رییس جمهور : مهمتر از ختم یک پرونده ختم سوال‌هایی است که در اذهان مردم است

مردم منتظرند که چگونه اجرای حکم افرادخودسر به سمع ونظر آنها می‌رسد

اگر اموال و پول نفت مردم را عده‌ای به یغما برده‌اند، با آنها برخورد می‌کنیم
اصلاحات | مردم می‌خواهند بدانند قوه قضاییه چگونه با کسانی که خودسر و بر خلاف قانون و امنیت ملی کشور به سفارتی حمله کردند، برخورد می‌کند.

روحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: بسیار خوشحالم خداوند فرصتی عنایت کرد در خدمت مسئولان قوه قضاییه به ویژه ریاست مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی باشم و در این جمع بزرگ هفته قوه قضاییه را گرامی بداریم؛ آن هم در ایامی که به نام امیرالمونین است که او اسوه بزرگ عدالت و دادگستری در تاریخ است و زندگی او صدای عدالت انسانیت و مظلومان است. او حتی نسبت به قاتل خود هم توصیه به عدل کرد و با آخرین کلمات زندگی‌اش نشان داد که امیرالمومنان دادگستری است و نسبت به قاتل خود هم حتی در شیوه اجرای عدالت توصیه می‌کند مبادا از حدود الهی تعدی شود و سراسر جامعه اسلام را به بهانه قتل امیرمومنان تبدیل به حمام خون نکنند.

رییس جمهور ادامه داد: اسوه بزرگ برای اجرای عدالتی است که باید به وجود و قضاوت‌هایش برابر همه مدعیان حقوق بشر افتخار کنیم. معمار بزرگ قانون اساسی و قوه قضاییه شهید آیت الله بهشتی را هم باید یاد کنیم که شخصیت کم‌نظیری در تاریخ روحانیت بود و در فهم احکام دین و فقیه بودن به معنای واقعی کلمه و جهاندیده بود و در ادب و اخلاق و نظم بی‌نظیر بود. هیچ جمله‌ای نمی‌تواند بهشتی را تعریف کند جز کلام امام که فرمود بهشتی یک ملت بود. او بنیانگذار قضای اسلامی نوین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. اگر در قوانین از علمای بزرگ نام ببریم از شهید مدرس در آغاز مشروطه و شهید بهشتی در نظام جمهوری اسلامی باید یاد کنیم.

روحانی متذکر شد: امروز در شرایطی هستیم که نیازمند قوه قضاییه قوی، به‌روز و چابک باشد که بتواند پناهگاه مردم سرزمین ما باشد. اگر مردم شب به راحتی می‌توانند سر به بالین بگذارند. به دلیل وجود قوه قضاییه توانا است در هیچ کشوری امنیت کشور حفظ نخواهد شد مگر مردم در پناه قوه قضاییه بی‌طرف، عالم و کارا در زمینه رفع مخاصمات و مبارزه با مجرمان در جامعه باشد.

رییس دولت یازدهم ابراز داشت: ما باید قدردان قوه قضاییه مسئولان قضایی و قضات برای ایجاد امنیت در کشور باشیم. اگر امروز کسی حاضر است سرمایه خود را روی زمین بگذارد و فعالیت اقتصادی کند، به دلیل اعتماد به قوه قضاییه است، وگرنه این سرمایه در مسیر غیرمولد به کار گرفته می‌شد.

او خاطرنشان کرد: اگر سرمایه‌ای از خارج کشور وارد می‌شود، باز هم به اعتماد قوه قضاییه عادل است قوه قضاییه باید قبل از هر چیز مورد اعتماد جامعه باشد. هر مقدار اعتماد مردم به این قوه بیشتر باشد امنیت قضایی هم بیشتر خواهد بود.

روحانی گفت: مردم می‌خواهند بدانند اگر یک عده‌ای خودسر به یک سفارت خارجی بر خلاف قانون و امنیت عمومی حمله کردند، قوه قضاییه با عاملان و آمران آنکه به خوبی روشن هستند چگونه برخورد می‌کند و چگونه اجرای آن به سمع و نظر مردم می‌رسد.

رئیس جمهور با بیان اینکه این به معنای آن است که یک کشور در برابر امنیت سفارتخانه‌های خارجی مسئولیت دارد و امنیت آن سرزمین را برعهده گرفته است، گفت: اگر  مردم نسبت به اینگونه مسائل با شفافیت بدانند که در دستگاه قضایی چه شده است، به‌‌ همان نسبت اعتماد مردم به قوه قضائیه و اعتماد جهانی به کشور و دستگاه قضایی بالا می‌رود.

او تاکید کرد: ما دنبال این نیستیم که دیگران برای ما کف می‌زنند یا نه؛ مهم این است که ما در برابر وجدان و افکار عمومی عمل می‌کنیم و عدل اسلامی را به رخ جهانیان بکشیم که اینجا سرزمین مولای متقیان علی (ع) است و اگر اموال و پول بیت‌المال و پول نفت مردم را عده‌ای به یغما برده‌اند، با آنها برخورد می‌کنیم.

روحانی ضمن اشاره به اینکه مردم باید بدانند این سازماندهی از کجا بوده و چه کسانی مجوز داده‌اند و برنامه‌ریزی کرده‌اند و این پول چگونه در اختیار فرد یا افراد قرار گرفته و کجا رفته و کجا مصرف شده است، گفت: آنچه برای مردم مهم است ختم یک پرونده نیست، بالا‌تر از ختم پرونده ختم سوال‌هایی است که در اذهان مردم است.

ریس قوه مجریه خاطرنشان کرد: قوه قضائیه باید هم پرونده را ختم کند هم به سوال‌هایی که در ذهن مردم است پایان دهد. این ثمره‌اش هم ایجاد امنیت است، هم اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضا.

او ادامه داد: اگر موضوع اعتماد مردم به نظام که یک بخش بزرگ آن قوه قضائیه است و یک بخش آن دستگاه اجرایی و بخش دیگر آن قوه مقننه و سایر ارکان فعال در کشور است اگر اعتماد مردم با نشان حاصل نشود یا تضعیف شود، بی‌تردید بزرگ‌ترین سرمایه را که سرمایه اجتماعی است از کف داده‌ایم.

روحانی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه که اولین مسئولیتش ایجاد اعتماد بیشتر در جامعه است، چون مردم اگر روزی هم به دستگاه اجرایی و مقننه بی‌اعتناد شوند، دلشان می‌خواهد در ‌‌نهایت به دستگاه قضایی و میز محاکمه اعتماد داشته باشد؛ جایی که احساس می‌کنند فریادرس نهایی مردم است.

او گفت: نکته دوم آنکه در جامعه ما مردم باید احساس کرامت و عزت کنند. در جامعه باید حقوق شهروندی مردم محترم شمرده شود. اگر مردمی در جامعه‌ای احساس تغییر کنند؛ ممکن است یا هر گناه و خیانتی دست بزنند. سالم‌سازی جامعه از جایگاه مردم آغاز می‌شود. از احساس عزت و سربلندی مردم آغاز می‌شود.

روحانی اضافه کرد: مردم باید احساس کنند به حقوق و آزادی آنها و حقوق عمومی آن‌ها احترام گذاشته می‌شود. در اصل ۱۵۶ قانون اساسی جز وظایف قوه قضائیه این است که احقاق حقوق عمومی مردم و احیای حقوق عامه مردم و گسترش عدل و آزادی است. مردم باید احساس کنند قوه قضائیه حامی آزادی مردم است.

او خاطرنشان کرد: اگر دستگاه دیگر و اگر قوه دیگر به حقوق مردم آزادی مردم تجاوز می‌کنند، قوه قضائیه آزادی مردم را تضمین می‌کند.

روحانی با بیان اینکه نباید مردم احساس کنند قوه قضائیه فقط در برابر مجرم عمل می‌کند، گفت: بلکه باید احساس کند از حقوق و آزادی‌های آن‌ها هم قوه قضائیه دفاع می‌کند و از عدل و عدالت در جامعه هم دفاع می‌کند.

او اذعان داشت: اگر این رابطه بین مردم و قوه قضائیه به وجو آمد، آنگاه اجرای قانون و مبارزه با مفسدان با کمک مردم ساده‌تر و به خوبی اجرا و عملیاتی می‌شود

  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/3955