۴تیر به‎روایت‎تاریخ؛ نخستین کنگره نویسندگان ایران (۱۳۲۵)

اصلاحات | برگزاری نخستین کنگره نویسندگان ایران با شرکت ادیبان و محققان بزرگی چون ملک الشعرای بهار، علی‌اکبر دهخدا، بدیع الزمان فروزانفر.

 

استاد ملک الشعرای بهار، بدیع الزمان فروزانفر و علی اکبر سیاسی در میان جمعی از استادان و دانشجویان دانشسرای عالی(دانشکده ادبیات)

استاد ملک الشعرای بهار، بدیع الزمان فروزانفر و علی اکبر سیاسی در میان جمعی از استادان و دانشجویان دانشسرای عالی(دانشکده ادبیات)

• نخستین کنگره نویسندگان ایران مهم‌ترین رویداد فرهنگی و هنری دوره (۱۳۲۰ – ۱۳۳۲)، و یکی از رخدادهای مهم ادبی در دویست سال گذشته بود.

برگزاری نخستین کنگره نویسندگان ایران در سال ۱۳۲۵ بود. در ۴ تیر ماه سال ۱۳۲۵ به دعوت انجمن روابط فرهنگی ایران و شوروی این کنگره با شرکت بیش از ۱۰۰ نفر از نویسندگان و شاعران و محققان ایرانی، که برپا دارندگان بسیاری از جمع‌های ادبی بودند، برگزار شد.

ملک الشعرا بهار, عبدالحسین نوشین, نیما یوشیج, احسان طبری, صادق هدایت, بزرگ علوی, دهخدا, پرویز ناتل خانلری و…. از شرکت کنند گان در این کنگره بودند. این کنگره در باغ «خانه فرهنگ» و در حضور قوام السلطنه، نخست وزیر، و عده‌ای دیگر از وزرا و سفیر شوروی در ایران بر پا شد.

در قطعنامه این کنگره آرزو شده بود که: «نویسندگان ایران در نظم و نثر، سنت دیرین ادبیات فارسی، یعنی طرفداری از حق و عدالت، و مخالفت با ستمگری و زشتی را پیروی نمایند ودر آثار خود ازآزادی و عدل و دانش و رفع خرافات هواخواهی نموده و….». در این قطعنامه قرار شد:«کنگره تاسیس یک کمیسیون تشکیلات موقتی را که بنیاد اتجادیه گویندگان و نویسندگان ایران باشد، پی ریزی کند.»

دردوره (۱۳۲۰ – ۱۳۳۲) نهادهای دمو کراتیک وصنفی بیش تر و فعال تر شدند. حمایت از انجمن‌های صنفی و دموکراتیک مستقل، می‌توانست آغاز شکل گیری و فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی و هنری با ساختارها و برنامه‌هایی صنفی و دموکراتیک باشد اما کودتای ۲۸ مرداد امان نداد.

کودتای ۲۸ مرداد سرکوب خشن همهٔ انواع تشکل‌ها، انجمن‌ها و جمع‌های مستقل و دموکراتیک را به همراه داشت. دورهٔ پس از کودتا، دورهٔ انجمن‌های خانگی و تجمع‌های مخفی در کافه‌ها و انتشاراتی‌ها بود.

 

احمدی نژاد رئیس جمهور شد و هاشمی رفسنجانی اعلام کرد كه به خداوند شكایت خواهد كرد. (۱۳۸۴ ش)
چهارم تیرماه ۱۳۸۴ نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهور ایران انتشار یافت و اعلام شد كه محمود احمدی نژاد شهردار تهران با ۱۷ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۲۸۲ رای (۶۲ درصد كل آراء) برنده انتخابات شده است. كل آراء ریخته شده به صندوق‎ها، ۲۷ میلیون و ۹۵۹ هزار اعلام شده بود. این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود كه به دور دوم راه یافته بود. در دور نخست رای گیری ـ هاشمی رفسنجانی با شش میلیون و ۱۵۹ هزار رای، اول و احمدی نژاد با پنج میلیون و ۷۱۰ هزار رای ( ۴۴۹ هزار رای كمتر) دوم شده بود كه در دور دوم، آراء او شش میلیون و ۴۴۹ هزار رای بیش از آراء هاشمی (از سران انقلاب، رئیس مجلس و رئیس جمهور اسبق و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام) بود. در پی اعلام نتیجه انتخابات دور دوم، هاشمی رفسنجانی اعلامیه بسیار مهمی صادر كرد كه روز بعد به نقل از «ایسنا» در برخی از روزنامه‌های تهران انتشار یافت كه یك سند تاریخ است. قسمت‎های تاریخی پیام به نقل از «ایسنا» در زیر می آید:
هاشمى رفسنجانى به خداوند شكایت می كند!
پس از اعلام نتایج دور دوم انتخابات اكبر هاشمى رفسنجانى در پیام خود كه خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) آن را بیانیه وی در باره دور دوم انتخابات ریاست جمهورى نوشته است، پس از ذكر مقدمه خطاب به مردم گفته بود: “… امیدوارم رئیس جمهور منتخب جناب دكتر احمدى نژاد به خوبى از عهده این مسئولیت عظیم برآید و بتواند به وعده‌ها عمل كند. بى شك همه باید وی را در راه خدمت یارى دهند. همان گونه كه بارها گفته‌ام، اینجانب صرفاً براى انجام وظیفه و جلب رضایت خداوند و خدمت به انقلاب، اسلام، ایران و مردم وارد رقابت‌هاى انتخاباتى شدم و از این به بعد نیز همچون گذشته در این راه هر كارى كه بتوانم انجام خواهم داد. اینجانب با امید به تحقق حداكثرى مشاركت مردم كه از اهداف مقام رهبری است و نیز براى بالا رفتن سطح آراى رئیس جمهورى منتخب و انسجام ملى در شرایط دشوار كنونى تلاش كردم. خوشبختانه تاكنون دو هدف اول و دوم محقق شده و امیدوارم در سایه هوشیارى شما، وظیفه شناسى مسئولان و جناح‌هاى سیاسى ـ اجتماعى كشور، هدف سوم محقق گردد و دشمنان به اهداف اعلان شده: حداقل مشاركت، حداقل پشتوانه راى رئیس جمهور و حداكثر تشنج نرسند. بنا ندارم كه در مورد انتخابات، شكایت به داورانى كه نشان دادند نمى‌خواهند یا نمى‌توانند كارى بكنند ببرم و شكایت خود را فقط همانند مورد قبل در دادگاه عدل الهى مطرح مى‌كنم، خدایى كه با توكل بر او و براى جلب رضایتش به صحنه آمدم و با او معامله كردم و مى‌دانم در انتقام الهى اگر كسى معاقب شود قطعاً مردم، انقلاب اسلامى و ایران نخواهند بود و فقط مجرمان واقعى مجازات مى‌شوند. آنها كه براى تضعیف رقیب از راه تضعیف انقلاب وارد شدند چون مى‌دانستند او در هر حالت از انقلاب اسلامى دفاع مى‌كند و ابایى از به عهده گرفتن مسئولیت‌ها ندارد و آنها كه به گونه‌اى بى سابقه با هزینه‌هاى ده‌ها میلیاردى از بیت المال، این جانب و بستگانم را ظالمانه تخریب كردند و آنها كه با استفاده زیاد از امكانات نظام به صورت ساماندهى شده و نامشروع در انتخابات دخالت كردند، تردیدى ندارم كه جزاى چنین ظلمى به كشور و مردم و من، جز خسران دنیا و آخرت نخواهد بود.”
هاشمی رفسنجانی در پایان پیام خود از كسانى كه در انتخابات در حمایت از او متحمل زحماتى شدند و بیش از ده میلیون از مردمى كه به گفته او «به رغم تخریب‌هاى كوه شكن» با راى خود به وی ابراز اعتماد كردند تشكر كرده است. احمدی نژاد پس از انتشار نتایج آراء، اصول چهارگانه خود را به این شرح اعلام داشت: عدالت گستری، مهرورزی، خدمت به بندگان خدا، و پیشرفت و تعالی معنوی و مادی كشور.

 

تالیف کتاب بزرگ جغرافیایی (۵سال پیش از میلاد)
استرابو Strabo دانشمند یونانی متولد در amasia واقع در آسیای صغیر (آناتولی – ترکیه آسیا) ۲۵ ژوئن سال پنج سال پیش از میلاد، كار نوشتن تالیف بزرگ و معروف خود را در ۱۷ کتاب تحت عنوان geography به پایان رسانید. این روز را خود او به دست داده كه با تطبیق تقویم‌ها معلوم شده ۲۵ ژوئن سال پنجم پیش از میلاد بوده است. استرابو “جغرافیا” را یك علم خواند و آن را به جغرافیای انسانی، طبیعی و اقتصادی تقسیم كرد. با این كه پیش از او هم تلاش‌هایی برای تدوین جغرافیا به عمل آمده بود، روال بر این است كه «استرابو» را پدر دانش «جغرافیا» بخوانند و اصلاحاتی را كه به كار برده به همان گونه به كاربرند. استرابو که در سال ۶۴ پیش از میلاد متولد و در سال ۲۴ میلادی فوت شد پس از تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود و نیز آتن به رم رفت و بعد از انجام مطالعاتی در آنجا به مدت پنج سال هم در اسکندریه مصر به بررسی اوضاع جهان پرداخت.
استرابو برای نوشتن کتاب جغرافی خود از ارمنستان تا اتیوپی و همه مناطق اطراف دریای سیاه و مدیترانه را زیر پا گذارد، اسناد را خواند و با مسافران، نظامیان و بازرگانان مصاحبه کرد. تالیف او اطلاعات جامعی را درباره مردم و سرزمین‌هایی که در آن زمان برای رومیان و یونانیان شناخته شده بود به دست می دهد. استرابو بعدا با توجه به اطلاعات تازه‌ای که به دست آورده بود در سال ۱۸ میلادی در تالیف خود یک تجدید نظر کامل به عمل آورد. وی درباره امپراتوری ایران و ایرانیان مطالب فراوان به دست داده از جمله نوشته است که کثیف کردن آب و زمین (آلودگی محیط زیست) در ایرانزمین (امپراتوری باستانی ایرانیان) جرم است و مجازات دارد. نوشته‌های استرابو در عصر حاضر هم بارها مورد استناد قرار گرفته است و آخرین بار آن در دهه ۱۹۹۰ بود که مقدونی‌ها به آن استناد کردند و ادعای یونانیان را که ملت جاگانه‌ای نیستند رد کردند، زیرا استرابو در تالیف خود نوشته است که مقدونی‌ها و مردم سرزمین‌های شمال تسالیا «غیر یونانی» هستند. 

 

استقرار مایكروسافت در ایالت واشنگتن (۱۹۸۱ م)
كمپانی كامپیوتری مایكروسافت آمریكا كه نرم افزارهای متعدد و معروف برای پیشبرد تكنولوژی كامپیوتر ساخته است ۲۵ ژوئن سال ۱۹۸۱ در شهر «ردموند» Redmond ایالت واشنگتن مستقر شد. گردانندگان این كمپانی معروف در آن روز همان‎هایی بودند كه در سال ۱۹۷۵ از آنان برداشته شده است.
«بیل گیتز» رئیس این كمپانی (که میلیاردر شماره یکم در جهان بشمار آمده است)، در این عکس ـ آخرین نفر سمت چپ (در ردیف پایین) است. مایکروسافت چهارم اپریل ۱۹۷۵ در شهر آلبوکرکی ایالت نیو مکزیکو تاسیس شده است. این كمپانی در آغاز كار بسیار كوچك و فعالیت آن محدود بود كه در سال ۲۰۰۵ فروش آن به ۴۳ میلیارد و در سال ۲۰۰۷ به ۵۱ میلیارد دلار رسیده بود. در این سال (۲۰۰۷) شمار كاركنان کمپانی مایكروسافت ۸۹ هزار و پانصد تن بود و در ۱۰۵ كشور شعبه داشت. کمپانی‌های فعال در امور دیجیتال و سلفون و تلویزیون در دهه‌های اخیر درآمد سرشار داشته و به همین دلیل شمار آنها روز افزون است.

 


به علت عدم شرکت کامران میرزا نایب السلطنه وزیر جنگ در جلسات مجلس، نمایندگان رأی به برکناری او از وزارت جنگ دادند در این قدرت نمائی سید حسن تقی زاده نقشی اساسی و سازنده داشت و نطق تحریک آمیز وی موجب اتخاذ چنین تصمیمی شد. (۱۲۸۶ ش)

حسین پاشاخان امیر بهادر وزیر جنگ به لقب «سپهسالار اعظم» مفتخر شد. (۱۲۸۷ ش)

تلگراف‌ اعتراض‌ آمیز جمعی از اهالی کرمانشاه‌ و اعلام‌ انزجار آنان‌ از “لایحه‌ تحدید مطبوعا ت‌” (۱۳۲۲ ش)

در تهران زلزله شدید رخ داد ولی خسارات جانی ببار نیاورد. (۱۳۴۹ ش)

وزیر دادگستری اعلام کرد تاکنون ۲۷۹۳ خانه انصاف گشایش یافته است. (۱۳۴۹ ش)

بزرگترین منبع گاز جهان در کنگان ایران کشف شد. (۱۳۵۳ ش)

کنفرانس رؤسای دانشگاه‎های جهان در تهران گشایش یافت. (۱۳۵۷ ش)

صادرات نفت ایران افزایش یافت. (۱۳۵۷ ش)

روز ملی شدن شركت‏‎های بیمه (۱۳۵۸ ش)

آغاز عمليات محدود قدس ۲ در منطقه هورالهويزه توسط سپاه (۱۳۶۴ ش)

سقوط مناطق كوشك، طلائیه، خیبر و جزایر مجنون در حمله ارتش بعثی به این مناطق (۱۳۶۷ ش)

اولین اجلاس بین ‌المللی مبارزه جهانی با تروریسم (۱۳۹۰ ش)

درگذشت حبیب‌الله معلمی شاعر «ای لشکر صاحب زمان» (۱۳۹۲ ش)

كنگره آمریكا با تصویب یك قانون به رئیس جمهوری این كشور اختیار داد كه خارجیان ساكن آمریكا را كه خطرناك تشخیص داده می شوند اخراج كند. (۱۷۹۸ م)

آغاز سفر اولین كشتی مسافربری بخار از امریكا (۱۸۱۶ م)

زادروز داستان نگار قرن ۱۹ آمریکا (۱۸۴۹ م)

زادروز دانشمند فیزیك اتمی آلمان (۱۹۰۷ م)

اختراع اولین میكروسكوپ الكترونی در امریكا (۱۹۴۰ م)

آغاز جنگ كره شمالی و جنوبی با حمایت شوروی و امریكا (۱۹۵۰ م)

شبكه تلویزیونی سی . بی . اس. برای نخستین بار برنامه رنگی از نیویورك پخش كرد. (۱۹۵۱ م)

 


رویدادها

 • ۱۲۹۸ – حدود دو سال پس از پیروزی انقلاب اکتبر، دولت شوروی (با تسلیم یادداشتی به دولت ایران) اصول سیاست خود در قبال ایران را تشریح کرد، لغو امتیازات، کاپیتولاسیون، بخشیدن بدهی ایران، تحویل راه‌ها و خطوط آهن و بنادر از موارد مهم آن بود که دو سال بعد در قرارداد ۱۹۲۱ قید شد.
 • ۱۳۱۲ – عبدالحسین تیمورتاش (معززالملک) به جرم اخذ نه هزار لیره و دویصدهزار ریال رشوه، به ۵ سال زندان و بازگرداندن رشوه به خزانهٔ دولتی محکوم شد.
 • ۱۳۲۵ – برگزاری نخستین کنگره نویسندگان ایران با شرکت ادیبان و محققان بزرگی چون ملک الشعرای بهار، علی‌اکبر دهخدا، بدیع الزمان فروزانفر.
 • ۱۳۴۲ – انتقال آیت‌الله خمینی از زندان قصر به پادگان عشرت آباد در پی دستگیری ایشان در ۱۵ خرداد.
 • ۱۳۴۶ – دستگیری تعدادی از علمای مبارز در پی کشف ۵۰ هزار نسخه تکثیر شده از نامهٔ سرگشادهٔ آیت‌الله خمینی به هویدا (نخست وزیر وقت) به دست مأموران ساواک.
 • ۱۳۵۳ – کشف منبع عظیمی از گاز در کنگان بوشهر.
 • ۱۳۶۱ – بمباران جنوب لبنان توسط اسرائیل
 • ۱۳۶۴ – آغاز عملیات قدس ۲ با رمز «یا محمد رسول الله» در هورالهویزه.
 • ۱۳۶۷ – حملهٔ ارتش بعثی عراق به جزایر مجنون و نواحی شمالی کوشک و طلائیه و اشغال این مناطق پس از بمباران وسیع شیمیایی.

زادروزها

 • ۱۳۳۰ – رضا فیض نوروزی، بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون
 • ۱۳۳۲ – عبدالمحمد نظام الاسلامی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس ششم شورای اسلامی
 • ۱۳۵۱ – هدیه تهرانی، بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون
 • ۱۳۵۷ – آفتاب شیودسانی، بازیگر هندی
 • ۱۳۵۹ – پوریا پورسرخ، بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون
 • ۱۳۶۷ – امیر شرفی، بازیکن فوتبال اهل ایران
 • ۱۳۰۲- جمشید آموزگار مهندس، اقتصاددان و دولتمرد ایرانی است.

درگذشتگان

 • ۱۳۸۶: مهستی، خواننده موسیقی پاپ
 • ۱۳۸۸: مایکل جکسون خواننده موسیقی دان ترانه سرا آهنگ ساز رقصنده طراح رقص بازیگر شاعر نویسنده نقاش سرگرمی ساز بازرگان کارآفرین نیکوکار فعال حقوق بشر تنظیم کننده و تاجر
 • نمی پسندم  (0)
 • نظری ندارم  (0)
 • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/3319
کلیدواژه ها:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405