد توجه قرار نگرفت و مرور زمان و آزمایش دانشمندان دیگر، صحت قانون وی را به اثبات رساند. آووگادرو درباره اندازه یك مولكول آب گفته است: اگر یك قطره آب تنها به اندازه كره زمین بزرگ شود، هر مولكول آن به اندازه یك گلابی خواهد بود. آمدو آووگادرو سرانجام در سال ۱۸۵۶میلادی در هشتاد سالگی در زادگاهش بدرود حیات گفت.

پایان كار كنگره تاریخی ويِن پس از سقوط ناپلئون بُناپارت (۱۸۱۵ م)

كنگره تاریخی ويِن به عنوان یكی از بزرگ‏ترین اجتماعات سیاسی بین‏‎المللی در قرن نوزدهم، از روز ۱۴ اكتبر ۱۸۱۴میلادی در وین پایتخت اتریش آغاز شد تا درباره متصرفات فرانسه طی جنگ‏‌های ناپلئون بُناپارت تصمیم‏‌گیری كند. در این كنگره كه به منظور سر و سامان دادن به مسائل اروپا پس از نخستین استعفای ناپلئون بُناپارت تشكیل شد، سلاطین و سران برجسته اروپا نیز شركت داشتند. مسائلی كه كنگره با آن‏ها روبرو بود پیچیدگی و دشواری فراوان داشت چرا كه انقلاب فرانسه و جنگ‎‏های ناپلئون، ساختار اروپا را به كلی در هم ریخته بود. ولی آن‏چه بیشتر مورد توجه كنگره قرار داشت، برقرار كردن تعادل قوا برای حفظ صلح در این قاره بود. در این میان، رقابت‏‌ها و دسیسه‎‏چینی‏‎ها از پیشرفت كار اساسی آن جلوگیری می‎‏كرد. هم‏چنین بیشتر نمایندگان شركت كننده در كنگره، مایل بودند كه تعادل قوا در اروپا به دوران قبل از انقلاب كبیر فرانسه برگردد و می‎‏خواستند سلاطین و فرمان‏روایانی را در كشورهای مختلف روی كار آورند كه قبل از انقلاب فرانسه بوده‎‏اند. بر این اساس، شعار كنفرانس ويِن عبارت بود از: حقانیت و جبران. بدین ترتیب، كنگره ويِن نوعی پیروزی دولت‎‏های بزرگ بر دولت‎‏های كوچك و پیشرفت رژیم‎‏های سلطنتی علیه جمهوریت در اروپا بود. این كنگره كوشید و توانست عقربه زمان را در اروپا به عقب برگرداند ولی باعث شد كه در آینده، انقلاب‏‎های دیگری بروز كند. هم‏چنین از سوی دیگر این كنگره توانست از بروز جنگ تایك‏صد سال بعد در اروپا جلوگیری نماید. در نهایت، منافع قدرت‏‎های حاضر در كنگره، با تقسیم سرزمین‏‎ها و الحاق مناطق به كشورهای انگلستان، هلند، اتریش و پروس تامین گردید و به آن عنوان غرامت اطلاق شد. كنگره ويِن سرانجام در ۹ ژوئن ۱۸۱۵میلادی به كار خود پایان داد.

زادروز «برتا فون سوتر» داستان نگار شهیر اتریشی و خدمات او به «صلح»  (۱۸۴۳ م)

«برتا فون سوتر Bertha von Suttner» داستان‌نویس و صلح‌دوست شهیر اتریشی نهم ژوئن ۱۸۴۳ به دنیا آمد. او دختر یك فیلد مارشال اتریشی و از امیرزادگان این كشور بود كه در رشته‌های هنر و ادبیات تحصیل كرد. برتا زندگانی اشرافی را دوست نداشت و برخلاف رای خانواده‎اش به كار تدریس پرداخت. سپس چون خانواده‎اش بر ازدواج او با مرد دلخواهش صحه نگذاردند، ترك وطن كرد و سال‌ها با شوهرش در غربت بسر برد و همین وضعیت او را به صورت یك داستان نگار بزرگ در آورد.
برتا در غربت چهار داستان نوشت كه «ذخائر روح» و «داوری و صلح» از آن جمله‎اند. در داستان «داوری و صلح» برتا كوشیده است كه به جای جنگ، راه منطقی «حل مسائل از طریق داوری» را نشان دهد و برای این روش تبلیغ كند. برتا پس از مصالحه با فامیل و بازگشت به وطن چندین كتاب دیگر نوشت كه معروف‌ترین آنها كتاب «عصر ماشین» است كه بسال ۱۸۸۹ انتشار یافت. محتوای این كتاب به قدری جالب است كه هنوز (قرن ۲۱) تجدید چاپ می شود. برتا به خاطر همین كتاب در سال ۱۹۰۵ برنده جایزه نوبل در ادبیات شد. این نویسنده در قالب داستان به انتشار عقاید خود پرداخته كه همانا آرزوی صلح و زندگانی بهتر، آرام، مطمئن و روشن برای بشر است. برتا علاوه بر طریق نوشتن دادستان و تالیف كتاب، از راه‌های دیگر هم به صلح كمك می‌كرد و در سال ۱۹۰۷ باشگاه جهانی صلح را تاسیس كرد. وی ۲۱ ژوئن ۱۹۱۴ (در ماه تولد خود)درگذشت.

 

لغو قانون برده‎‏داری در امریكا توسط “آبراهام لینكلن” (۱۸۶۲ م)

هنگامی كه آبراهام لینْكُلْن، در سال ۱۸۶۰میلادی به ریاست جمهوری امریكا انتخاب شد، شعار تبلیغاتی خود جهت مبارزه با برده‏‎داری را دنبال كرد. این امر، خشم ایالت جنوبی امریكا را كه طرفدار برده‏‎داری بودند برانگیخت، از این رو، به تشكیل اتحادیه جدید و خودمختاری اقدام كردند. در این حال جنگ بین ایالات شمالی و جنوبی آغاز شد و طرفداران بردگی علیه مخالفان آن به نبرد پرداختند. در گرماگرم جنگ‏‎های امریكا، در نهم ژوئن ۱۸۶۲میلادی، به ابتكار آبراهام لینكلن و به دستور كنگره دولت‏های متحد شمالی امریكا، رژیم برده‏داری و خرید و فروش زنان و مردان سیاه پوست، با نام كنیز و غلام در كلیه ایالات شمال امریكا لغو شد. در ادامه این امر، لینكلن، اعلامیه معروف آزادی بردگان را در سراسر امریكا صادر كرد و باعث شورش سیاهان علیه اربابان سفید پوست خود گردید. این امر سرانجام باعث شكست طرفداران برده‎‏داری و لغو بردگی در سراسر امریكا شد.

درگذشت “چارلز دیكنز” نویسنده و رمان نویس شهیر انگلیسی (۱۸۷۰ م)

چارلْز دیكِنْز نویسنده معروف انگلیسی در هفتم فوریه ۱۸۱۲میلادی در خانواد‎ه‏‎ای تهی‏دست در انگلستان به دنیا آمد. وی به علت فقر خانواده‎‏اش، تحصیلات مرتبّی نداشت و مجبور شد برای تامین زندگی خود و خانواده‎‏اش، در یك كارخانه واكس سازی كار كند. وی در ۱۶ سالگی منشی و تندنویس یكی از نمایندگان مجلس عوام انگلستان و پس از آن، خبرنگار یك روزنامه در پارلمان شد اما بر اثر نظارت در گفتگوهاو مشاجرات نمایندگان، نفرتی عمیق از دموكراسی دروغین در خود احساس كرد. پس از چندی كار چارلز از تندنویسی به روزنامه‏‎نگاری و وقایع‏‎نویسی انجامید. و در این دوره، سلسله مقاله‏‏‎های مصور و هجوآمیز از زندگی روزانه مردم انگلستان منتشر كرد كه بسیار مورد توجه قرار گرفت. این مقاله‏‎ها بعدها در كتابی به نام طرح‎‏های باز انتشار یافت كه اولین كتاب دیكنز به شمار می‎‏آید. با انتشار مقالات وی، استعداد فكاهی‏‎نویسی او بر اهل ذوق معلوم گردید و پس از چندی به شهرت دست یافت. از آن پس، آثار چارلْزْ یكی پس از دیگری منتشر می‎‏شدند و او در شمار نویسندگان بزرگ انگلستان قرار گرفت. دیكنز در این میان، شاه‏كارهایى نظیر الیورتویست، دیوید كاپرفیلد، آرزوهای بزرگ، داستان دو شهر و سرود كریسمس را به وجود آورد و شهرتی جهانی به دست آورد.
آثار دیكنز، بیشتر متأثر از خاطرات دوران كودكی اوست. وی در رمان الیورتویست مبارزه با پلیدی‎‏های اجتماعی را آغاز كرد. در این رمان، دنیای فقر و جنایت در كارگاه‏‎های لندن در قرن نوزدهم را بازگو نمود و در رمان نیكلاس نیكل‏بی اوضاع رقت‏‎انگیز مدارس ابتدایى را مطرح كرده است. می‎‏توان موضوعات مورد اشاره دیكنز در رمان‏‎هایش را این‏گونه مطرح نمود: نگارشات طنزآمیز علیه كوته فكری امریكاییان و ضدبردگی، ستم به كودكان انگلیسی، افشای فساد سیاسی و تعلل و تسامح دادگاه‏‎ها و گرفتاری نهادهای دولتی در شیوه‎‏های كهنه و كاغذبازی و… . این نوشته‏‎ها به قدری ساده و روان و زنده نوشته شده‎‏اند كه با زندگی واقعی، كاملاً تطبیق می‏‎كند و شاید از این حیث، او رئالیست‏ترین و واقع بین‏ترین نویسنده قرن نوزدهم انگلستان باشد. چارلز دیكنز هم‏چنین در زمره بزرگ‏ترین داستان نویسان جهان جای دارد. قدرت تخیل او اعجاب‏انگیز است. وی با نیروی تخیل، وقتی یك محیط اجتماعی را وصف می‏‎كند، خواننده می‎‏پندارد آن‏چه می‏بیند تصور نیست بلكه واقعیت است وحتی گرمی و سردی محیط را حس می‏‎كند. سبك نوشته‏‎های دیكنز نافذ، مطایبه‎‏آمیز، عرفانی، انسانی و خیال‎‏انگیز است كه از زندگی خصوصی وی تاثیر پذیرفته است. قدرت عظیم و خلاقه او، پرده‎‏های نقاشی وسیعی از زندگی پیش چشم خواننده می‏‎گسترد كه همه چیز را نیرومند و جاندار می‏‎سازد و در همه آن‏ها ذوق نمایشی فراوان دیده می‎‏شود. هیچ نویسنده انگلیسی نتوانسته است چون دیكنز دنیایى گوناگون با خصوصیت‎‏های متمایز از بی‏‎رحمی و رنج و مسخرگی بسازد یا مانند او چنین قانع كننده، بی‏‎عدالتی‏‎ها و ستمگری‏‎هایی كه از طرف اشخاص بزرگ بر كودكان وارد می‏شود، در نظرْ مجسم كند. برخی از صاحب‎‏نظران، چارلز دیكنز را بزرگ‏ترین و محبوب‏ترین نویسنده انگلستان می‏‎دانند. چارلز دیكنز سرانجام در نهم ژوئن ۱۸۷۰میلادی در پنجاه و هشت سالگی درگذشت.

اختراع آنتن امواج صوتی توسط “گولیلمو ماركونی” (۱۸۹۶ م)

گوگلیلمو مارکونی (به ایتالیایی: ‎Guglielmo Marconi‏)† (۲۵ آوریل ۱۸۷۴ – ۲۰ ژوئیه ۱۹۳۷) مهندس برق ایتالیایی و دریافت‌کننده جایزه نوبل بود که سیستم بی‌سیم تلگرافی یا همان رادیو را اختراع کرد. مارکونی رئیس فرهنگستان ایتالیا و عضو شورای عالی فاشیستی ایتالیا بود. در دسامبر سال ۱۹۰۱ او توانست فرضیه امواج رادیویی که تحت تأثیر چرخش زمین و در مدار آن قرار نمی‌گرفتند را اثبات کند. او با بیان این فرضیه اقدام به مخابره کردن اولین سیگنال‎های امواج رادیویی در اقیانوس اطلس میان پولدهو[کورن وال و سنت جونز، نیوفوندلند به فاصله ۲۱۰۰ مایلی مخابره کرد. سال‌های ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۲ او اختراعات دیگری را به ثبت رساند. در ۱۹۰۲ در طول سفر دریایی خود به فیلادلفیای آمریکا تأثیرات روشنایی روز و ارتباط مستقیم آن با ارتباطات و امواج بی سیم را کشف کرد و در همان سال امتیاز ردیاب مغناطیسی خود را که پس از آن تبدیل به گیرنده استاندارد امواج رادیویی شد ثبت نمود. این گیرنده برای سال‎های طولانی یک الگوی استاندارد و جامع بود.

 

رویدادها

  • ۱۳۸۸ – مناظره تلویزیونی محمود احمدی‌نژاد و محسن رضایی|مناظرهٔ تلویزیونی میان محمود احمدی‌نژاد و محسن رضایی، دو تن از کاندیدهای دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران.
  • ۱۳۸۸ – نامهٔ تاریخی هاشمی رفسنجانی به رهبر ایران.

زادروزها

  • ۱۳۴۹ – امین حیایی، بازیگر ایرانی

مرگ‌ها

  • ۱۳۸۶ – پرویز ورجاوند، باستان‌شناس و سیاست‌مدار ایرانی (زاده ۱۳۱۳)
  • می پسندم (1)
  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/1031
کلیدواژه ها:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405