۸تیر به‎روایت‎تاریخ؛ نخستین‎قراردادمرزی‎تاریخ‎بشرچه‎زمانی‎بود؟

اصلاحات | نخستین قرارداد مرزی تاریخ بشر در سال 590 پیش از میلاد میان ایران و لیدی بسته شد.

image021

• نخستین قرارداد مرزی تاریخ بشر كه میان ایران و لیدی بسته شد. (۵۹۰ پیش از میلاد)
طبق آثار و اسناد به دست آمده، ۲۹ ژوئن سال ۵۹۰ پیش از میلاد (هشتم تیرماه)، میان دولت ایران (حكومت مادها یا Medes به پایتختی هگمتانه (همدان)) و دولت لیدی (Liadia = Lydia آناتولی غربی – قسمتی از غرب تركیه امروز) قرارداد تعیین مرز بسته شد كه نخستین قرارداد از این دست در تاریخ جهان به شمار می‎رود و نخستین فصل كتاب «تاریخ انعقاد پیمان‌های سیاسی» با آن آغاز شده است. در این قرارداد كه یک ماه و یک روز پس از پایان جنگ طرفین و انجام مذاكرات منعقد شد، مسیر رود Halys (قزل ایرماک = رود سرخ) مرز دو كشور تعیین شد و مقرر گردید كه علامت گذاری شود و رفت و آمد میان دو كشور بر پایه ضابطه قرار گیرد. جنگ ایران و لیدی که منجر به امضای این قرارداد شد ۲۸ ماه مه سال ۵۹۰ پیش از میلاد و بیم دو ارتش از ادامه خورشیدگرفتگی آن روز پایان یافته بود. فرماندهی ارتش ایران را در آن جنگ، هوخشتره (کردها «خسرو هووخشتاره» = کیخسرو می‌خوانند) شخصا برعهده داشت. نوزده سال پیش از آن، ارتش های ایران و بابل امپراتوری «آشور» را كه به ارتكاب ظلم شهرت داشت و دو قرن بر خاورمیانه مسلط بود برای همیشه از میان برده بودند و دیگر، نینوه (نینوا) مركز قدرت خاورمیانه نبود.

• روز مبارزه با سلاح‌‏های شیمیایی و میكروبی 
هشتم تیرهر سال، به مناسبت بمباران شیمیایی شهر سردشت، روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نام گذاری شده است. در سال ۱۳۶۶ درزمان جنگ ایران و عراق، نیروهای عراقی پس از اینکه در خوزستان و مناطق مرزی سرپل ذهاب، کردستان و قصر شیرین شکست‌هایی خوردند، به کاربرد گازهای سمی اقدام کردند و با استفاده از گاز اعصاب ازنوع “تابون” تلفات زیادی را به نیروهای ایرانی در “جزایر مجنون” تحمیل کردند. بمیاران شهر سردشت در ۸ تیر ۱۳۶۶ یکی از جنایات جنگی مهم عراق علیه نیروهای ایرانی و غیر نظامیان بود.
 
• تشكیل بنیاد نوبل جهت نحوه تقسیم و اعطاء جوایز نوبل (۱۹۰۰ م)
آلفرد نوبل، شیمی‏دان و مخترع سوئدی در ۲۱ اكتبر ۱۸۳۳میلادی به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایى را در استكهلم و تعلیمات عالی را در سن‏پطِرِزْبورگگذرانید و علاوه بر فراگیری رشته‏‎های زبان و شیمی توانست گواهینامه‏‎هایى در زبان سوئدی، روسی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی دریافت نماید. وی پس از سفری به كشورهای اروپایى، در سال ۱۸۶۳میلادی به سوئد بازگشت و سال بعد از آن در پی آزمایش‌‏های مكرر موفق شد تا دینامیت را به عنوان مهیب‏‌ترین مواد منفجره اختراع نماید. این ماده انفجاری گرچه انقلاب بزرگی در كارهای امر كشف معادن، راه‏سازی و حفر تونل به وجود آورد ولی علی‌رغم میل نوبل، در راه تهیه سلاح‌‏های جنگی و كشتار و تخریب نیز به كار گرفته شد. آلفرد نوبل علاوه بر آن در زمینه‏‌های گوناگون موفق به ثبت ۳۵۵ امتیاز نامه از اختراعات و ابتكارات خود شد و با بهره‌برداری سریع از این اختراعات به ایجاد ۹۰ كارخانه و شركت در ۲۰ كشور جهان دست زد. كسب درآمدهای فراوان و گسترش سرمایه نوبل از یك طرف و بهره برداری از اختراع اصلی وی، دینامیت، در جنگ و خون‏ریزی باعث شد تا وی در وصیت نامه‏‌ای كه به تاریخ ۲۷ نوامبر ۱۸۹۵میلادی تدوین نمود سود ناشی از سرمایه‏‌گذاری دارایى‏‌هایش، به افراد و دانشمندان رشته‏‌های فیزیك، شیمی، پزشكی، ادبیات و صلح اختصاص دهد. این وصیت‏نامه پس از مرگ وی باز شد و پس از حل اختلافات ورّاث و نیز كشورهای محل سرمایه‏‌گذاری نوبل، سرانجام در ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰میلادی، پادشاه سوئد تأسیس بنیاد نوبل را اعلام نمود. در نهایت، جایزه نوبل كه مبلغ آن، یك میلیون دلار است، از سال ۱۹۰۵میلادی به فیزیك‏دانان، شیمی‏دانان، پزشكان، نویسندگان برجسته و ادیبان و منادیان صلح در سراسر جهان اهداء شد و از كارهای علمی، ادبی و انسان‏دوستانه آنان، بدین وسیله تقدیر به عمل آمده است. هرچند جوایز نوبل در طی یك‏صد سال گذشته، ازبزرگان بسیاری تجلیل به عمل آورده و كارهای علمی و خدمات آنان به عالم بشریت را ستوده است ولی در برخی موارد، آلت دست سیاست‏مداران و گروه‏‌های فشار بین‏‌المللی قرارگرفته و اعتبار آن زیر سؤال رفته است. جایزه نوبل همچنان سالیانه توسط هیأت‏‌ها و كمیته‏‌های تخصصی اهدا می‏‌گردد.
 

• آغاز جنگ دوم بالكان بین كشورهای اروپایی در بالكان (۱۹۱۳ م)
در سال ۱۹۱۲میلادی در جنگ اول بالكان، بلغارستان، صربستان، یونان و مونته نگرو كه جزو قلمرو عثمانی بودند، علیه این امپراتوری شورش كردند و به علت ضعف عثمانی‏‌ها، موفق به كسب استقلال شدند. به این ترتیب، حدود هشتاد درصد از متصرفات عثمانی در اروپا از كنترل این امپراتوری خارج گردید. اما فاتحین جنگ اول بالكان نتوانستند در مورد تقسیم سرزمین‏‌های به دست آمده، به توافق برسند و به همین دلیل، در ۲۹ ژوئن ۱۹۱۳میلادی جنگ دوم بالكان نیز آغاز شد. در این جنگ، بلغارستان با مجموعه كشورهای صربستان، یونان، مونته نگرو، رومانی و عثمانی وارد جنگ شد و چون خود را تنها دید، پیشنهاد صلح داد. سرانجام پیمان صلح منعقد شد و بر اساس قرارداد صلحِ بخارست، بلغارستان، قسمت‏‌هایی از سرزمین‏‌های عثمانی را كه تصرف كرده بود به صربستان، رومانی، یونان و مونته‏‌نگرو واگذار كرد. جنگ‏‌های بالكان در واقع زمینه‏‎ساز جنگ جهانی اول بود كه از سال ۱۹۱۴ آغاز شد.

 


• قتل مبارز مشروطه‏ خواه “حاج میرزا ابراهیم آقا تبریزی” در تهران (۱۲۸۷ ش)
• تولد استاد سید محمد احصایی ، هنرمند گرافیک و خوشنویس (۱۳۱۸ ش )
• توقيف‌ نشريه‌های ستاره‌ ،امير ،آزاد ،نامه‌ آزاد (۱۳۲۱ ش )
• انتشار روزنامه‌ وظيفه‌ (۱۳۲۳ ش )
• ایران مقادیری وسائل کشاورزی از رومانی خریداری کرد. (۱۳۴۹ ش)
• روادید ورود اتباع بحرینی به ایران لغو شد. اعلامیه مشترک پایان مذاکرات ایران و رومانی در تهران و بخارست انتشار یافت. (۱۳۴۹ ش)
• وزارت امور خارجه حمله اسرائیل به لبنان محکوم کرد و خواستار آزادی اسرا شد. (۱۳۵۱ ش)
• شرکت نفت اعلام کرد تولید نفت خام ایران در سه ماه سال ۱۹۷۷ مجموعاً به پنج میلیون، ۷۴۱ هزار بشکه رسید. (۱۳۵۶ ش)
• در ساعت ۲۳، مراسمی در شیراز با سخنرانی آقای سید عبدالحسین دستغیب در یکی از مساجد برگزار شد. در پایان حدود ۲ هزار نفر ضمن خروج از مسجد و برپایی تظاهرات، شعارهایی علیه رژیم سردادند و ۳ نفر به دست مأموران دستگیر شدند. (۱۳۵۷ ش)
• تولد “جِیمز رابینسون” مورخ و فیلسوف امریكایی (۱۸۶۳م)
• سالمرگ رامون لول صاحب فرضيه انتخابات (۱۳۱۵م)
• اخطار تاریخی مالتوس و مسئله جمعیت (۱۷۹۸م)


 

 

مرگ‌ها

  • ۱۲۵۰ – رضا قلی خان هدایت، ادیب، شاعر و تذکره‌نویس ایرانی
  • ۱۳۹۱ – حمید حمزه ابیازنی، نویسنده رادیو، ترانه‌سرا، بازیگر و کارگردان و چهره‌پرداز تئاتر ایرانی (زاده ۱۳۳۳)
  • ۱۳۹۳ – باقر صحرارودی، بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی (زاده ۱۳۲۱)
  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/3918
کلیدواژه ها: