۲۷خرداد به‎روایت‎تاریخ؛ سالروز درگذشت استاد جلیل شهناز(۱۳۹۲)

اصلاحات | جلیل شهناز پس از یک دوره بیماری صبح روز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ در بیمارستان آراد درگذشت[۷] محمدرضا شجریان پس از درگذشت جلیل شهناز گفت: "استاد جلیل شهناز در من شور و عشق آفرید و من با صدای تار شهناز بدین جا رسیدم و کلمهٔ استاد فقط لایق شهناز و استاد جلیل شهناز را بسان حافظ که تکرار ناشدنی‌ست و با احترام به تمام نوازندگان تار پس از استاد شهناز باید دفتر تار ایران بسته شود."

678979_PM3KNSNH

درگذشت استاد جلیل شهناز ، استاد برجسته تار و سه تار (۱۳۹۲ ش)
جلیل شهناز، در سال ۱۳۰۰ در اصفهان به دنیا آمد. تقریباً همه اعضای خانواده وی با موسیقی آشنایی داشتند و در رشته‌های مختلف هنر از جملهتار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادی رسیدند. پدرش «شعبان خان» علاقه وافری به موسیقی اصیل ایرانی داشت و علاوه بر تار که ساز اختصاصی او بود، سه‌تار و سنتور هم می‌نواخت. عموی او غلامرضا سارنج هم از نوازندگان کمانچه بود. جلیل شهناز، از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن تار را در نزد عبدالحسین شهنازی و برادر بزرگ خود حسین شهناز که به خوبی ساز می‌نواخت، آغاز کرد. پشتکار زیاد و استعداد شگرف جلیل به حدی بود که در سنین جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شد. در کتاب «موسیقی‌دانان ایرانی» نوشته پژمان اکبرزاده آمده است: «شهناز نوازندگی در رادیو اصفهان را از سال ١٣٢٨ آغاز کرد و در سال ١٣٣٦ به دعوت سازمان رادیو به تهران آمد و در برنامه های گوناگونی مانند برنامه گل‌ها، ارکستر حسین یاحقی و … به عنوان تک‌نواز و هم‎نواز به فعالیت پرداخت.
وی همچنین در گروه “یاران ثلاث” (همراه با تاج اصفهانی و حسن کسایی) و گروه “اساتید موسیقی ایران” کنسرت‌های بسیاری را در داخل و حارج از ایران اجرا نمود. شهناز در برنامه‌های جشن هنر شیراز نیز حضوری فعال داشت.» این نوازنده تار در طول زندگی هنری خود با هنرمندان والای کشور از جمله فرامرز پایور، حبیب‎الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، علی تجویدی، منصور صارمی، رضا ورزنده، امیر ناصر افتتاح، جهانگیر ملک، اسدالله ملک، حسن کسائی، محمد موسوی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، محمودی خوانساری، عبدالوهاب شهیدی، اکبر گلپایگانی، حسین خواجه امیری و محمد رضا شجریان همکاری داشته‌است. وی در دههٔ ۱۳۶۰ همراه با فرامرز پایور (سنتور)، علی اصغر بهاری (کمانچه)، محمد اسماعیلی (تنبک) و محمد موسوی (نی) «گروه اساتید» را تشکیل داد و با این گروه، مسافرت‌های متعددی به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت.
وی در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد. همچنین در ۲۷ تیر سال ۱۳۸۳، مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به جلیل شهناز اهدا شد. در سال ۱۳۸۷، محمدرضا شجریان، گروهی که با آن کار می‌کرد را به افتخار جلیل شهناز، گروه شهناز نام گذاشت. جلیل شهناز، علاوه بر نواختن تار، که ساز اختصاصی اوست، با نواختن ویولون، سنتور و تمبک نیز آشنایی دارد. معروف است که او در شیوه نوازندگی می‌تواند با ساز خود علاوه بر نواختن، آواز هم بخواند. جلیل شهناز در ٢٧ خرداد ١٣٩٢ به علت کهولت سن در تهران درگذشت.

قتل عام كرمانی‌ها و خارج ساختن ۲۰ هزار جفت چشم از مردان این شهر (۱۷۹۴ م)
از آنجا كه محاصره شهر كرمان توسط نیروهای آغامحمدخان قاجار بیش از یك ماه به طور انجامید، میان مورخان بر سر روزی كه خان قاجار پس از سقوط شهر دستور درآوردن ۲۰ هزار جفت چشم از مردان و قتل چهار هزار نفر دیگر و فروش اسیران به بردگی و تخریب كرمان را صادر كرد با جزیی تفاوت اختلاف نظر است. [در آن زمان هنوز تاجگذاری نكرده بود كه اورا «شاه» خطاب كنند]. از روایت‌هایی كه به دست داده شده است چنین بر می‎آید كه این جنایت، چند روز پیش از آغاز تابستان و به قول غالب ۱۷ ژوئن در سال ۱۷۹۴ میلادی روی داده است. چنین فاجعه بشری كه نهایت وحشی گری بود در ایامی روی داد كه انقلاب فرانسه به سراسر اروپا گسترش می یافت و به همراه آن منشور حقوق بشر. ناپلئون به عنوان ژنرال انقلاب گام به میدان گذارده بود. همه جا صحبت از عقاید منتسكیو و جان لاك بود. در آمریكا، سه سال از تصویب اصلاحیه‌های ده گانه قانون اساسی این فدراسیون كه به «بیل آو رایتز» معروفند و حقوق انسان ازجمله حق حمل اسلحه را تضمین كرده اند می‌گذشت. در آلمان؛ فردریك شیلرSchiller آموزش زیبایی هنرهای انسانی و زیبایی شناسی را توصیه می‌كرد. در اروپا بردگی لغو و مقررات تثبیت قیمت‎ها به اجرا در می‌آمد.
نظر به این كه حكومت ایران ار آن پس تاسال ۱۹۲۵ در دست قاجارها بود و در دوران پهلوی هم عمدتا رجال عهد قاجار بر سر كار بودند به مصیبتی كه بر كرمانیان وارد آمد ـ آن طور كه باید، توجه و اشاره نشد. اگر چنین فاجعه یی در كشوری دیگر صورت گرفته بود آن را در تقویم‌های عمومی ذكر می‌كردند، هر سال یادآور می‌شدند و دست كم در شهر و ایالت مربوط روز بزرگداشت مقتولین تعیین و تعطیل عمومی اعلام می‌شد.

تشكیل “جهاد سازندگی” به فرمان “حضرت امام خمینی”(ره) (۱۳۵۸ ش)
جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی(ره) تشكیل گردید و از همان آغاز كار توانست خیل عظیم نیروهای دلسوز، جوان و متخصصین متعهد و مسلمان در رشته‏‎های گوناگون را برای احیا و نوسازی روستاها در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به خود جذب نماید. امام امت به هنگام تشكیل جهاد سازندگی فرمود: “الان كه مرحله سازندگی است، ما دستمان را پیش ملت دراز می‏‌كنیم و از ملت می‏‌خواهیم كه همه در این نهضت شركت نمایند.” به دنبال صدور این فرمان، اقشار مختلف مردم جهت محرومیت زدایی بسیج شدند. خدمات ارزنده جهاد سازندگی علاوه بر سازندگی و آبادانی مناطق محروم كشور در طول هشت سال دفاع مقدس، از نقش مؤثر این نهاد انقلابی در حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران حكایت دارد. جهاد سازندگی در زمینه‏‌های صنایع روستایی، كشاورزی، دامداری، سدسازی، منابع طبیعی، آب‏خیزداری و ده‏‌ها مورد دیگر، فعالیت‏‎های گسترده‏ای در سطح ایران و برخی كشورهای آفریقایی انجام داده است. جهاد سازندگی در سال ۱۳۶۲ تبدیل به یك وزارتخانه شد و پس از آن كه در سال ۱۳۷۹ در وزارت كشاورزی ادغام گردید، وزارتخانه جهاد كشاورزی به وجود آمد.

نخستين خلبان زن که عرض اقيانوس اطلس را با پرواز پيمود. (۱۹۲۸ م)
بانو ” امیلیا ارهارتAmelia Earhart ”  پس از ۲۰ ساعت و ۴۰ دقیقه پرواز و پیمودن عرض اقیانوس اطلس ۱۷ ژوئن سال ۱۹۲۸ در ساوت ویلز انگلستان فرود آمد. وی این پرواز را با یک هواپیمای دریانشین (هواپیمایی که قادر به نشستن و برخاستن از روی آب است) پیمود. او از خاور کانادا (نیو فاوند لند) به پرواز درآمده بود. امیلیا که ساکن بوستون آمریکا بود نخستین خلبان زن است که عرض اقیانوس اطلس را با پرواز پیمود. Amelia اواخر تابستان ۱۹۳۷ پرواز دور دنیا بر فراز خط استوا را آغاز کرد ولی دوم ژوئیه این سال برفراز اقیانوس آرام ناپدید شد. هنوز تلاش برای یافتن بقایای او و هواپیمایش ادامه دارد. گفته شده است که هواپیمای او برفراز منطقه جزایر مرجانی Nikumaroro (نیکومارورو) سرنگون شده است.

امضای قرارداد منع استفاده از سلاح‎‏های میكروبی و شیمیایی در جنگ‏‌ها (۱۹۲۵ م)
بر اساس معاهده منع استفاده از سلاح‎‏های میكروبی و شیمیایى كه هفدهم ژوئن ۱۹۲۵میلادی در ژنو به امضا رسید، استفاده از هرگونه سلاح میكروبی، گازهای كشنده، سموم شیمیایى و نظایر آن‏ها در جنگ ممنوع شد. امضا كنندگان این معاهده ۲۹ كشور بودند كه بعدها تعدادشان افزایش یافت. از دلایل مهم انعقاد پیمان منع استفاده از سلاح‎‏های میكروبی و شیمیایی، استفاده گسترده آلمان از سلاح‎‏های شیمیایی در جریان جنگ جهانی اول بود. با این حال این پیمان تاكنون توسط بسیاری از كشورها نقض شده است. از جمله امریكا در جریان جنگ ویتنام و رژیم بعث عراق در ایام تجاوز نظامی به ایران، این معاهده را به شدت نقض كردند.

تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی (۱۳۶۱ ش)
ایده تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی ابتدا در جامعه اسلامی دانشگاهیان مطرح شد و به دنبال آن آقای هاشمی رفسنجانی رییس وقت مجلس شورای اسلامی با طرح این مطلب در شورای اقتصاد، نظر مساعد شورا را تامین نمود. این مسأله با حضرت امام خمینی(ره) نیز مطرح شد و معظم‏له از این پیشنهاد استقبال نموده و مبلغی را بدین منظور اهدا كردند. پس از تدوین اساسنامه مقدماتی دانشگاه آزاد اسلامی، آقای هاشمی رفسنجانی در آخرین جمعه اردیبهشت سال ۱۳۶۱ موجودیت این دانشگاه را اعلام كرد. سرانجام دانشگاه آزاد اسلامی در ۲۷ خرداد ۱۳۶۱ به طور رسمی تاسیس شد و پس از گذراندن مراحل مقدماتی، آماده پذیرش دانشجو در اواخر آن سال شد. بدین ترتیب كه در اسفند ماه ۱۳۶۱، اولین آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در ۱۰ شهر كشور و با حضور ۳۰ هزار شركت كننده برگزار شد كه از این میان، ۳۰۰۰ نفر انتخاب و مشغول تحصیل شدند. اساسنامه مصوب سال ۱۳۶۱ تا دی ماه ۱۳۶۴ به تنهایی مبنای كار و حركت دانشگاه بود ولی بعدها اساسنامه جدیدی با عنوان قانون تأیید رشته‏‌های دانشگاهی آزاد اسلامی در دهم تیرماه ۱۳۶۹ به تصویب هیئت وزیران رسید كه به موجب آن، نحوه همكاری استادان و محققان دانشگاه‏‌ها و پژوهشگاه‏‌های دولتی با این دانشگاه و همچنین طرز استفاده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از آزمایشگاه‌‏ها، بیمارستان‏‌ها، كتابخانه‏‌ها و كارگاه‏‌ها و فضای آموزشی مؤسسات آموزش عالی دولتی مشخص شد.

درگیری مردم با مأموران در جریان رأی اعتماد مجلس به عبدالحسین هژیر (۱۳۲۷ ش)
پس از سقوط دولت ابراهیم حكیمی، دربار كوشش می‏‌كرد یكی دیگر از ایادی خود را كه مورد توجه سیاست انگلیس نیز باشد به عنوان نخست وزیر به ملت تحمیل كند و عبدالحسین هژیر، وزیر دارایی احمد قوام برای این سِمَت نامزد شد. اما مخالفت آیت‏‌اللَّه كاشانی به عنوان پیشوای مذهبی مردم، مانع این امر گردید. چرا كه ایشان با افشاگری علیه دولت‏‌های پس از شهریور ۱۳۲۰، آنها را با شكست روبه رو كرده بود. در این میان، مأموران سعی داشتند با تهدید و ارعاب مردم را به سكوت بكشانند. روزی كه قرار بود، هژیر كابینه خود را به مجلس معرفی كند، جمع كثیری از مردم در منزل آیت‏‌اللَّه كاشانی اجتماع كردند و به طرف مجلس به حركت درآمدند. این تظاهرات به صورت یك راهپیمایی از منزل كاشانی به سوی مجلس شكل گرفت. هنگامی كه آنان نزدیك مجلس رسیدند ناگهان صدای گلوله‏‎ها بلند شد. زد و خورد مأموران با مردم آغاز گردید و جمعی نیز مجروح و مقتول شدند. با این شكل، هژیر در مجلس حاضر شد و رأی اعتماد گرفت. حادثه این روز با عكس العمل شدید مردم مواجه گردید و مبارزه علیه هژیر را توده‏‌های مردم به رهبری كاشانی به دست گرفتند. نخست‏وزیری هژیر و واقعه ۲۷ خرداد ۱۳۲۷، پیكار ملت مسلمان ایران را در مقابله با نظام دیكتاتوری وابسته به استعمار انگلستان از حالت دفاعی و تبلیغاتی به حالت تهاجمی متحول كرد و دولت هژیر در برابر این اعتراضات بیش از یكصد روز تابِ تحمل نیاورد

تهران دارای یك فرماندار كمونیست شد. (۱۳۲۵ ش)
بیست و هفتم خرداد ۱۳۲۵ تهران دارای یك فرماندار كمونیست شد. در این روز عباس اسكندری ناشر روزنامه «سیاست» و از سران و موسسان حزب توده ایران كه بعدا هم نماینده مجلس شد به سمت فرماندار پایتخت تعیین گردید. یك ماه پس از این انتصاب، حزب توده اعلام كرد كه با حزب ایران ائتلاف كرده است. نام اسکندری همچنان بر خیابانی که در غرب شهر تهران ایجاد کرد باقی مانده است.
حزب توده در بهمن سال ۱۳۲۷ و پس از ماجرای تیراندازی به سوی شاه در دانشگاه تهران غیرقانونی اعلام شد. ناصر فخرآرایی که به سوی شاه تیراندازی کرده بود همانجا کشته شد. از جیب او کارت خبرنگار ـ عکاس روزنامه پرچم اسلام به دست آمد ولی اعلام شد که عضو حزب توده بود. با کشته شدن ناصر، انگیزه تیراندازی به سوی شاه در پرده ابهام باقی ماند. در این زمینه بعدا شایعات متعدد رواج یافت.
حزب توده که در دوران حکومت مصدق باردیگر دست به فعالیت علنی زده بود پس از براندازی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و بویژه درپی کشف سازمان نظامی آن حزب در سال بعد و اعدام بسیاری از افسران عضو به فعالیت زیرزمینی پرداخت و در اروپا یک رادیو بکار انداخت. این حزب در انقلاب ۱۳۵۷ فعالانه شرکت کرد. تاریخنگاران این حزب را محرّک اعتصاب ۶۲ روزه مطبوعات در سال انقلاب (سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی) نوشته‌اند. به فعالیت‌های حزب توده در بهمن ماه ۱۳۶۱ (دوران نخست وزیری میرحسین موسوی) پایان داده شد و از آن پس حرکت موثر دیگری از این حزب ـ حزبی که دولت آمریکارا سه دهه در نگرانی فرو برده بود ـ دیده نشده است
واشنگتن عمدتا به این سبب در براندازی ۲۸ امرداد شرکت جست که گزارش‌های مربوط به قدرت یابی حزب توده و از این طریق بسط نفوذ مسکو آن را نگران ساخته بود. در پی افزایش این نگرانی و نیز فشار و تلقینات دولت لندن، کرمیت روزولت رئیس ایستگاه اطلاعاتی آمریکا (سیا) در خاورمیانه مامور شد که به دستگاه جاسوسی و عوامل داخلی انگلستان در ایران در عملیات براندازی دولت مصدق کمک کند.

تعطیل بازار و اجتماع در بهارستان (۱۲۸۷ ش)
۲۷ خرداد سال ۱۲۸۷ هجری خورشیدی بازار تهران به نام مخالفت با استبداد محمدعلی شاه قاجار تعطیل كرد و مردم در بهارستان جمع شدند. این وضعیت تا تیرماه و به توپ بسته شدن عمارت مجلس هر روز به چشم می‌خورد.

 


مرگ “ادوارد لیتون” رمان‏ نویس و سیاست ‏مدار انگلیسی (۱۸۷۳ م)

پیروزی بومیان آمریکا در سه نبرد. (۱۸۷۶ م)

بكار بردن گیوتین برای اعدام ، پس از یك قرن و نیم ممنوع شد. این وسیله برای اعدام سریع و بدون درد در جریان انقلاب فرانسه ساخته شده بود. (۱۹۳۹ م)

عمليات نامنظم فتح ۶ در شمال اردبيل عراق، توسط سپاه (۱۳۶۶ ش)

عمليات نصر ۳ در دهلران توسط ارتش (۱۳۶۶ ش)

آغاز به كار نخستين نمايشگاه بين‌‏المللی ارتباطات در تهران (۱۳۶۹ ش)

ایران ۱۵۰ میلیون دلار اعتبار از بانکهای اروپائی و امریکایی و آسیایی گرفت. (۱۳۵۰ ش)

بر سر کاهش قیمت نفت بین ایران و عربستان اختلاف نظر شدید ایجاد شد اعضای اوپک عربستان را تهدید به اخراج از اوپک نمودند. (۱۳۵۳ ش)

عباس مسعودی بنیان‌گذار و مدیر مؤسسه اطلاعات در سن ۷۳ سالگی در دفتر کار خود درگذشت. وی علاوه بر انتشار چند نشریه ۶ دوره نماینده مجلس و شش دوره سناتور بود. مدت ۱۲ سال نیز نیابت ریاست سنا با او بود. (۱۳۵۳ ش)

عمر سقاف وزیر امور خارجه عربستان سعودی وارد تهران شد. (۱۳۵۳ ش)

 


رویدادها

 • ۱۳۵۸ – تشکیل جهاد سازندگی به فرمان سید روح‌الله خمینی رهبر ایران
 • ۱۳۶۱ – تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی
 • ۱۳۸۴ – نهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران
 • ۱۳۸۸ – راهپیمایی و تظاهرات معترضان به نتیجه انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری از میدان هفت تیر تهران تا میدان ولی‌عصر.
 • ۱۳۸۸ – بازداشت فعالان سیاسی و اجتماعی از جمله ابراهیم یزدی و محمدرضا جلایی‌پور.

مناسبت‌ها

 • روز جهانی بیابان‌زدایی
 • روز جهاد سازندگی در ایران

زادروزها

 • ۱۱۲۱ – آغامحمدخان قاجار، (درگذشت: ۱۱۷۶)،بنیانگذار دودمان قاجاریه در ایران
 • ۱۳۱۷ – نرسی گرگیا، (درگذشت: ۱۳۸۵) هنرپیشه ایرانی در تهران

مرگ‌ها

 • ۱۳۸۸ – محمدحسین برزگر
 • ۱۳۹۲ – جلیل شهناز
 • نمی پسندم  (0)
 • نظری ندارم  (0)
 • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/2176
کلیدواژه ها: