Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home1/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
کلاس درس یا « دخمه » ؟! +ویدیو | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home1/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
بی توجهی مسئولان به مشکلات توهین به شعور دانشجو است

کلاس درس یا « دخمه » ؟! +ویدیو

شهریه هایی که صرف رفاه دانشجویان نمی شود
اصلاحات | به دنبال انتشار خبری مبنی بر تشکیل کلاس های دانشجویان رشته دندانپزشکی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ساختمان های غیراستاندارد و نامناسب ، جمعی از دانشجویان پردیس بین الملل این دانشگاه ضمن تایید این موضوع خواستار رسیدگی مسئولان شدند.

57306035حدود دو سالی از تصویب قانون جدید وزارت بهداشت مبنی بر تجمیع واحدهای بین الملل دانشگاه ها از مناطق آزاد و انتقال واحدها به شهرهایی که دانشگاه مادر در آن قرار دارد می گذرد در این قانون مقرر شده در مدت زمان مشخص تمامی واحدهای بین الملل از مناطق آزاد نظیر ارس، قشم،‌ کیش، چابهار و انزلی به شهرهای اصلی منتقل شوند.

 بر اساس دستورالعمل اجرایی ساماندهی فعالیت پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت، دانشگاه ها اجازه داشتند فعالیت پردیس های خودگردان را با استفاده از توانمندی های دانشگاه مادر در بخش های منابع انسانی، تجهیزات و امکانات تداوم دهند این در حالی است که برخی از دانشگاه ها هنوز موفق به ساماندهی این دانشجویان نشدند و دانشجویان در شرایط بسیار نامناسب به تحصیل خود ادامه می دهند.

دانشجویانی که دانشکده ندارند

یک دانشجوی ورودی بهمن ۹۲ شعبه بین الملل دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: دانشجویان پردیس بین الملل این دانشگاه بطور مستقل یک دانشکده یا ساختمان مناسب برای آموزش و برگزاری کلاس ها در اختیار ندارند. بطوریکه کلاس ها در سه مکان مجزا یعنی کلینیک واقع در خیابان جمالزاده،‌ دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و ساختمان مادر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی واقع در ولنجک برگزار می شود  و ما برخی از روزها برای حضور در کلاس های درس مدام در حال رفت و آمد در این سه نقطه هستیم این شرایط برای دانشجویان بسیار خسته کننده و طاقت فرسا است.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه ساختمان پزشکی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در خیابان جمالزاده جنوبی واقع شده است از استانداردهای لازم برای برگزاری کلاس های درس برخوردار نیست. برخی از کلاس های ما در زیر زمین که شرایط آن بسیار سخت است و هر لحظه احتمال ریزش سقف وجود دارد، برگزار می شود.

ورودی کلاس درس دانشجویان

ورودی کلاس درس دانشجویان

دخمه یا کلاس درس

این دانشجوی رشته دندانپزشکی یادآور شد: کلاس های دانشجویان ورودی ۹۲ از بهمن ماه جاری به کلینیک جمالزاده منتقل شده است و ادعای مسئولان مبنی بر تعطیلی کلاس شماره ۴ ساختمان جمالزاده و قرار دادن آن به عنوان محلی برای استراحت دانشجویان واقعیت ندارد چرا که طی چند روز گذشته نیز کلاس های ما در این مکان تشکیل شد. از سوی دیگر اتاق نمناک، تاریک، بدون کولر و دستگاه تهویه نمی تواند جایی برای استراحت دانشجویان باشد.

این دانشجو در ادامه مدعی شد: کلاس شماره ۴ ساختمان جمالزاده که در بین دانشجویان به ” دخمه” معروف است از کوچکترین استاندارد یک کلاس برخوردار نیست و وقتی وارد این کلاس می شویم دقیقا نمی توانیم تشخیص دهیم روز است یا شب، برخی دانشجویان به دلیل نبود دستگاه تهویه در این کلاس دچار مشکلات تنفسی شدند این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از نظر کیفیت آموزشی رتبه اول در بین دانشگاه‌های کشور را دارد و ما انتظار داریم دانشگاه برخوردهای تبعیض آمیز بین دانشجویان را کنار بگذارد و دانشجویان را در شرایط برابر قراردهد.

این دانشجوی ورودی سال ۹۲ اضافه کرد: دانشجویان پردیس بین الملل در جشن روپوش سفید که اول ترم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد اعتراض خود را  به شرایط نامناسب کلاس ها به گوش مسئولان رساندند اما متاسفانه به نتیجه مشخصی نرسیدند.

 شهریه های ۲۰ میلیونی دانشجویان

وی همچنین خاطر نشان کرد: دانشجویان پردیس بین الملل این دانشگاه هر ترم حدود ۱۰ میلیون و سالیانه بیش از ۲۰ میلیون تومان برای تحصیل خود شهریه پرداخت می کنند لذا باید از امکانات آموزشی کافی برخوردار باشند اما هزینه تمامی وسایل مربوط به کلاس های عملی را دانشجویان تهیه می کنند، این در حالی است که استفاده از این امکانات برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی رایگان است و آنها در کلاس های عملی از توربین های یک میلیون تومانی استفاده می کنند اما دانشجویان واحدهای خودگردان ناگزیرند با توربین های ۹۰ هزار تومان که مرتب نیاز به تعمیرات پیدامی‌کند، کار کنند.

وضعیت آموزش خصوصی در کشور

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان ترم ۵ پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از دلایلی که ما پردیس بین الملل دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی را برای تحصیل انتخاب کردیم این است که از امکانات بهتر و بیشتری برخوردار باشیم مسلما کسی که به صورت خصوصی تحصیل می کند باید  امکانات بیشتری نیز در اختیار داشته باشد. در تمام کشورهای دنیا عده ای با آزمون سراسری در دانشگاه پذیرفته می شوند عده ای نیز با پول تحصیل می کنند، اما این موضوع در کشور ما هنوز حل نشده است و دانشجویان واحدهای خودگردان مورد بی توجهی مسئولان قرار می گیرند  و از کمترین امکانات آموزشی نظیر دانشگاه یا دانشکده مستقل بهرمند نیستند.

وی در ادامه تصریح کرد: دومین مشکل دانشجویان پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این است که برای شرکت در کلاس های درس مدام در حال جابجایی از محلی به محل دیگر هستند این موضوع انرژی دانشجویان را تحلیل می برد، ضمن اینکه شرایط کلاس ها بسیار نامناسب بوده و کمترین استاندارد لازم را ندارند. متاسفانه مسئولان دانشگاه نیز با این که پزشک هستند و به مشکلاتی که شرایط نامناسب کلاس می تواند برای سلامتی دانشجویان بوجود  آورد، واقف هستند اما رسیدگی نمی کنند.

این دانشجو اضافه کرد: حداقل خواسته دانشجویان خودگردان این است که مکانی ثابت برای کلاس های درس ما در نظر بگیرند و امکانات آن نیز به گونه ای باشد که مجبور نباشیم مدام جابجا شویم با توجه به اینکه تعداد دانشجویان زیاد است و هزینه های زیادی نیز پرداخت می کنند باید یونیت و تجهیزات لازم نیز در اختیار آنها قرار بگیرد.

نمای بیرون کلاس درس

نمای بیرون کلاس درس

محرومیت دانشجویان واحدهای خودگردان از حضور اساتید مجرب

در ادامه یک دانشجوی رشته دندانپزشکی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: متاسفانه  یک چهارم اساتیدی که برای آموزش دانشجویان خودگردان تعیین می شوند رزیدنت هستند اساتید مجرب و اصلی را برای دانشجویان روزانه و سراسری اختصاص می دهند این در حالی است که همه دانشجویان عضو خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند ما خودمان را از این کادر جدا نمی دانیم بنابراین نباید بین افراد اعضای یک خانواده تبعیض قایل شوند.

کلاس درسی که چندین مرتبه پلمب شده است

وی در ادامه افزود: دانشجویان خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درهر ترم حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان شهریه پرداخت می کنند اما مکانی برای تحصیل خود ندارند بیشتر کلاس های این دانشجویان در ساختمان اجاره ای خیابان جمالزاده که هیچ شباهتی به دانشکده ندارد برگزار می شود، در این ساختمان محوطه ای برای استراحت دانشجویان در نظر گرفته نشده است و ما مجبور هستیم زمان استراحت خود را در کوچه یا محیط نامناسب در محدوده خیابان انقلاب سپری کنیم. حتی برخی کلاس های ما در کلاس شماره ۴ معروف به “دخمه” ساختمانی  که در گذشته به عنوان زیر زمین و انبار کتاب مورد استفاده قرار می گرفت و به دلیل ناامن بودن چندین بار از سوی شهرداری پلمب شد، برگزار می شود.

این دانشجوی رشته دندانپزشکی یادآور شد: متاسفانه دانشجویان پردیس خودگردان در ساختمان اجاره ای خیابان جمالزاده از امکاناتی نظیر کتابخانه، نمازخانه و سرویس بهداشتی مناسب بی نصیب هستند و مجبور می شوند برای مطالعه مسافتی را طی کنند و تا بتوانند از کتابخانه دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران استفاده کنند. بنابراین خواسته ما این است که به همان حداقل امکاناتی که در قشم از آن بهره مند بودیم دسترسی داشته باشیم.

 به عنوان دانشجو به رسمیت شناخته نشده ایم

در ادامه یک دانشجوی ترم پنج رشته دندانپزشکی مدعی شد: برخورد مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با دانشجویان واحد بین الملل توهین آمیز است مثلا وقتی مسایل و دغدغه های خود را مطرح می کنیم به دلایل و روش های مختلف مسئولیت را نمی پذیرند و در پاسخ می گویند: “شما دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیستند بلکه مهمان این دانشگاه هستید”.

وی اضافه کرد: دانشجویان دانشگاه آزاد این اجازه را دارند که شهریه ثابت خود را اول ترم اما متغیر را تا پایان ترم تسویه کنند، اما وضعیت دانشجویان پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متفاوت است هیچ دانشجویی حق ندارد بدون پرداخت کامل شهریه در کلاس های درس حاضر شود.

این دانشجو همچنین اظهار کرد: متاسفانه برنامه های آموزشی دانشجویان پردیس بین الملل این دانشگاه منظم نیست مثلا بر اساس برنامه تاریخ اتمام برخی کلاس ها بعد از تاریخ امتحانات پایانی ثبت شده است و این موجب سردرگمی دانشجویان خواهد شد.

شهریه هایی که صرف رفاه دانشجویان نمی شود

یک دانشجوی دیگر رشته دندانپزشکی پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: دانشجویان انتظار دارند حداقل نصف شهریه دریافتی از آنها صرف آموزش و امکانات رفاهی شود .در حالی که ما در ساختمان جمالزاده از سرویس بهداشتی مناسب و کتابخانه محروم هستیم اگر چه با انتقال کلاس ها به دانشکده دامپزشکی تا حدودی شرایط بهتر شد اما همچنان بسیاری از کلاس های فوق العاده در همان کلاس معروف به ” دخمه” در خیابان جمالزاده تشکیل می شود.

نماینده دانشجویان ترم پنج پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: براساس اعلام مسئولان هزینه تحصیل هر دانشجوی رشته دندانپزشکی بطور متوسط ماهیانه سه میلیون ۵۰۰ هزار تومان است ما این هزینه ها را پرداخت می کنیم اما شهریه ها خرج رفاه دانشجویان خودگردان نمی شود. در واقع ما دانشجویان سرگردانی هستیم که امکاناتی نظیر غذا، دانشکده مستقل، کلاس های مناسب برای تحصیل،‌ خوابگاه، کتابخانه و غیره نداریم. ساختمان جمالزاده متعلق به دانشگاه علوم پزشکی ایران،  دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که برخی کلاس های عملی در دانشگاه مادر برگزار می شود، سه مکانی است که دانشجویان پردیس خودگردان مدام در حال جابجایی هستند.

کلاس شماره ۴ تعطیل نیست

وی در ادامه تصریح کرد: مسئولان دانشگاه اعلام کردندکه کلاس ۴ (دخمه) تعطیل شده است در حالی که همچنان کلاس های ما در این محل برگزار می شود و نکته دیگر این است که مسئولان با  دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران قرارداد بستند تا ما بتوانیم از فضای کلاس این دانشکده استفاده کنیم سئوال این است  چرا باید دانشجویان دندانپزشکی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه دیگر تحصیل کنند.

تداوم تشکیل کلاس درس دانشجویان در کلاس شماره4 معروف به "دخمه"

تداوم تشکیل کلاس درس دانشجویان در کلاس شماره۴ معروف به “دخمه”

افزایش طول زمان تحصیل دانشجویان دندانپزشکی

در ادامه یک دانشجوی ترم پنج رشته دندانپزشکی افزود: بر اساس قانون دانشجویان رشته دندانپزشکی باید پس از گذراندن ۱۱ ترم بتوانند فارغ التحصیل شوند اما به دانشجویان پردیس خودگردان این دانشگاه اعلام کردند که به دلیل مشکلاتی نظیر کمبود فضا باید حداقل ۱۴ ترم بگذرانند و مشخص نیست یک دانشجو بر اساس کدام قانون و منطق باید از این قوانین پیروی کند.

 ترم تابستانی های اجباری

وی در ادامه تصریح کرد: دانشجویان دندانپزشکی پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای اینکه بتوانند با گذراندن ۱۱ ترم فارغ التحصیل شوند ملزم شدند ترم تابستانی اجباری پاس کنند. در واقع اعلام می کنند که دانشجویان مختار هستند در ترم تابستانی شرکت کنند اما واحدهای ارائه شده تا تابستان دیگر ارائه نمی شود این یعنی برداشتن ترم تابستانی اجباری است، نکته دیگر این است که در ترم تابستانی که معمولا ۶ واحد درسی ارایه می شود با مجموع سه تابستان باید ترم اجباری پاس کنیم باید در هر تابستان یک دوم شهریه را  که قانون ترم تابستانی است دریافت کنند اما دانشجویان ملزم هستند تمامی شهریه ثابت را باید پرداخت کنند.

این دانشجوی ترم پنج اضافه کرد: در ساختمان خیابان جمالزاده محلی که بتوان دروس عملی را در آن برگزار کنیم وجود ندارد بنابراین برخلاف قانون موظف هستیم در کلاس های معمولی برخی کارهای عملی را انجام دهیم و چون جایی ثابتی وجود ندارد که وسایل ها را قرار دهیم بسیاری از مواقع سلامتی دانشجویان به خطر می افتد مثلا در موردی چراغ الکلی انگشتان دست یک دانشجو را سوزاند و موارد مشابه بسیار زیاد است.

چراغ الکلی انگشتان دست یک دانشجو را سوزاند

چراغ الکلی انگشتان دست یک دانشجو را سوزاند

بی توجهی مسئولان به مشکلات توهین به شعور دانشجو است

در ادامه یک دانشجوی ترم شش رشته دندانپزشکی پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشکل دانشجویان پردیس بین الملل این دانشگاه به روزهای اخیر و یا سال جاری اختصاص ندارد ما دانشجویان از همان ترم اول با این مشکلات مواجه بودیم و اعتراض خود را نیز با رعایت سلسله مراتب به گوش مسئولان رساندیم اما هیچ توجهی به خواسته های ما صورت نگرفت و مسئولان با بی‌تفاوتی های خود به شعور دانشجویان توهین کردند و دانشجویان خودگردان را در مقابل دانشجویان روزانه و سراسری قرار دادند.

وی افزود:  البته دانشجویان پردیس بین الملل هیچ توقعی ندارند جز اینکه با آنها نیز همانند دانشجویان روزانه برخورد شود تنها خواسته ما این است که امکانات بسیار ساده و ابتدایی آموزشی را در اختیار دانشجویان خودگردان قرار دهند.

این دانشجو در ادامه تصریح کرد: سئوال ما این است که آیا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نباید برای ۲۵۰ دانشجوی خودگردان در سطح پزشکی حداقل پنج کلاس آموزشی مناسب اختصاص دهد؟ آیا ما حق نداریم سرویس بهداشتی مناسب و کتابخانه داشته باشیم؟ انتظار نداریم در اختیار ما سلف و غذای با تعرفه هزار تومان قرار دهند اما داشتن کلاس و امکانات ابتدایی خواسته معقولی است که باید هر دانشجویی در هر نقطه از کشور از آن بهره مند باشد.

به گفته این دانشجوی رشته دندانپزشکی، برخی دانشجویان خودگردان این دانشگاه با رتبه ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ کنکور و گذراندن شرایط سخت مصاحبه پذیرفته شده اند و هم اکنون به عنوان دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و وقتی فردی عنوان دانشجو را یدک می کشد باید مطابق قوانین آموزش کشور با وی رفتار شود که اینطور نیست. حتی گاهی ما  دانشجویان در اعتراض به  تحقق خواسته هایی که از ضرورت های اولیه آموزش است تهدید می شویم.

درآمد سالیانه دانشگاه از محل جذب دانشجویان خودگردان

وی تاکید کرد: حدود ۲۵۰ دانشجوی بین الملل در پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول تحصیل هستند. دانشجویان ترم های بالای این پردیس در هر ترم ۷ میلیون تومان و دانشجویان ترم های پایین تر ۱۱ میلیون تومان شهریه پرداخت می کنند. اگر در مجموع میانگین پرداختی هر دانشجو را ۷ میلیون تومان در نظر بگیریم، سالیانه یک میلیارد ۷۵۰ میلیون تومان از محل جذب دانشجویان پردیس خودگردان برای دانشگاه درآمد ایجاد می شود. این در حالی است که حدود هفت سال است که پردیس بین الملل دانشگاه تاسیس شده است اما مسؤلان ساختمان، امکانات مستقل و مجهزی برای بخش بین الملل اختصاص ندادند.

این دانشجوی ترم ۶ رشته دندانپزشکی در پایان خاطر نشان کرد: ما دانشجویان پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فرض می کنیم رییس دانشگاه در جریان معضلات این دانشجویان نبوده، اما طبیعتا با اعتراض های که دانشجویان در روزهای اخیر انجام دادند در جریان موضوع خواهد گرفت. انتظار ما این است ضمن رفع مشکلات دانشجویان، برخورد جدی با مسئولانی که در جریان اعتراضات دانشجویان بودند و تلاشی در جهت رفع این مشکلات نکردند، انجام شود.

چند روز پیش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به ایسنا اعلام کرد: «بعد انتقال شعبه بین الملل دانشگاه از قشم به تهران،  فضای کافی برای تشکیل کلاس های دانشجویان در فضای دانشگاه وجود نداشت به همین علت ساختمان هایی (از جمله ساختمانی که عکس آن در فضای مجازی منتشر شده بود) را در سطح شهر اجاره کرده ایم و ساختمان واقع در خیابان جمالزاده نیز ( ساختمانی که عکس آن منتشر شد) ازجمله ساختمان های اجاره ای بود که کلاس های دانشجویان دندانپزشکی پردیس بین الملل در این مکان برگزار می شد. حدود سه ماه است که مکان ذکر شده به دلیل قدیمی و ناایمن بودن تخلیه شده و بدون استفاده مانده است و دانشجویان گاهی برای استراحت از این مکان استفاده می کنند.»

حال باید دید با توجه به نظرات دانشجویان پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مبنی بر تداوم تشکیل کلاس ها در کلاس شماره ۴ ( کلاسی که عکس آن در فضای مجازی منتشر شده بود) و ارسال تصاویر از وضعیت نامناسب ساختمان و کلاس های درس، مسئولان دانشگاه چه راهکاری برای رفع مشکلات و تحقق خواسته های این دانشجویان بکار خواهند گرفت.

  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/2816
کلیدواژه ها:,