۹تیر به‎روایت‎تاریخ؛ پولی‎شدن‎مدارس‎ومغایرت‎آن‎باقانون‎اساسی(۱۳۸۳)

اصلاحات | انتشار خبر "پولی شدن مدارس" بدون اشاره به مغایرت آن با قانون اساسی جمهوری اسلامی

190172_280

• انتشار خبر “پولی شدن مدارس” بدون اشاره به مغایرت آن با قانون اساسی جمهوری اسلامی(۱۳۸۳ ش)
روزنامه همشهری چاپ تهران ۵ تیرماه ۱۳۸۳ به نقل از ایرنا ( كه بهتر است « ایرانا » نوشته شود) گزارش كرده بود كه یك مقام آموزش و پرورش تهران گفته است كه از سال تحصیلی آینده ( مهر ماه ) شهریه بزرگسالان در مقاطع دبیرستانی ۱۵ در صد افزایش می یابد. اگر در كشوری دیگر بود، خبرنگار در این زمینه با اصحاب نظر تماس می‌گرفت و گفته ایشان و قوانین مربوط را هم بر خبر اضافه می‌كرد و از ام القوانین (قانون اساسی) کشور شروع می كرد تا معلوم شود كه تصمیم مقام دولتی برخوردی با آن نداشته باشد. اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی دولت را موظف به تامین وسائل آموزش و پروش رایگان «برای همه ملت» تا پایان دوره متوسطه كرده است و همه افراد ملت (ایرانیان) یعنی خردسال و بزرگسال درآمد مشتركی به نام نفت دارند.
«خبرنگار» یک روزنامه دیكته نویس یک مقام رسمی و رونوشت بردار یک خبرگزاری نیست كه هرچه را كه به او بدهند و یا دریافت دارد به دبیر میز دهد و بخورد مخاطب روزنامه داده شود؛ باید خبر را طبق اصول و قواعد خبرنویسی تكمیل و تنظیم كند تا همه جانبه باشد. نود درصد کار خبرنگار؛ گرفتن و تکمیل عناصر خبر است و ده درصد نوشتن آن. بنابراین، کار خبرنگار نباید این باشد که به سایت خبرگزاری‌ها و یا روابط عمومی یک دستگاه و مقام مراجعه کند. خبرگزاری در تعریف خود یک خبرنگار و خبررسان است، نه رسانه کامل. از این منابع باید تنها به عنوان یادآوری و سرنخ استفاده شود. یکی از دلایل پایین بودن تیراژ روزنامه‌های ما (به نسبت جمعیت) کامل نبودن اخبارشان است. به علاوه، سردبیری یک روزنامه باید دائما مراقبت کند که اعضای تحریریه اش ارتباط استخدامی با منابع خود (حوزه‌های خبر) نداشته باشند.

 

• تولد “گوتْهولْدْ لِسینْگْ” نویسنده و مورخ معروف آلمانی (۱۷۲۹ م)
گوتهولد افرایم لسینگ در ۳۰ ژوئن ۱۷۲۹میلادی در آلمان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایى را در زادگاهش گذراند. او از ابتدا به امور هنری علاقه داشت از این رو اجبار خانواده برای تحصیل گوتهولد در رشته‏‌های الهیات و پزشكی به جایى نرسید و او پس از چندی از فراگیری این رشته‏‌ها دست كشید. وی پس از آن راهی برلین شد و با نوشتن نقد و ترجمه مقالات در یكی از روزنامه‏‌ها، كار نویسندگی خود را آغاز نمود. لسینگ پس از انتشار دو مجموعه شعری خود، نمایش‏نامه دوشیزه ساراسامسون را نگاشت و در این اثر سعی نمود تا برای نخستین بار، تراژدی را از قالب مرسوم قهرمانی و افسانه‏‌ای به محیط‌های خانوادگی متوجه سازد. او با این نگرش خود به تئاتر، تحول عظیمی در درام‏نویسی زمان خویش به وجود آورد. لسینگ از سال ۱۷۶۷میلادی به عنوان مشاور ادبی و منتقد حرفه‏‌ای تئاتر در هامبورگ شروع به كار كرد و در همین سال موفق شد یكی از كمدی‏‌های خود را با نام مینافون بارنهلم را كه در نوع خود، نوآوری‏‌های تازه‏ای به همراه داشت به اتمام برساند. در این اثر كه یكی از نخستین كمدی‏‌های ارزش‏مند ادبیات آلمانی محسوب می‏‌شود، لسینگ سعی كرده تا اختلافات و دشمنی‏‌های داخلی را كه منجر به جنگ و درگیری داخلی شده است مطرح سازد و حكام محلی را مورد انتقاد قرار دهد. وی هم‏چنین در كتاب درام نامه هامبورگ، نظرات انتقادی و اصلاحی خود و نیز شرح احوال افرادی كه برای ایجاد تئاتر ملی در آلمان تلاش كرده بودند، ذكر نموده است. بسیاری، این كتاب را موجد پیدا شدن دوره بزرگ ادبیات و درام آلمان می‏‌شناسند. آثار لسینگ دریچه جدیدی بر تئاتر آلمان گشود و تاثیر چشم‏گیری در بیداری افكار مردم عصرش ایفا كرد، به طوری كه تئاتر آلمان را به مرتبه رفیعی رساند. گوتهولد لسینگ سرانجام در چهارم دسامبر ۱۷۸۱میلادی در ۵۲ سالگی درگذشت.

 

• كشف عناصر رادیواكتیو اورانیوم توسط “هانْری بكْرِلْ” فرانسوی ( ۱۸۹۶م)
هانری بكرل فیزیك‏دان برجسته فرانسوی در نیمه دسامبر ۱۸۵۲میلادی متولد گردید. پدر و برادرش از فیزیك‏دانان معروف بودند. بنابراین وی نیز به این رشته علاقه‏‌مند گردید. پس از كشف اشعه ایكس توسط رونتگن دانشمند آلمانی، بكرل درصدد كشف اجسامی برآمد كه از خود، اشعه ایكس را ساطع می‏‌كنند. وی تحقیقات خود بر روی خاصیت تشعشع رادیواكتیو متمركز و آن را در ۲ مارس ۱۸۹۶میلادی كشف نمود و چند ماه بعد در ۳۰ ژوئن همان سال عناصر رادیواكتیو اورانیوم را كشف نمود. كارها و تحقیقات بكرل باعث شد تا به همراه دو نفر از شاگردانش به نام‏ه‌ای مادام و پيِر كوری زوج دانشمند فرانسوی، در سال ۱۹۰۳میلادی برنده جایزه نوبل در فیزیك شود. نتیجه تلاش‌‏های بِكرِل به آغاز عصر تازه‏‌ای به نام “عصر اتم” انجامید و به همین سبب او را “پدر علم فیزیك جدید” می‌‏دانند. هانری بكرل سرانجام پس از ۵۶ سال تلاش و تحقیق، در ۲۵ اوت ۱۹۰۸میلادی درگذشت.

• روزی که «بر باد رفته» انتشار یافت. (۱۹۳۶ م)
نخستین چاپ داستان «بر باد رفته» كه برنده دو جایزه ادبی بزرگ شده است سی ام ژوئن سال ۱۹۳۶ انتشار یافت و به توزیع داده شد. «برباد رفته» پرخواننده ترین داستانی است كه تاكنون در آمریكا نوشته شده است. این داستان كه در زمینه جنگ داخلی خونین و ویرانگر آمریكاست به چهل زبان دیگر ترجمه و در سراسر جهان انتشار یافته و بر پایه آن یك فیلم سینمایی موفق ساخته شده است. نویسنده این اثر بانو «مارگارت میچل (پگی)» است كه كار نوشتن آن را از سال ۱۹۲۶ آغاز كرده بود. هدف نویسنده كه خود از مردم جنوب آمریكا و متولد شهر آتلانتا است كه این شهر در جریان جنگ داخلی ویران شد این بود كه چنان مصائب این برادركشی را در قالب داستان بیان دارد كه در هیچ نقطه‌ای تكرار نشود. این داستان آن چنان دلچسب و نافذ بوده است كه از آن زمان تا كنون هر سال یك تا چند بار تجدید چاپ شده است. این تنها اثر مشهور مارگارت بود، زیرا نویسنده داستان ۱۶ اوت ۱۹۴۹ ، پیش از آن كه ۴۹ ساله شود درگذشت. وی چند روز پیش از آن هنگام عبور از یک خیابان در شهر اتلانتا با یک تاکسی تصادف کرده و دچار خونریزی مغزی شده بود. هنگام تصادف، راننده تاکسی مست بود و به همین دلیل به ۴۰ سال زندان محکوم شد. بانو مارگارت ۸ نوامبر سال ۱۹۰۰ به دنیا آمده بود.

• مادر مارتین لوتر کینگ را در كلیسا كشتند. (۱۹۷۴ م)
در پی قتل دكتر مارتین لوتر كینگ رهبر جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریكا ، سی ام ژوئن ۱۹۷۴ یك مرد مسلح وارد كلیسایی در شهر اتلانتای آمریكا شد و در حالی كه فریاد می زد كه از این سروصداها (منظور ادامه كار جنبش) خسته شده است بنای تیراندازی را گذارد. در این تیراندازی مادر دكتر كینگ و دو تن دیگر كشته و گروهی هم مجروح شدند. تیرانداز كه توسط حاضران در كلیسا دستگیر شد به پلیس گفت كه قصد كشتن پدر دكتر كینگ را داشت كه گلوله به مادر او اصابت كرد!!

• پایان رسمی نظام غیرانسانی تبعیض نژادی در كشور افریقای جنوبی (۱۹۹۱ م)
رژیم تبعیض نژادی (آپارتاید) از سال ۱۹۴۸میلادی توسط اقلیت سفیدپوست كشور افریقای جنوبی بر اكثریت سیاهان تحمیل شد و بر اساس آن، اقلیت ۲۰ درصدی سفید پوست‏‌های این كشور به عنوان نژاد برتر، بر سرنوشت افریقای جنوبی حاكم شدند. ازدواج سیاه پوستان با سفیدپوستان ممنوع شد و سیاه پوستان به كارهای پست گمارده و از فعالیت‏‌های سیاسی منع شدند. اِعمالِ سیاست غیرانسانی تبعیض نژادی در افریقای جنوبی، خشم جهانیان را برانگیخت. هرچند امریكا، انگلیس و برخی كشورهای دیگر با رژیم آپارتاید ارتباط نزدیك داشتند، اما بسیاری از كشورها با رژیم تبعیض نژادی افریقای جنوبی قطع رابطه كردند. سرانجام این مخالفت‏‌ها و فشار افكار عمومی و نیز مبارزات پی‏گیر سیاهان به رهبری نلسون ماندلا، باعث لغو این سیاست ضد انسانی در ۳۰ ژوئن ۱۹۹۱میلادی شد. در دسامبر ۱۹۹۳، قانون اساسی جدید بر اساس تساوی حقوق سیاه پوستان و سفیدپوستان به تصویب پارلمان افریقای جنوبی رسید و در اولین انتخابات ریاست جمهوری با شركت سیاه‏پوستان در آوریل ۱۹۹۴، نلسون ماندلا رهبر سیاه‏پوستان كه ۲۷ سال را در زندان گذرانده بود، به پیروزی رسید.

 

 

• محمدعلی شاه در سلطنت آباد به استحکام مواضع خود پرداخت و تعداد زیادی توپ و مهمات به آنجا حمل شد. (۱۲۸۸ ش)

•  زادروز  ۱۳۰۹ – همایون خرم، آهنگساز و نوازنده ویولن

• سه فضانورد شوروی بطور اسرارآمیزی در فضا مردند. (۱۳۵۰ ش)

• در قزوین مدرسه عالی علوم اداری و بازرگانی دائر شد. (۱۳۵۰ ش)

• به مناسبت شهادت امام هفتم شیعیان، مراسمی درمسجد معتضدی کرمانشاه برگزار شد و در پایان ضمن برپایی تظاهرات، شیشه های تعدادی از بانک‎های این شهر شکسته شد و حدود ۱۲ نفر به دست مأموران دستگیر شدند. (۱۳۵۷ ش)

• آغاز عملیات بزرگ كربلای ۱ (۱۳۶۵ ش)

• زادروز پدر نقدنویسی ادبی روسیه ( ۱۸۱۱م)

  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/4188
کلیدواژه ها: