اورمزد روز؛ جشن آغاز تابستان

۱تیر به‎روایت‎تاریخ؛ زادروز عباس‎کیارستمی فیلم‎ساز برجسته ایران

جنگ كاتالون و شكست آتیلا از ارتش یزگرد دوم پادشاه ایران
اصلاحات | عباس کیا رستمی را باید در زمره سینماگران موسوم به موج نوی سینما در ایران به شمار آورد. کیارستمی تا به حال پنج بار نامزد دریافت جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شده است که سال ۱۹۹۷ در پنجاهمین دوره جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس موفق به دریافت این جایزه شد.

• زادروز عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی 

این روز های کیارستمی - بهار 1395 - (با آرزوی بهروزی)

این روز های کیارستمی – بهار ۱۳۹۵ – (با آرزوی بهروزی)

عباس کیارستمی (زادهٔ ۱ تیر ۱۳۱۹، تهران) فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده، کارگردان، کارگردان هنری، تدوین‌گر و عکاس بین‌المللی اهل ایران است. كيارستمي که از اواخر سال گذشته(۱۳۹۴) به دلیل برخی ناراحتی‌های گوارشی در بیمارستان بستری بود و تحت چند عمل جراحی قرار گرفت، این روزها مراحل تکمیل درمان‌اش را در منزل می‌گذراند. این کارگردان سرشناس سینمای ایران، اول تير ماه، هفتاد و ۶ ساله می‌شود، او كه متولد ۱۳۱۹ تهران است با ساخت فيلم‌هاي كوتاه و بلند به‌عنوان شاخص‌ترين فيلم‌ساز ايراني در عرصه‌ي بين‌المللي مطرح شده است . کیارستمی در كارنامه‌ي فيلم‌سازي‌اش ساخت فيلم‌هاي كوتاه «نان و كوچه»، «زنگ تفريح»، «تجربه»، «دو راه حل براي يك مساله» و .. و فيلم‌هاي بلند «گزارش» ۱۳۵۶، «اولي‌ها» ۱۳۶۲، «خانه‌ي دوست كجاست؟» ۱۳۶۵، «مشق شب» ۱۳۶۶، «كلوز‌آپ، نماي نزديك» ۱۳۶۸، «زندگي و ديگر هيچ» ۱۳۷۰، «زير درختان زيتون» ۱۳۷۳، «طعم گيلاس» ۱۳۷۶، «باد ما را خواهد برد» ۱۳۷۷، «ABC آفريقا» ۱۳۷۹ را دارد. او را باید در زمره سینماگران موسوم به موج نوی سینما در ایران به شمار آورد. سادگی، استفاده از کودکان به عنوان نقش اول و قهرمان داستان، سبک مستندگونه، بهره‌گیری از فضاهای روستایی، حذف کارگردان، شاعرانگی و نیز مکالمهٔ شخصیت‌ها در خودرو برخی از ویژگی‌های فیلم‌های کیارستمی است. کیارستمی برنده چندین جایزهٔ بزرگ سینمایی است. کیارستمی تا به حال پنج بار نامزد دریافت جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شده است که سال ۱۹۹۷ در پنجاهمین دوره جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس موفق به دریافت این جایزه شد.

•  اورمزد روز
جشن آغاز تابستان، انقلاب تابستانی، رسیدن خورشیدن به بالاترین جایگاه و آغاز سال نو در گاهشماری گاهنباری (← جشن میانه بهار). برگزاری جشن آغاز تابستان هنوز در برخی نواحی ایران همراه با گردهمایی و مراسم آب‌پاشی و آبریزگان، در صحرا برگزار می‌شود.

جنگ كاتالون و شكست آتیلا از ارتش ایران (۴۵۱ م)
آتیلا در آغاز به ایران حمله کرد و با شکست مواجه شد. حمله‌ای که او در سال ۴۴۱ میلادی به امپراتوری روم شرقی کرد باعث شد تا تصمیم به حملات بیشتری به سوی غرب بگیرد.  هون‌ها كه اوایل دهه ۴۴۰ میلادی توسط ارتش ایران (زمان پادشاهی یزدگر دوم) از قفقاز شمالی به اروپا رانده شده بودند، در جنگ كاتالون در نزدیكی رودخانه لوآر ـ در فرانسه (كه از بیستم تا ۲۲ ژوئن سال ۴۵۱ میلادی طول كشید) از واحدهای مشترك رومی (ایتالیایی)، فرانك (فرانسوی) و ژرمن (آلمانی) شكست خوردند و به سرزمین مجارستان (كه به نام آنان هونگری = هنگری نامیده می‌شود) قانع شدند. فرماندهی هون‌ها را در جنگ كاتالون، «آتیلا» برعهده داشت. پیش از یزدگرد دوم، شاپور دوم،  (ذوالاكتاف) هون‌ها را كه در شمال منطقه فرارود (طبق نامگذاری جغرافیون آمریكایی؛ آسیای میانه) قصد ورود به ایرانزمین را كرده بودند درهم شكسته، و فراری داده بود. ایرانیان عهد باستان شدیدا با مهاجرت اقوام با تمدن و فرهنگ ضعیف و منش بدور از اخلاقیات به ایرانزمین مخالف بودند و در طول سیردریا (رود سیحون) به مرکزیت خجند پادگان‌های متعدد به نام مرزبان تاسیس کرده بودند که تا پایان کار یزدگرد سوم در سال ۶۵۱ میلادی پابرجا بودند و حذف این پادگان‌ها، به طوایف آلتائیک فرصت داد که نخست به فرارود و سپس به چند نطقه دیگر ایران‌زمین مهاجرت و بعضا تعرض کنند.

یَزدگِرد دوم از ۴۳۸ تا سال ۴۵۷ میلادی، شانزدهمین پادشاه ساسانی بود. لقب او کی بَغِ مزداپرست بود. وی بعد از مرگ پدرش، بهرام پنجم یابهرام گور، بر تخت نشست.

محاكمه “گالیلو گالیله”دانشمند و منجم ایتالیایی در دادگاه تفتیش عقاید (۱۶۳۳ م)
گالیلو گالیله فیزیك‏دان و ستاره‎شناس ایتالیایى در ۱۵ فوریه ۱۵۶۴ به دنیا آمد و ضمن تحصیل در دانشگاه، قانون پاندول را كشف نمود و پس از فراگیری علوم متعدد به نجوم روی آورد. وی در سال ۱۶۳۲میلادی، در ردّ عقاید بطلمیوس درباره منظومه شمسی كتابی تحت عنوان “محاوره درباره دو منظومه بزرگ جهان” نوشت و برخلاف جریان غالب فكری مبنی بر ساكن و مركز بودن زمین، اعلام كرد كه زمین به دور خورشید می‎‏گردد. انتشار عقاید گالیله مخالفت مقامات كلیسا را برانگیخت و اعتراضات شدید را علیه گالیله به وجود آورد. گالیله نمی‏‎توانست مخالفین خود را به وسیله تجربه و مشاهده محكوم كند، زیرا آنان هیچ‏گونه استدلال غیرمذهبی را نمی‌‏پذیرفتند. برای مقامات كلیسا هر چیز غیر از كتاب مقدس و ارسطو بی‏‌ارزش بود و كلیسا هرگز اجازه نمی‎‏داد كه یك فرد غیر روحانی، كتاب مقدس را مطابق میل خود تغییر دهد. سرانجام، سال بعد، پاپ، گالیله را به رُم احضار كرد و نظراتش را كفرآمیز خواند. گالیله پس از بازجویى‏‎های همراه با اهانت، شكنجه، آزار و حبس، برای حفظ جان خود، به انكار عقیده‌‏اش پرداخت و سرانجام در ۲۲ ژوئن ۱۶۳۳میلادی در كلیسای سنت ماری همانند یك گنه‏‌كار و مجرم به محاكمه كشیده شد. دستگاه كلیسا، گالیله را وادار كرد كه یا عقاید خویش را انكار كند یا با مجازات مرگ رو به رو شود. در نتیجه، وی به ظاهر عقاید خود را انكار كرد و از آن پس به علومی غیر از نجوم پرداخت.

وزیر کشور در سطح استانداران تغییراتی به شرح زیر داد. (۱۳۵۰ ش)
منوچهر پیروز استاندار فارس، جواد تبریزی استاندار استان ساحلی، غلامرضا کیان پور استاندار اصفهان، عبدالعلی دهستانی استاندار آذربایجان غربی، فضل الله معتمدی استاندار سیستان، جواد نظام شهیدی فرماندار کل بوشهر، نصرت مظفری فرماندار کل زنجان، احمد حجت فرماندار کل یزد. وزیر کشور معاونین خود را به شرح زیر معرفی کرد: منوچهر آزمون، مصطفی درخشش، دکتر بهرامی، سپهبد محسن مبصر.

آغاز هفته قوه قضاییه “هفته عدالت”
جهت ارج نهادن به مقام والای قضاء و قضاوت و تكریم از مقام شهید مظلوم، آیت‏‎اللَّه دكتر سیدمحمد حسینی بهشتی، اولین مسؤول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، بنا به پیشنهاد قوه قضاییه، مبنی بر نامگذاری هفته اول تیرماه، سالروز شهادت آن بزرگوار، به عنوان هفته قوه قضاییه، این پیشنهاد در تاریخ ۲۷ تیر ماه ۱۳۷۳ در شورای فرهنگ عمومی مطرح شد و به تصویب رسید.

 

•  شهر كرمان در نخستين روز تابستان سال ۶۵۴ ميلادي (در آن سال؛ ۲۲ ژوئن و برابر يكم تيرماه) به تصرف عرب درآمد که «مجاشع بن مسعود سلمي» فرماندهي آنان را بر عهده داشت. مولف تاريخ «منتظم ناصري» وقوع اين رويداد را سال ۶۵۱ ميلادي مطابق سال ۳۱ هجري ذكر كرده است.

• رضا شاه كه از تركيه ديدار مي كرد يکم تيرماه ۱۳۱۳ پس از بازديد و مشاهده طرز كار خبر گزاري آناتولي در اين کشور، تصميم گرفت كه ايران داراي يك خبرگزاري مشابه آن شود و تصميم خود را به دولت ابلاغ كرد. در اجراي اين تصميم، خبر گزاري پارس ۵۰ روز بعد (۱۹ مرداد ۱۳۱۳ خورشيدي) آغاز بكار كرد و به پوشش خبرهاي داخلي (عمدتا موسسات دولتي) و گزارشهاي ساير كشورها (عمدتا به صورت ترجمه از خبرگزاري هاي خارجي و راديوهاي مربوط) پرداخت.

 

• بيست و دوم ژوئن ۱۹۸۱ (يكم تيرماه ۱۳۶۰) امام خميني (ره) پس از دريافت نامه اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي، ابوالحس بني صدر را از رياست جمهوري ايران بر كنار كرد. بني صدر قبلا خود را پنهان كرده بود كه بعدا گزارش شد با كمك مجاهدين خلق از ايران خارج شده و به دولت فرانسه پناه برده است. بني صدر پيش از انقلاب هم در فرانسه بود كه با هواپيماي آيت الله خميني به ايران بازگشته بود و داراي مقام و منزلت شده بود.

 

• يکم تيرماه ۱۳۶۰ (ژوئن ۱۹۸۱) علي اصغر اميراني ناشر مجله خواندنيها و صاحب يك چاپخانه بزرگ در تهران و در آن روز ۶۵ ساله، به حكم قاضي شرع دادگاه انقلاب در زندان قصر اعدام شد. اميراني كه كار مطبوعاتي خودرا از روزنامه اطلاعات آغاز كرده بود و به مدت چهار دهه خواندنيها را منتشر مي ساخت متهم شده بود كه با اسرائيل و نيز سازمان اطلاعات و امنيت ايران (ساواك) ارتباط داشت و به خواست شاه و در جهت تحكيم پايه هاي سلطنت پهلوي مقاله مي نوشت. اميراني چهل روز پس از پيروزي انقلاب دستگير ولي در تيرماه سال ۱۳۵۸ آزاد شده بود. وي چند ماه بعد بار ديگر بازداشت و اين بار پس از محاكمه اعدام شد. «عفو بين المللي» كه يك سازمان غيردولتي است در پي دومين بازداشت اميراني، به حمايت از او دست به تلاش زده بود كه شرح آنها در رسانه ها منعكس شده است.

 

• در ايران، در نيمه دوم دهه ۱۳۴۰، آن زمان كه دكتر علي اصغر صدر حاج سيدجوادي سردبير روزنامه اطلاعات بود، چنين ستونهايي در اين روزنامه تحت عنوان «پنج ستون از پنج نويسنده» داير شد و مدتها ادامه يافت كه با رفتن او از روزنامه، اين ستون ها هم تعطيل شد. دکتر علي اصغر صدر حاج سيدجوادي که از فعالان بنام انقلاب سال ۱۳۵۷ بود در فرانسه زندگي مي کند. وي در زمان حکومت دکتر مصدق جناح سياسي معروف به «نيروي سوم» را به وجود آورده بود.

 

 


 

دستگیری‌ روزنامه‌ نگاران‌ و مشروطه‌ خواهان‌ (۱۲۸۷ ش)
تشکیلات جدید نظمیه ایران توسط مأمورین سوئدی امروز اعلام شد سرهنگ وستداهل رئیس نظمیه طی اعلامیه ای موجودیت نظمیه و وظایف آن سازمان را به اطلاع عموم رسانید. (۱۲۹۲ ش)
شاهزاده مسعود میرزا ظل السلطان به حکومت اصفهان تعیین شد. (۱۲۹۵ ش)
آغاز هفته صرفه‏‎جويی در مصرف آب
افتتاح‌ مرکز اتمی بیسمان‌ سنتو در تهران‌ (۱۳۳۸ ش)
هویدا در یک میتینگ انتخاباتی گفت: برای خائنین در داخل و خارج کشور جایی نیست. (۱۳۵۰ ش)
دریاسالار فرج الله رسائی فرمانده نیروی دریایی ایران به درجه دریابدی (ارتشبدی) رسید. (۱۳۵۰ ش)
نیروهای اسرائیل از هوا و زمین به لبنان حمله ور شدند ۴۵ نفر را کشتند و ۵۵ نفر را مجروح ساختند و عده ای را به اسارت گرفتند. (۱۳۵۱ ش)
بین مأموران ژاندارمری و عده‌ای قاچاقچی نزدیک تربت حیدریه زد و خورد شدید شد و از مأموران دولتی چند نفر کشته شدند. (۱۳۵۱ ش)
در مجلس سنای آمریکا پیشنهاد شد به علت افزایش قیمت نفت که در اثر تلاش ایران صورت گرفته است کمک نظامی آمریکا به ایران قطع شود. (۱۳۵۳ ش)
در تهران اعلام شد که تولید نفت ایران نسبت به سال قبل یک میلیون بشکه در روز تقلیل یافته است. (۱۳۵۴ ش)
سناتور دکتر مصطفی مصباح زاده صاحب امتیاز و پدر روزنامه و مؤسسه کیهان و استاد دانشگاه تهران طبق دعوت دولت انگلستان به لندن سفر نمود. (۱۳۵۶ ش)
ترور فيلد مارشال انگليسی (۱۹۲۲ م)
امضای قرارداد تسلیم فرانسه به آلمان در جریان جنگ جهانی دوم (۱۹۴۰ م)
آغاز حمله بزرگ ارتش آلمان نازی به شوروی در جریان جنگ جهانی دوم (۱۹۴۱ م)
• اعلام‌ استقلال‌ کويت‌ (۱۹۶۱ م)
تأسیس جبهه آزادی بخش چاد (۱۹۶۶ م)

 


رویدادها

 • ۱۳۱۰ ‐ تصویب قانون ثبت علایم و اختراعات در مجلس شورای ملی ایران
 • ۱۳۶۰ ‐ دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی برای تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی
 • ۱۳۸۱ ـ زمین‌لرزه در بوئین‌زهرا (با حدود ۲۹۱ کشته و ۱۵۰۰ زخمی)

زادروزها

 • ۱۲۵۱ – محمدعلی شاه، ششمین پادشاه از دودمان قاجار
 • ۱۳۱۱ – ثریا اسفندیاری، دومین همسر محمدرضا شاه پهلوی و شهبانوی ایران.
 • ۱۳۱۹ – عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی
 • ۱۳۲۹ – مصطفی رحماندوست، شاعر ایرانی
 • ۱۳۳۰ – مهدی صباغ‌زاده، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و تدوین‌گر ایرانی
 • ۱۳۳۱ – مازیار – خواننده ایرانی.
 • ۱۳۵۸ – سید محمد حسینی، بازیکن فوتبال اهل ایران
 • ۱۳۶۴ – هادی نوروزی، بازیکن فوتبال اهل ایران

مناسبت‌ها

 • روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی در ایران
 • روز اصناف در ایران
 • اورمزد روز جشن آغاز تابستان
 • می پسندم (1)
 • نمی پسندم  (0)
 • نظری ندارم  (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/2932
کلیدواژه ها:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405