Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
5تیر به‎روایت‎تاریخ؛ شکست روم از ایران در نبرد تیسفون | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601

۵تیر به‎روایت‎تاریخ؛ شکست روم از ایران در نبرد تیسفون

اصلاحات | نبرد تیسفون، نبردی میان امپراطوری ایران ساسانی و امپراطوری روم است که در سال ۳۶۳ میلادی در تیسفون و سپس سامرا رخ داده است.

• شکست امپراتوری روم از ارتش ساسانی؛
روزی كه امپراتور فراری روم به دست یك سرباز ایرانی كشته شد. (۳۶۳ م)

حمله ژولیان امپراتور روم به امپراتوری ساسانی (ایران) در زمان شاپور دوم در سال ۳۶۳میلادی که به شکست روم در این جنگ در تیسفون به سرانجام رسید

حمله ژولیان امپراتور روم به امپراتوری ساسانی (ایران) در زمان شاپور دوم در سال ۳۶۳میلادی که به شکست روم در این جنگ در تیسفون به سرانجام رسید

۲۶ ژوئن سال ۳۶۳ میلادی و در جریان جنگ دو امپراتوری روم و ایران، ژولیانFlavius Claudius Julianus (فلاویوس كلاودیوس ژولیانوس) امپراتور روم از دودمان كنستانتینیان كه در حال فرار از برابر ارتش توانمند ایران بود در منطقه سامرا (عراق امروز) هدف زوبین یك سرباز ایرانی قرار گرفت، شدیدا زخمی شد و چند ساعت بعد (۲۷ ژوئن) درگذشت. وی آخرین امپراتور غیر مسیحی روم بود و مسیحیان او را به لحاظ سختگیری نسبت به پیروان این دین «خدانشناس» می‌خواندند. ژولیان كه در تاریخ به ژولیان دوم معروف است (برای اشتباه نشدن با دیدیوس ژولیانوس) در عین حال، خود از فلاسفه «نیوپلیتونیسمNeoplatonism» بود و در «نوشتن» به وپژه داستان نگاری دارای مهارت و استعداد بود.
ژولیانوس بود كه در مارس ۳۶۳ میلادی جنگ با ایران را با عبور از رود فرات و تعرض به قلمرو امپراتوری بزرگ ایران آغاز كرده بود كه به شكست رومیان و مرگ خود او منجر شد. ژولیانوس می‌خواست كه از فرصت دور بودن شاپور دوم، شاه وقت ایران، از پایتخت استفاده كند و اراضی را كه كنستانتینوس دوم به ایران باخته بود پس بگیرد و برای خود تاریخ بسازد كه جان خویش را هم بر سر این كار گذارد. ژولیان از اقامت شاپور دوم (ذوالاكتاف) شاه وقت در آسیای میانه كه سرگرم فراری دادن «هون» ها به سمت اروپا بود سوء استفاده كرده و وارد قلمرو ایران شده بود.
مورخ ارتش روم نوشته است: ژولیانوس در رسانیدن خود به پایتخت ایران (شهر تیسفونCtesiphon ) به قدری شتاب داشت كه منتظر ۳۰ هزار سرباز كمكی خود نشد كه در مسیر حركت و به فاصله‌ای كم از تیسفون، با شصت هزار تن لژیونر با نیروهای یك ژنرال ایرانی (سپهبد) به همین شمار وارد جنگ شد و متوقف گردید. امپراتور هنگامی كه شنید شاپور دوم (ذوالاكتاف) به سوی تیسفون باز می‌گردد با عجله عقب گرد كرد تا در منطقه كوهستان (كوه‌های كردستان عراق امروز) منتظر نیروی كمكی شود كه واحدهای ایران او را دنبال كردند و پیش از رسیدن به كوهستان از دو سوی مورد حمله قرار دادند كه زوبین خورد و تلاش اوریباسیوسOribasius جراح ارتش برای نجاتش به جایی نرسید و سپیده دم در گذشت.
 در پی كشته شدن ژولیان، ژنرال‌های رومی فی المجلس «ژوویان» را به سمت امپراتور موقت انتخاب كردند كه وی چون توان و استعداد جنگیدن در نیروهای رومی ندید به شاپور دوم پیشنهاد ترك مخاصمه و صلح داد كه به شرط پذیرفتن همه شرایط ایران قبول شد. ژوویان در قرارداد صلح، تعهدات بسیار سنگین بر عهده گرفت، یعنی هرچه را كه فاتح (ایران) دیكته كرد نوشت و امضاء كرد و مابقی ارتش روم را نجات داد. طبق قرارداد صلح، ژوویان از پنج منطقه بزرگ در شرق مدیترانه و هرگونه ادعای روم در ارمنستان صرف نظر كرد و متعهد شد كه شخصا به مناطق پنجگانه مراجعه كند و به دست خود پرچم ایران را در آنجا برافرازد كه چنین كرد و این عمل در تاریخ امپراتوری روم، قبول یك تحقیر خوانده شده است.
شاپور دوم بنا بر منش ایرانیان (رعایت احترام متوفی و وصیت او)، اجازه داد كه جسد ژولیانوس را بدون كوچكترین بی احترامی از قلمرو ایران خارج سازند. سه داستان جالب از ژولیانوس دوم بجا مانده است كه «ویلمر كیو رایتWilmer Cave Wright» آنها را به انگلیسی ترجمه و در سه جلد تحت عنوان كارهای امپراتور ژولیان در سال ۱۹۲۳ در لندن به چاپ رسانده و به توزیع داده است كه تا كنون چند بار تجدید چاپ شده اند. ژولیان برای این بتواند افكار اندیشمندان یونان قدیم را از دست اول (نه ترجمه آنها) مطالعه كند، زبان یونانی فرا گرفته بود.

 

تاریخچه

نبرد تیسفون
بخشی از جنگ‌های ایران و روم
زمان ۲۹ می ۳۶۳
مکان تیسفون
نتیجه پیروزی امپراتوری ساسانیان و شکست و کشته شدن امپراتور روم
علت جنگ هجوم امپراتوری روم به قلمرو امپراتوری ساسانیان
جنگندگان
امپراتوری ساسانیان امپراتوری روم
فرماندهان
مرنا یولیانوس

سی‌ام ماه می سال ۳۶۳ میلادی (هشتم خرداد) در کنار دجله، در محلی که اینک شهر بغداد است و نه چندان دور از شهر تیسفون (مرکزمدائن هفت‌گانه)، پایتخت امپراتوری ایران شاهد نبرد سخت ۶۰ هزار لژیونر رومی با ۶۵ تا ۸۰ هزار سرباز ایرانی به فرماندهی سپهبد مرنا بود. فرماندهی رومیان را ژولیان (فلاویوس کلودیوس ژولیانوس) امپراتور روم شخصاً برعهده داشت. مارسلیوس مورخ یونانی (متولد ۳۳۰ و متوفا در ۳۹۱ میلادی) که به عنوان یک افسر ارتش روم ناظر صحنه‌های جنگ بود شرح نبرد، علل و نتایج آن را برنگاشته است. به نوشته وی، پس از درگذشت کنستانتین دوم در سوم نوامبر ۳۶۱ در ترسوس که در قسطنطنیه دفن شد ژولیان جانشین او، وارث مساعی او برای پیشگیری از ادامه تصرف قلمرو رومیان در مشرق زمین توسط شاپور دوم (ذوالاکتاف) شاه وقت ایران از دودمان ساسانی شده بود. وی پنجم مارس سال ۳۶۳ میلادی از فرصت دور بودن شاپور از پایتخت استفاده کرد و با ۹۰ هزار لژیونر عازم ایران شد. شاپور دوم برای سرکوب کردن باقی‌مانده طوایف هون به آن سوی ورارود (آسیای میانه) رفته بود. شاپور قبلاً دوبار دست به حمله نظامی به قلمرو کنستانتین دوم زده و دست رومیان را از مناطق متعدد در آسیای غربی کوتاه کرده بود. ژولیان در رسانیدن خود به پشت دیوارهای پایتخت ایران به قدری شتاب کرد که منتظر پیوستن ۳۰ هزار تن از نظامیانش نشد که آنان را قبلاً روانه ارمنستان ساخته بود. شاپور دوم پس از آگاه شدن از لشکرکشی ژولیان، با عجله عزم بازگشت به پایتخت کرد و تا رسیدن خود با واحدهای اصلی ارتش، سپاه سپهبد مرنا را مامور متوقف ساختن ژولیان کرده بود. سپهبد مرنا در نبرد بیست و نهم ماه مه موفق به متوفق ساختن ژولیان شد که قصد او تصرف پایتخت ایران زمین بود. افسران ژولیان که متوجه نزدیک شدن شاپور دوم با سواره نظام زره پوش و به نوشته مارسه لیوس، دارای زره و سلاحهایی به شکل «کاتافراکتCataphract (یونانی) و کلیباناریClibanarii(رومی) و واحدهای فیل سوار زوبین انداز شده بودند از ژولیان خواستند که تا رسیدن ۳۰ هزار سرباز کمکی به سامرا عقب نشینی کند که پذیرفت، ولی شاپور و مرنا از تعقیب او دست برنداشتند و ۲۶ ژوئن (۲۷ روز بعد) در حاشیه سامرا نیروهای رومی را پیش از این که به صورت هلال آرایش یابند به محاصره درآوردند. در جریان جنگ، یک سرباز ایرانی زوبین (نیزه کوتاه ـ سر نیزه که از دور به سوی دشمن پرتاب می‌شد) به سوی ژولیان پرتاب کرد که بر پهلوی او نشست و چند ساعت بعد درگذشت. در پی در گذشت ژولیان، ژنرالهای رومی ژوویان را به سمت امپراتور موقت انتخاب کردند که وی چون توان و استعداد جنگیدن در نیروهای رومی ندید با شاپور صلح کرد و از پنج منطقه بزرگ در شرق مدیترانه و هرگونه ادعای روم در ارمنستان صرف نظر کرد و متعهد شد که شخصاً به مناطق پنجگانه مراجعه کند و به دست خود پرچم ایران در آنجا برافرازد که چنین کرد و این عمل در تاریخ امپراتوری روم یک تحقیر خوانده شده است. شاپور دوم که ۷۰ سال بر ایران حکومت کرد و شهر نیشابور را در خراسان ساخت به روش شاپور اول، دستور داد که مجسمه‌هایی بسازند که کشتگان رومی را در زیر پای سواره نظام ایران نشان دهد تا این پیروزی هرگز فراموش نشود و به سان شاپور اول، اسیران رومی را هم برای کار کشاورزی به خوزستان فرستاد.

شاپور دوم

شاپور دوم

برای تفضیل جنگ‌های شاپور دوم با رومیان منبع عمدهٔ تاریخ آمیانوس مارسلینوس (تاریخ‌نگار رومی ) است چون آمیانوس شخصاً در لشکرکشی‌های روم به آسیا در سال ۳۶۳ میلادی حاضر بوده‌است. آمیانوس، مؤرخ رومی، با اینکه به طور طبیعی از این دشمن خطرناک دولت روم، متنفر بوده، در روایت خود نتوانسته‌است که از ذکر جلال و شکوه و دلیری شخص شاپور خودداری کند. «شاه قدی بلند داشت و از ملتزمین خود یک سر و گردن بلندتر بود. در لشکر شاپور انتظام کامل حکمفرما بود و معمولاً در موقع فتح شهرهای دشمن، بیهوده قتل‌عام نمی‌کرد.» از روایات وی بر می‌آید که شاپور دارای صفات جوانمردانه و مروت و انصاف بوده‌است. آمیانوس این رحم و انصاف را به مکر و حیلهٔ پادشاه نسبت داده‌است.

 

 

 

• ۱۹۴۰م:  ۲۴ ساعت پس از بركناري دكتر متين دفتري از نخست وزيري ايران و بازداشت او، ۲۶ ژوئن ۱۹۴۰ (پنجم تيرماه ۱۳۱۹) به دستور رضا شاه دكتر محمد مصدق پدر زن او نيز بازداشت و بعدا به زندان بيرجند انتقال يافت. در آن زمان اتهامي براي دكتر مصدق جز اين كه پدر زن نخست وزير بر كنار شده بود عنوان نشده بود.دكتر متين دفتري كه از سال ۱۳۱۸ نخست وزير بود متهم به بي خبر گذاشتن رضا شاه از واقعيت تحولات جهان شده بود. پس از اشغال نظامي ايران از سوي متفقين، دكتر متين دفتري بارديگر زنداني شد و اين بار به اتهام هواداري از ناسيوناليسم آلماني. وي كه استاد دانشگاه بود بعدا سناتور شد و پنجم تير ۱۳۵۰ – درست ۳۱ سال پس از بركناري اش از نخست وزيري – درگذشت. آخرين تلاش هاي او ايجاد جمعيتي به منظور مبارزه با آلودگي هواي تهران بود.

 

 

تولد “ماركو پولو” سیاح و جهانگرد معروف ایتالیایی در ونیز (۱۲۵۴ م)
ماركو پولو سیاح و جهانگرد معروف ایتالیایى در ۲۶ ژوئن ۱۲۵۴میلادی در ونیز ایتالیا به دنیا آمد. پدر و عموی ماركو از جهانگردان مشهور ایتالیایى بودند كه قبلاً سفری به آسیا داشتند. ماركو در سال ۱۲۷۱میلادی به همراه پدر و عمویش به چین رفت و مدتی در این سرزمین و جزایر شرقی آسیا به سیاحت پرداخت. وی در چین مورد توجه خان مغول واقع شد و ثروت كلانی از طرف خان نصیب او شد. ماركو سرانجام پس از سفری ۲۴ ساله به ونیز بازگشت، اما طولی نكشید كه در جریان یك جنگ دریایى، به اسارت در آمد و زندانی شد. او در زندان فرصت یافت تا سفرنامه خود را به نگارش درآوَرَد. از این رو سفرنامه‏‌ای را به نام عجایب به رشته تحریر درآورد. ماركو پولو در این كتاب، مشاهداتش را از كشور و دربار امپراتور مغولی چین و سایر شهرها و سرزمین‏‌های آسیایى به تفصیل شرح داده است. این كتاب كه شهرت فراوانی برای ماركو به دنبال آورد، بعدها مورد استفاده بسیاری از مورخان قرار گرفت و در دوره رنسانس نیز منبع اصلی اطلاعات درباره مشرق زمین به شمار رفت. ماركو پولو در این كتاب از فرهنگ و تمدن چین و آداب و رسوم آنان و مسائلی از قبیل رواج پول در چین، پل‏های بلند و شهرسازی، پست و نظافت و بهداشت و حكومت چین، مطالبی را نگاشته بود كه برای مردم اروپایی قرون وسطایی، باوركردنی نبود. از این رو، خانواده پولو را مورد تمسخر قرار دادند و آنان را دروغگو و گزافه‏‌گو خواندند. ماركوپولو سرانجام در دوازدهم دسامبر ۱۳۲۴میلادی در هفتاد سالگی درگذشت.

ثبت اختراع دوچرخه (۱۸۱۹ م)
۲۶ ژوئن ۱۸۱۹ اختراع دوچرخه به ثبت رسید. به درستی معلوم نیست كه در چه تاریخ و به دست چه فردی، نخستین دوچرخه ساخته شده است. طبق تحقیق برخی از مورخان، نخستین دوچرخه در سال ۱۷۹۰ در فرانسه ساخته شده بود. اسناد دقیق، از ساخت دوچرخه كاملتر و بازرگانی شدن این صنعت (تولید انبوه) در سال ۱۸۱۷ در آلمان و توسط «كارل دریس Karl Drais» حكایت می‌كند. دوچرخه‌های اولیه دارای زنجیر و خودرو نبودند. زنجیر دوچرخه (انتقال نیروی ركاب زن به چرخ) در سال ۱۸۸۵ ساخته شد و حركت با دوچرخه را آسان و بدون زحمت ساخت. پیش از عمومی شدن استفاده از اتومبیل، دوچرخه به صورت سه و یا چهار چرخه، دو نفره و سه نفره هم ساخته می‌شد كه دوچرخه سوار می‌توانست همسرش را همانند نشستن در اتومبیل (نه روی زین و ترك بند) با خود ببرد و سواری دهد. طبق برآورد رسمی، درسال ۲۰۰۵، جهان دارای بیش از یك میلیارد دوچرخه بوده است. پیش بینی شده است كه با گران شدن بهای بنزین و نیز به خاطر حفظ تندرستی (لزوم ورزش روزانه)، استفاده از دوچرخه باردیگر افزایش یابد. طبق یك میثاق بین‎المللی، از سال ۱۹۶۸ دوچرخه در عداد وسائط نقلیه كه در ردیف «خودرو» هستند در آمده و راكب دوچرخه عنوان «راننده» یافته و لذا باید همه مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت كند. به علاوه، اتومبیل‎رانان باید به حق دوچرخه سوار در معابر احترام بگذارند و ضمن حركت، حق تقدم و فاصله قانونی را با دوچرخه رعایت كنند.

تولد “ویلیام تامسون” معروف به “لُرد كلوین” فیزیك‏دان انگلیسی (۱۸۲۴ م)
ویلیام تامسون ملقَّب به لُرد كِلوین، ریاضی‏دان و فیزیك‏دان انگلیسی، در ۲۶ ژوئن ۱۸۲۴میلادی در شهر بلفاست در ایرلند به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود راهی پاریس شد و زیر نظر یكی از فیزیك‏دان‏ان عصر، به كار در آزمایشگاه پرداخت. ویلیام تامسون در سال‏‌های بعد تحقیقات وسیعی دربارهحرارت و برق در علم فیزیك انجام داد و در تكنولوژی انتقال پیام از زیر دریا ابداعاتی به عمل آورد كه در نهایت موفق به اختراع تلگراف زیردریایى شد. تامسون در تحقیقات خود، نظریه‌‏های دانشمندان معاصر خویش در مورد حرارت را جمع‌‏آوری و تنظیم كرد. این فیزیك‏دان بزرگ، بعدها به سبب خدمات فراوانی كه به دنیای علم و دانش كرد به درجات بالا و القاب سِر و لُرد كِلوین نائل آمد و در سال ۱۸۹۰میلادی رئیس انجمن سلطنتی انگلیس شد. هم‏چنین درجه‏‌بندی معروف كلوین برای سنجش دما به نام او نام‏گذاری شده است. لُرد كلوین سرانجام در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۷میلادی در هشتاد و سه سالگی درگذشت.

زادروز نخستین بانوی امریکایی برنده جایزه نوبل در ادبیات (۱۸۹۲ م)
۲۶ ژوئن زادروز بانو «پرل باك pearl buck» نخستین زن آمریكایی است كه برنده جایزه نوبل در ادبیات شد. «پرل» كه بسال ۱۸۹۲ در ایالت ویرجینیای غربی (آمریکا) به دنیا آمد و ششم مارس ۱۹۷۳ در گذشت طفل بود كه با خانواده اش به چین رفت و ۳۹ سال در آنجا زندگی كرد و داستان‌های او عمدتا در زمینه تجربه اش از همین دوران است. پرل ضمن اقامت در چین، برای ادامه تحصیل در دانشگاه به آمریکا می‌آمد و هر بار چند سال در اینجا می‌ماند. وی در چین در دانشگاه، زبان و ادبیات انگلیسی تدریس می‌کرد. پدر پرل یک مبلغ مسیحیت در چین بود. نخستین داستان او كه شرح زندگانی یك دهقان چینی است ، «زمین خوب(منظور کره زمین است)» عنوان دارد. داستان معروف دیگر او «باد شرق» است. وی داستان «فرشته جنگی» را درباره فعالیت‌های مذهبی والدینش نوشت. پرل كه بیش از یكصد كتاب نوشته در تالیف كتب غیر داستانی هم مهارت كامل از خود نشان داده است. او در شناختن چینیان و تاریخ و فرهنگ چین به آمریکاییان تلاش بسیار کرد. کتاب‌های او، چینیان را در نظر آمریکاییان به صورت مردمانی آرام، مودب، پرکار، قانع و صلح طلب درآورده اند که به سختی می‌توانند کینه آنان را به دل راه دهند.

اختراع سینمای ناطق توسط “جان سابتیل” امریكایی (۱۹۲۷ م)
از ابتدای كار سینما، كوشش‏‌های بسیاری صورت گرفت تا فیلم‏‌های ناطق ساخته شود. تا قبل از اختراع سینمای ناطق، فیلم‌‏هایى كه در سینماهای محدود و معدود آن زمان نمایش داده می‌‏شد، صامت بود یعنی سخن و صدایى از بازیگران شنیده نمی‌‏شد و بیننده به نیروی خیال باید مقصود هنرپیشه را درك می‏‌كرد. در سال ۱۹۲۶میلادی، صداهای مختلف و موسیقی‏‌های متنوع با موفقیت در فیلم‏‌های سینمایی به كار گرفته شد و یك سال بعد، در بیست و ششم ژوئن ۱۹۲۷میلادی، یكی از دست اندركاران امور سینما و متخصص فنی امریكا به نام جان سابتیل موفق شد صدای گفتگوی بازیگران را نیز در بین دیگر صداها وارد كند. اولین فیلم ناطق جهان “خواننده جاز” نام داشت.  


انتشار روزنامه‌ میهن‌ به‌ مدیریت‌ ” ابوطالب‌ شیروانی ” (۱۳۲۲ ش)

حزب ایران نوین کاندیداهای دوره بیست و سوم مجلس شورای ملی و دوره ششم سنا را اعلام کردند. (۱۳۵۰ ش)

دکتر احمد متین دفتری سناتور و استاد ممتاز دانشگاه و نخست وزیر سابق در سن ۷۳ سالگی درگذشت. (۱۳۵۰ ش)

ملک حسین پادشاه اردن برای یک مسافرت ۱۴ روزه وارد تهران شد. (۱۳۵۲ ش)

یک میلیون تن گندم خریداری شده دولت وارد ایران شد. (۱۳۵۳ ش)

ژنرال سوهارنور رئیس جمهوری اندونزی و همسرش برای یک دیدار پنج روزه وارد تهران شدند. (۱۳۵۴ ش)

روز بين‌‏المللی ملل متحد در حمايت از قربانيان شكنجه

روز جهانی مبارزه با قاچاق و استعمال مواد مخدر

امضاء منشور سازمان ملل متحد در سانفرانسیسكو (۱۹۴۵ م)


رویدادها

 • ۱۰۵۷ – النا کورنارو پیسکوپیا اهل ونیز اولین زنی بود که مدرک علمی پی‌اچ‌دی را در رشته را کسب کرد. او این مدرک را از دانشگاه پادوا، در رشته فلسفه کسب کرد.
 • ۱۱۰۲ – بندر باکو توسط مظامیان روس، تصرف شد.
 • ۱۱۲۰ – ماریا ترزا اتریشی، به عنوان پادشاه مجارستان، تاج‌گذاری کرد.
 • ۱۱۶۵ – گاوریل پریبیلوف، جزایر سنت‌جورج و پریبیلوف در دریای برینگ را کشف کرد.
 • ۱۱۶۷ – ویرجینیا، دهمین ایالتی شد که قانون اساسی ایالات متحده آمریکا را تصدیق کرد.
 • ۱۲۵۵ – جورج آرمسترانگ کاستر، در جنگ لیتل بیگهورن به قتل رسید.
 • ۱۲۸۸ – قوای سردار اسعد بختیاری از اصفهان به قم وارد شدند و با نمایندگان روس و انگلیس برای ایجاد هماهنگی و کسب موافقت در تسخیر تهران ملاقات کردند.
 • ۱۲۹۹ – میرزا حسن خان وثوق الدوله، رئیس الوزرای وقت ایران، استعفای خود را تسلیم کرد.
 • ۱۳۱۴ – روابط دیپلماتیک بین دو کشور اتحادیه جماهیر شوروی و کلمبیا برقرار شد.
 • ۱۳۲۹ – سرلشکر حاجی‌علی رزم‌آرا توسط محمدرضا پهلوی به مقام نخست وزیری ایران منتصب شد.
 • ۱۳۴۴ – نمایشگاه بزرگ هفت هزار سال تاریخ و هنر ایران در کاخ هنرهای زیبای سان فرانسیسکو افتتاح شد.
 • ۱۳۵۶ – دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه آریامهر(صنعتی شریف در بازار تهران و مقابل دانشگاه آریامهر تظاهرات کردند.
 • ۱۳۶۴ – عملیات ظفر ۲ در پنجوین با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
 • ۱۳۷۹ – هیئت وزیران کشور قطر، طرح همکاری قطر و ایران را در امور فرهنگی و فنی تصویب کرد.
 • ۱۳۸۰ – کاخ آپادانا در شوش از دورهٔ هخامنشی، قلعهٔ شوش از دورهٔ قاجار، آسیاب‌های دزفول از دورهٔ قاجار و آسیاب‌های آبی گنو در بندرعباس از دورهٔ قاجار در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.
 • ۱۳۸۵ – شورای راهبردی روابط خارجی تأسیس شد.
 • ۱۳۸۶ – از تمبر روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی رونمایی شد.

 

مرگ‌ها

 • ۴۲۴ – علی حوفی مصری، مفسر، قاری و ادیب.
 • ۱۳۵۴ – آیت‌الله میرزا احمد آشتیانی، دانشمند علوم اسلامی.
 • می پسندم (1)
 • نمی پسندم  (0)
 • نظری ندارم  (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/3439
کلیدواژه ها: