Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
11تیر به‎روایت‎تاریخ؛ مرگ ارنست همينگوي داستان نگاربلندآوازه‎آمريکايي | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601

۱۱تیر به‎روایت‎تاریخ؛ مرگ ارنست همينگوي داستان نگاربلندآوازه‎آمريکايي

اصلاحات | ارنِست میلر هِمینگوی (زاده ۲۱ ژوئیه ۱۸۹۹ درگذشت ۲ ژوئیه ۱۹۶۱) (به انگلیسی: Ernest Miller Hemingway) از نویسندگان برجستهٔ معاصر ایالات متحده آمریکا و برندهٔ جایزه نوبل ادبیات است. وی از پایه‌گذاران یکی از تأثیرگذارترین انواع ادبی، موسوم به «وقایع‌نگاری ادبی» شناخته می‌شود.

1746026

• دوم ژوئيه سال ۱۹۶۱ ارنست همينگوي Ernest Hemingvay داستان نگار بلند آوازه آمريکايي در خانه اش در منطقه كوهستاني كچوم واقع در ايالت «آيداهو» آن کشور با گلوله تفنگ شکاري خودکشي کرد. وي هنگام مرگ ۶۲ ساله بود. همينگوي كه در ۲۱ ژوئيه سال ۱۸۹۹ به دنيا آمده بود، در سال ۱۹۵۵ برنده جايزه نوبل درادبيات شده بود و به خاطر داستان «پير مرد و دريا» جايزه پوليتزر به دست آورده بود. همينگوي نويسنده داستانهاي «نيروي عاطفه»، «خورشيد هميشه مي درخشد»، «پير مرد و دريا»، «زنگها براي كه به صدا در مي آيند؟» و … ظاهرا از فرارسيدن پيري، روزهاي سخت سالخوردگي و از كارافتادگي که در آستانه اش قرار گرفته بود نگران بود كه تحت تاثير همين ترس، سرانجام دست به خودكشي زد. پدر او هم در آغاز سالخوردگي خودكشي كرده بود. همينگوي مردي شجاع بود و در جريان جنگ جهاني اول كه در جبهه هاي اروپا خبرنگار نظامي بود خطرات متعدد از سر گذرانيده بود و از دو سانحه هوائي جان سالم به در برده بود. وي سالهاي سال در كوبا زندگي مي كرد و به اين كشور علاقه عاطفي خاص داشت. خانه همينگوي در كوبا به صورت موزه درآمده است.

«ارنست همینگوی»یک داستان ۶ کلمه ای را برای شرکت در یک مسابقه داستان کوتاه نوشته است و برنده مسابقه نیز شده است. همچنین گفته می‌شود که وی این داستان کوتاه را در یک شرط بندی با یکی از دوستانش که ادعا کرده بود که با ۶ کلمه نمی‌توان داستان نوشت، نوشته است:

“For Sale: Baby Shoes, Never Worn”
برای فروش: کفش بچه، هرگز پوشیده نشده

 

• دولت آمريكا ۲۹ و ۳۰ ژوئن ۲۰۰۵ فشارهاي سياسي تازه اي بر جمهوري اسلامي ايران وارد ساخت. فشارهاي تازه با صدور دستور جورج بوش به دادستان كل اين كشور آغاز شد كه اموال كمپاني هايي را كه با ايران در توليد اسلحه كشتار جمعي همكاري دارند و يا همكاري خواهند داشت توقيف كند.رئيس جمهوري آمريكا همزمان از مصاحبه پنج تن از گروگانهاي سابق از جمله «ويليام دائرتي» مامور بازنشسته «سيا» و سرهنگ بازنشسته «چارلز اسكات» با شبكه هاي تلويزيوني و اين ادعاي آنان كه احمدي نژاد را در نوامبر ۱۹۷۹ ميان دانشجويان تسخير كننده سفارت آمريكا ديده بودند استفاده ضمني كرد و در سي ام ژوئن گفت كه او منتظر دريافت اين جواب است كه آيا احمدي نژاد در آن گروگانگيري شركت داشته است يا نه.

 

•  بانو «ايزابل پرون» يكم ژوئيه ۱۹۷۴ برجاي شوهرش «خوان پرون» نشست و رئيس جمهور آرژانتين شد. وي كه ۴۳ ساله بود دو روز پيش از آن و پس از اينكه پزشكان از درمان پرون ابراز ياس كردند سوگند ياد كرده بود ولي تا شوهرش زنده بود بر صندلي او ننشست. ايزابل كه نخستين رئيس جمهور زن در قاره آمريكا بشمار مي آيد قبلا منشي پرون و در جواني يك دانسر بود. آخرين سمت او پيش از رياست جمهوري، معاونت خوان پرون بود. وي سومين زن پرون بود. پرون كه هنوز حزب او (عدالت گستر) حكومت آرژانتين را به دست دارد يك ناسيونال سوسياليست بود.


۴۱۹: والنتينيان که از سال ۴۲۵ تا ۴۵۵ امپراتور روم بود به دنيا آمد.

۱۵۶۶: نستروداموس nostrodamus استرالوجر( ستاره خوان – طالع بين ) و پزشگ فرانسوي که پيش گويي ها براي جهان کرده است درگذشت.

۱۷۷۸: ژان ژاك روسو فيلسوف عصر روشنگري اروپا كه ۲۸ ژوئن ۱۷۱۲ به دنيا آمده بود درگذشت.

۱۸۸۱: جيمز گارفيلد رئيس جمهوري وقت آمريکا به دست يک وکيل قضايي که از او تقاضاي پست سفارت کرده بود گلوله خورد و مجروح شد. وي بعدا بر اثر اين جراحت درگذشت.

۱۸۹۰: قانون ضد تراست به تصويب کنگره آمريکا رسيد.

۱۹۱۷: در شورش نژادي در شهر سن لوئي آمريكا ۴۸ تن كشته شدند. سياهپوستاني كه خواهان برابر شدن دستمزد كارگران سياه و سفيد بودند كه كار معيني را انجام مي دادند آن را آغاز كرده بودند.

۱۹۳۷: بانو ” اميليا ارهارت ” هوانورد آمريکايي در جريان پرواز دور دنيا بر فراز خط استوا، بر فراز اقيانوس آرام ناپديد شد. وي نخستين خلبان زن بود که عرض اقيانوس اطلس را با هواپيما پيموده بود.

۱۹۵۷: در آمريکا طرح نخستين زير دريايي که مجهز به موشک هدايت شونده بايد مي بود آماده شد و اين زير دريايي بعدا ” گري بک ” ناميده شد.


مرگ‌ها

  • ۶۵۳ ـ خواجه نصیر طوسی در بغداد (برابر دوشنبه ۱۸ ذیحجهٔ ۶۷۲ قمری)
  • ۱۳۱۹ ـ کیخسرو شاهرخ، نماینده جامعه زرتشتیان در مجلس
  • ۱۳۴۰ – ارنست همینگوی، از نویسندگان برجستهٔ آمریکایی و برندهٔ جایزه نوبل ادبیات
  • ۱۳۶۱ ـ محمد صدوقی، روحانی ایرانی
  • درگذشت ملکه فوزیه اولین همسر محمد رضا شاه پهلوی
  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/4442
کلیدواژه ها: