Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
10تیر به‎روایت‎تاریخ؛ تغییر نام شیر و خورشید سرخ به هلال احمر | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601

۱۰تیر به‎روایت‎تاریخ؛ تغییر نام شیر و خورشید سرخ به هلال احمر

اصلاحات | تغییر نام شیر و خورشید سرخ به هلال احمر پس از انقلاب اسلامی در ایران /روز صنعت و معدن

231234323

• تغییر نام شیر و خورشید سرخ به هلال احمر پس از انقلاب اسلامی در ایران (۱۳۵۹ش)
جمعیت شیر و خورشید سرخ نخستین سازمان خیریه ایران بود که عهده‌دار وظایف مهم و متعددی در مسائل مربوط به امداد رسانی در حوادث غیر مترقبه و امدادی ، آموزش کمکهای اولیه ، تأسیس بیمارستان و درمانگاه، تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، تربیت پرستار، نگهداری از کودکان بی سرپرست، ارائه برنامه‌های ویژه برای جوانان و برخی فعالیت‌های عمرانی در داخل و خارج از کشور بود. این جمعیت در سال ۱۳۰۱ شمسی با کوشش و پیگیری دکتر امیراعلم تنظیم و تاسیس گردید. نام جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران پس از انقلاب در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۵۹ به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر یافت.

• مرگ “سلطان مسعود میرزا” معروف به “ظلُّ السلطان” حاكم ظالم اصفهان (۱۲۹۷ ش)
سلطان مسعود میرزا، فرزند ارشد ناصرالدین شاه قاجار در حدود سال ۱۲۲۸ شمسی به دنیا آمد. وی سه سال از مظفرالدین شاه بزرگ‏تر بود ولی چون مادرش از خاندان قاجاریه نبود، به ولایتعهدی منصوب نگشت. مسعود میرزا در ابتدا با لقب یمین الدوله، حكومت مازندران و استرآباد و سپس فارس واصفهان را به عهده گرفت تا این كه لقب ظلُّ السلطان یعنی سایه پادشاه را اخذ كرد. در زمان حكومتش بر فارس، به خاطر ظلم فراوان، عزل شد ولی مدتی بعد به اصفهان رفت و تا ۳۴ سال بعد با ستم حكمرانی نمود. ظل السلطان قشون مجهز و منظمی پدید آورد و با باج‏گیری و اخذ مالیات‏‌های سنگین از رعیت، ثروتی افسانه‏‌ای گرد آورد كه به اعتراف خودش، برای ده نسل پس از او كافی بود. وی، املاك مردم را با زور و قهر، غصب و تصرف می‏كرد و شورش‏ها را با سنگدلی سركوب می‏نمود. در حدود سال ۱۲۵۹ش كه به اوج قدرت رسیده بود، به پشتوانه ارتش محلی خود، اوامر حكومت مركزی را نادیده می‏‌انگاشت و در سال ۱۲۶۱ به ناصرالدین شاه پیشنهاد كرد كه حاضر است در ازای دریافت مقام ولایتعهدی، مبلغ هنگفتی پیشكش نماید. وی اندكی بعد به فكر تصاحب سلطنت افتاد و تا پایان عمر در صدد یافتن آن بود. هرچند كه هیچ‏گاه به این آرزوی خویش نرسید. ظل السلطان افزون بر بیست و یك هزار سرباز در اختیار داشت و اصرار می‌‏كرد تا وزارت جنگ به او واگذار شود. وقتی كه خبر مظالم او به گوش ناصرالدین رسید، شاه قاجار درصدد سفر به اصفهان و بررسی اوضاع آنجا برآمد. در این هنگام ظل السلطان بیمناك به تهران آمد و به شاه و درباریان هدایای نفیس تقدیم نمود. با این همه، شاه پس از مدت كوتاهی، با صدور فرمانی، او را از سراسر قلمرو حكومتی غیر از اصفهان بركنار نمود. او در تمام دوران سلطنت مظفرالدین شاه نیز حاكم اصفهان بود و با مشروطه‏‌خواهان به شدت برخورد می‏كرد. از دیگر كارهای جنون‌‏آمیز او، تخریب آثار و ابنیه‏‌های با ارزش دوران صفوی در اصفهان بود تا شاه به این شهر توجهی نداشته باشد و او مطلق العنانِ آن دیار گردد. مسعود میرزا در اواخر عمر مدتی را در اروپا گذراند تا این كه پس از دچار شدن به اختلال حواس، در دهم تیر ماه ۱۲۹۷شمسی برابر با ۲۲ رمضان ۱۳۳۶ قمری در حدود هفتاد سالگی به كام مرگ افتاد.

• حکم محکمه تجدید نظر ارتش درباره اسلامیون چپگرا (۱۳۵۴ ش)
رادیو دولتی ایران دهم تیرماه ۱۳۴۵ حکم محکمه تجدید نظر ارتش را در مورد شماری از مخالفان شاه که دستگیر شده بودند به صورت خبر پخش و از آنان به نام اسلامیون چپگرا یادکرد. به گزارش رادیو، دو تن از محکوم شدگان دکتر کاظم سامی کرمانی (پزشک) و دکتر حبیب الله پیمان بودند که هرکدام به دو سال زندان محکومیّت یافته بودند. رادیو اسامی و میزان محکومیت پنج تن دیگر را نیز اعلام داشت. حکم محکمه تجدید نظر که باید به اطلاع شاه می رسید و سپس منتشر می‌شد پنجم تیرماه صادر شده بود. دکتر پیمان از فعالان سازمان مجاهدان انقلاب اسلامی است. دکتر سامی کرمانی پس از پیروزی انقلاب وزیر بهداری شد و بعدا در مطب خود به قتل رسید.

• زادروز ژان ویكتور پونسله بنیادگذار هندسه تحلیلی (۱۷۸۸ م)
ژان ویكتور پونسله Jean – Victor Poncelet ریاضی دان معروف فرانسوی كه به عنوان بنیادگذار هندسه تحلیلی شناخته شده است اول ژوئیه ۱۷۸۸ به دنیا آمد و ۲۲ دسامبر سال ۱۸۶۷ درگذشت. بنای هندسه تصویری (پروژكتیو) از پونسله است كه در ارتش ناپلئون یك افسر مهندس بود و در جریان عقب نشینی از روسیه به اسارت روس‌ها در آمده بود و در طول اسارت به تكمیل علم هندسه همت گمارد. تنظیم و فرموله كردن اصل تداوم و یافتن قطب و خط میان قطبین نیز از پونسله است.

• حمله سپاهیان فرانسه به مصر به فرماندهی ناپلئون بُناپارت (۱۷۹۸ م)
در فاصله سال‏‌های ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۹میلادی، ناپلئون بُناپارت به عنوان یكی از فرماندهان ارشد ارتش فرانسه با كسب پیروزی‏‎های پی‏درپی در جنگ با دشمنان رژیم جدید و توسعه قلمرو حكومت فرانسه، محبوبیت زیادی در میان مردم فرانسه به دست آورد. آخرین عملیات بزرگ نظامی او قبل از به دست گرفتن قدرت، لشكركشی به مصر بود. ناپلئون در بهار سال ۱۷۹۸میلادی، در راس ۳۸ هزار سرباز فرانسوی با ۳۳۰ كشتی و ناو به طرف مصر حركت كرد. هدف اصلی او از این لشكركشی، قطع ارتباط انگلیس با مستعمره‌‏اش یعنی هندوستان بود. نیروهای فرانسه در روز اول ژوئیه سال ۱۷۹۸میلادی در سواحل مصر پیاده شدند و فردای همان روز اسكندریه را به تصرف خود درآوردند. در پی آن، قاهره نیز در ۲۳ ژوئیه به تصرف فرانسویان درآمد. در حالی كه ناپلئون مشغول ایجاد یك ستاد فرمانده‌ی در نزدیكی اهرام مصر بود، با نیروهای انگلیسی درگیر شد كه بر اثر غافل‏گیری، قسمت اعظم ناوگان جنگی خود را از دست داد. ناپلئون در باقی‏مانده سال ۱۷۹۸ و نیمه اول سال ۱۷۹۹میلادی، به توسعه متصرفات خود در مصر و سواحل شرقی مدیترانه ادامه داد و تا سوریه پیش رفت، ولی با از دست دادن قسمت زیادی از نیروی دریایى خود عملا در محاصره ناوگان جنگی انگلیس، قرار گرفت. از آن طرف، حكومت هیأت مدیره در پاریس هم كه غرق در فساد و گرفتاری‏‌های داخلی خود بود، نمی‏‌توانست كمكی به ناپلئون برساند. ناپلئون سرانجام تصمیم گرفت به فرانسه باز گردد تا اینكه در اواخر ماه اوت سال ۱۷۹۹میلادی، پس از شكستن خط محاصره ناوگان جنگی انگلیس راهی فرانسه شد و بدون كسب نتیجه مهمی، دست از این جنگ كشید.

• آغاز نبرد خونین “سوم” در جریان جنگ جهانی اول (۱۹۱۶ م)
در بحبوحه جنگ جهانی اول و در جریان نبرد وُردَن، در اول ژوئیه سال ۱۹۱۶میلادی، در حالی كه آلمانی‏‌ها حمله بزرگ و تازه‏‌ای را برای تصرف شهر وردن در فرانسه تدارك می‏‌دیدند، نیروهای انگلیس و فرانسه به تهاجم وسیعی در منطقه “سُومْ” در شمال غربی فرانسه دست زدند. این حمله بعد از یك هفته بمباران شدید مواضع نیروهای آلمانی در این منطقه آغاز شد و هدف آن گشودن جبهه دومی در برابر آلمان و كاستن از فشار آنها در وُردَن بود. نبرد سومْ كه قریب پنج ماه به طول انجامید، یكی از خونین‏‌ترین و وسیع‌‏ترین عملیات‏‌های نظامی در طول جنگ جهانی اول است. در این جنگ علاوه بر به كار گرفتن نیروی هوایى به طور وسیع، برای اولین بار از تانك استفاده شد، ولی كاربرد تانك‌‏های انگلیسی، به علت بارندگی‏‌های شدید و گل آلود بودن زمین‏‌ها، چندان درخشان نبود. نیروهای انگلیس و فرانسه با وجود تحمل تلفات سنگین در نبرد سوم موفق نشدند آلمانی‏‌ها را از مواضع خود در این منطقه عقب برانند، با این حال، تلفات و ضایعات وارده بر ماشین جنگی آلمان در این جنگ سنگین‏‌تر بود به طوری كه كارشناسان نظامی آلمان، بعدها، نبرد سوم را یكی از نقاط عطف در تاریخ جنگ جهانی اول و سرآغاز شكست آلمان در این جنگ عنوان كردند. نبرد سوم، سرانجام پس از نزدیك به ۱۴۰ روز در ۱۸ نوامبر ۱۹۱۶میلادی به پایان رسید، بدون اینكه آلمانی‏‌ها از تلاش خود برای فتح وردن و پیشروی به سوی پاریس نتیجه‌‏ای بگیرند و یا انگلیس و فرانسه در تلاش برای فتح سومْ و درهم شكستن مواضع دفاعی آلمان در این منطقه، توفیق پیدا كنند. در نبرد سومْ ۶۲۰ هزار نفر آلمانی، ۴۲۰ هزار نفر انگلیسی و ۱۹۵ هزار نفر فرانسوی به كام مرگ افتادند كه جمعاً رقمی بالغ بر یك میلیون و دویست و سی و پنج هزار نفر تلف شدند.

• پروفسور فریبرز امینی دانشمند بنام در دانش روانپزشکی فوت شد. (۲۰۰۴ م)
۲۸ ژوئن ۲۰۰۴ دكتر فریبرز امینی استاد روانپزشكی دانشگاه كالیفرنیا و رئیس یك انستیو در سانفرانسیسكو به همان نام و كاشف « تداوم رابطه ذهنی با خاطرات كودكی » و صاحب فرضیه « ریشه محبت و علاقه مندی، وفاداری ناشی از آن و بقاء حس دوست داشتن » پریروز در ۷۳ سالگی در سانفرانسیسكو بر اثر حمله قلبی درگذشت. وی در تهران به دنیا آمده بود.

• روزی که به صدام حسین و دستیارانش تفهیم اتهام شد. (۲۰۰۴ م)
یکم جولای ۲۰۰۴، صدام حسین و ۱۱ دستیارش در یک جلسه قضایی مقدماتی تفهیم اتهام شدند و به این اتهامات مختصرا پاسخ گفتند. سی ام ژوئن ۲۰۰۴ ،صدام حسین و ۱۱ تن همکاران نزدیکش كه از ماه‌ها پیش زندانی آمریكا بودند در محلی نامعلوم و به صورت غیر علنی به حضور «سالم چلبی» که مدیر یک دستگاه قضایی ویژه عراقی اعلام شده بود برده شدند و در آنجا به آنان اطلاع داده شد که از این پس اسیر جنگی نیستند و متهم به ارتکاب جنایت هستند و یکم ژوئیه [روز بعد] دوباره احضار و در یک جلسه مقدماتی به آنان تفهیم اتهام خواهد شد و از موارد اتهامی خود آگاه خواهند شد. از این پس، در اختیار قوه قضایی عراق هستند ولی فعلا زندانبانان آنان همچنان آمریکائیان خواهند بود. قبلا از سوی رئیس جمهوری آمریكا، صدام یک «اسیر جنگی» اعلام شده بود. از آنجا که میثاق‌های ژنو درباره اسیران جنگی حکم می کند که پس از اعلام پایان جنگ و اشغال نظامی، این اسیران آزاد شوند، قبل از رسیدن آن زمان، سی ام ژوئن عنوان زندانی جنگی بودن صدام و دستیاران سابقش تغییر یافت. صدام حسین در آخرین روز سال میلادی ۲۰۰۶ اعدام شد و بعدا برخی دیگر از همکاران او.

 


• روز صنعت و معدن
• صولت الدوله قشقایی به منظور فشار آوردن به انگلیس‌ها آب آسیاها را بر شیراز بست و انگلیس‌ها به شدت در مضیقه افتاده و سرانجام شهر را تخلیه نمودند. (۱۲۹۷ ش)
• هوشنگ تیزابی در برخورد مسلحانه با مأمورین انتظامی به قتل رسید. (۱۳۵۲ ش)
• رحلت عالم ربانی سید العلماء و المجتهدین آیت‌اللَّه “سید حسن موسوی بجنوردی” (۱۳۵۴ ش)
• ورود انواع پارچه نخی و الیاف مصنوعی آزاد شد. (۱۳۵۴ ش)
• نام سناتورها و نمایندگان دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی از تهران اعلام شد. جعفر شریف امامی سناتور اول تهران و منوچهر آزمون وکیل اول تهران شدند. (۱۳۵۴ ش)
• نورمحمد ترکی صدراعظم افغانستان در مورد روابط ایران و کشورش سخن گفت و اضافه کرد کلیه قراردادهای سابق به قوت خود باقی است. (۱۳۵۷ ش)
• عملیات ایذایی ظفر ۴ در منطقه عملیاتی فكه توسط ارتش جمهوری اسلامی (۱۳۶۴ ش)

 


رویدادها

  • ۱۲۹۹ – قیام مردم عراق علیه استعمار انگلستان
  • ۱۳۵۹ – تغییر نام شیر و خورشید سرخ به هلال احمر پس از انقلاب اسلامی در ایران

زادروزها

  • ۱۳۷۵ – فاطیما بهارمست، مجری برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و بازیگر ایرانی

مرگ‌ها

  • ۱۳۷۷ – سهراب شهید ثالث – فیلمساز و کارگردان ایرانی
  • ۱۳۷۹ – لایق شیرعلی – شاعر
  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/4250
کلیدواژه ها: