Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
12تیربه‎روایت‎تاریخ؛ پرواز مسافربری شماره۶۵۵که دیگربرنگشت(1367) | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601

۱۲تیربه‎روایت‎تاریخ؛ پرواز مسافربری شماره۶۵۵که دیگربرنگشت(۱۳۶۷)

اصلاحات | تمامی ۲۹۰ سرنشین آن که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بودند، جان باختند.

 

299308_114

• سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوگان آمریكایی در خلیج فارس (۱۳۶۷ ش)
سوم ژوئیه ۱۹۸۸ و در جریان جنگ عراق و ایران، یك جت مسافربر ایرانى از نوع ارباس ـ ۳۰۰ (پرواز ۶۵۵) در آسمان خلیج فارس بر اثر سوم ژوئیه ۱۹۸۸ (۱۲ تیرماه) و در جریان جنگ عراق و ایران، یك جت مسافربر ایرانى از نوع ارباس ـ ۳۰۰ (پرواز ۶۵۵) بر فراز آب‌های ایران در آسمان خلیج فارس بر اثر اصابت موشك سرنگون شد و همه ۲۹۰ تن سرنشینان آن جان باختند. موشكى كه این هواپیما را سرنگون ساخت از رزمناو آمریكایى « وینسنس» مستقر در خلیج فارس كه نفتكش‌های كویتی را بدرقه می‌كرد پرتاب شده بود. این ناو كه كاپیتان «ویل راجرز» بر آن فرماندهی می‌كرد دو موشك به سوی هواپیمای ارباس شركت هواپیمایی ملی ایران (هما) پرتاب كه یكی از آنها به هواپیما اصابت كرده بود. ارباس «ایران ایر» پرواز ۶۵۵ كه از تهران و از طریق بندرعباس عازم امارات بود در ده كیلومتری ناو آمریكایی و در آبهای ایران، به خلیج فارس افتاد. اجساد بسیاری از سرنشینان هواپیما در سطح آب به دست آمد و این، نشانه آن بود كه هواپیمای مسافربر ایران پس از اصابت موشك، در آسمان منفجر و چند قطعه شده بود. رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریكا اقدام ناو «وینسنس» را یك عمل دفاعی و قابل درك اعلام كرده بود و در عین حال گفته بود كه از تلفات غیر نظامیان متاسف شده است. ۳۶ تن از مسافران هواپیما خارجی بودند: ۱۳ اماراتی، ده هندی، شش پاکستانی، شش یوگوسلاویایی و یک ایتالیایی. در میان مسافران ۶۶ خردسال وجود داشت.
در واشنگتن، مقامات نیروی دریایی آمریكا در زمینه این رویداد گفته بودند: خدمه ناو «وینسنس» كه همان روز با سه ناوچه ایرانی درگیر شده بودند كه به سوی یك هلی كوپتر آمریكایی آتش گشوده بودند، ارباس را به جای جنگنده‌های اف ـ ۱۴ ایران گرفته بودند. چهار سال بعد مقامات نظامی آمریكا پذیرفتند كه ناو وینسنس هنگام پرتاب موشك به سوی ارباس ایرانی در آب‌های ایران بود. ایران علیه دولت آمریكا به مراجع بین‌المللی شكایت كرد. دولت آمریكا بعدا و درجریان رسیدگی دادگاه بین‌المللی لاهه پذیرفت كه خون‌بها بدهد ولی به مراتب كمتر از مبلغ استاندارد. کل خون‌بهایی که دولت آمریکا حاضر شد بدهد ۶۱ میلیون و هشتصد هزار دلار بود. حال آنکه این دولت به بازماندگان ۳۶ مسافر خارجی هواپیما چهل میلیون دلار پرداخت کرد. دولت آمریکا پرداخت هزینه دادگاه بین‌المللی و بهای هواپیمارا جداگانه متعهد شده بود. اصحاب نظر شلیک موشک به هواپیمای مسافربر ایران را دومین عامل خشم ایرانیان از دولت واشنگتن پس از رویداد براندازی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ بشمار آورده‌ند.

پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از تهران به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸میلادی) پس از توقف بین راهی در بندرعباس به سمت دبی در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق بهنیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰ سرنشین آن که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بودند، جان باختند. این جنایت از نظر میزان تلفات انسانی، هشتمین جنایت مرگبار هوایی تاریخ است.

دولت آمریکا مبلغ ۶۱.۸ میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان و همچنین ۷۰ میلیون دلار برای خسارت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری پرداخت کرد. این مبالغ به صورت بلاعوض و بدون قبول مسئولیت حادثه پرداخت شد و هیچ‌کدام از خدمه ناو وینسنس تحت پیگرد قرار نگرفتند؛ حتی ویلیام راجرزفرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال شجاعت گرفت. در زمان وقوع این حادثه، رئیس جمهوران ایران و آمریکا به ترتیب، آیت الله سید علی خامنه‌ای و رونالد ریگان بودند.

هواپیمایی ایران ایر تا دی ۱۳۹۰ همچنان از شمارهٔ پرواز ۶۵۵ برای هواپیماهای تهران به دبی استفاده می‌کرد.

• قتل “میرزاده عشقی” شاعر و روزنامه‏‎نگار آزادی ‏خواه (۱۳۰۳ ش)
محمدرضا كردستانی معروف به میرزاده عشقی در سال ۱۲۷۲ شمسی درهمدان به دنیا آمد و در زادگاه خود به آموختن ادب و شعر پرداخت. ذوق و احساسات ادبی او آمیخته با احساسات وطن‌‏پرستی، آزادی‌خواهی و اصلاح‌‏طلبی بود و در این راه جسارت، از خود گذشتگی و بی‏‌باكی فراوانی نشان داد. عشقی در دوران جنگ جهانی اول، به كشور عثمانی رفت و در مدرسه دارالفنون آنجا تحصیل كرد. او هنگام ریاست وزرایی وثوق الدوله، با قرارداد ۱۹۱۹ مخالفت كرد و مدتی زندانی شد. وی سپس درتهران، روزنامه قرن بیستم را كه حاوی مقالات و اشعار تندِ ضد هیئت حاكمه بود انتشار داد. عشقی در شماره اول این روزنامه، كاریكاتورها، اشعار و مقالات تندی مبنی بر هزل جمهوری و جمهوری خواهان اختصاص داد كه بلافاصله از طرف شهربانی، شماره‌‏های آن، جمع و سانسور شد و خود میرزاده هم ظاهراً به سبب همین مقالات، در ۱۲ تیر ۱۳۰۳ شمسی به دست دو ناشناس در ۳۱ سالگی كشته شد و جسدش را در ابن‏بابویه در ری به خاك سپردند. میرزاده عشقی با آنكه از جوانان آزادی‏‌خواه و طرفدار رژیم جمهوری واقعی بود، مع هذا با این جمهوری مصنوعی كه توسط رضاخان قلدر به ایرانیان تحمیل می‏شد، سخت مخالفت می‏‌كرد.تابلوهای ایده آل و كفن سیاه از جمله آثار اوست كه شامل انتقاد از اوضاع اجتماعی ایران می‌‏باشد.

• نخستین توطئه آتنی‌ها بر ضد ایران در مصر (۴۶۰ پیش از میلاد)
سوم ژوئیه سال ۴۶۰ پیش از میلاد، آتنی ها كه چشم طمع به ثروت مصر دوخته بودند ناوگانی را روانه این كشور كردند تا مصریان را بر ضد ایرانیان بشورانند. ایران نیروی قابل ملاحظه ای در مصر مستقر كرده بود و همین نیروی عظیم مانع پیروز شدن توطئه آتنی‌ها شد.
آتنی‌ها چهار سال بعد( ۴۵۴ پیش از میلاد ) و سپس در سال ۴۲۵ پیش از میلاد دو بار دیگر با همان هدف به مصر رخنه کردند و هر دوبار به دلیل احضار برخی نیروهای ایرانی به خاک اصلی وطن تا حدی موفق به تحریک مصریان و شورش آنان شدند که هر دوبار این شورش‌ها سرکوب شد و بار آخر آتنی از سوی ایران به مصر ممنوع الورود شدند. در دوران هخامنشیان، مصر ۱۲۰ سال وچند ماه یكی از استان‌های ایران بشمار می‌رفت.

• قتل مازیار به دست خلیفه عباسی (۸۳۹ م)
مورخان اروپایی كه در باره بپاخیزی ایرانیان برضد خلفای اموی و عباسی تحقیق كرده اند وقوع قتل «مازیار» حكمران وقت مازندران (تبرستان ــ تپورستان) به دست المعتصم خلیفه عباسی را سوم ژوئیه سال ۸۳۹ میلادی نوشته اند. مازیار از خاندان اسپهبدان مازندران پسر قارن و قارن پسر ونداد هرمز و ونداد نوه سوخرا بود. مازیار در آمل بر اثر خیانت برادرش «كوهیار» كه فریب عوامل خلیفه را خورده بود دستگیر و به سامرا (سامره) منتقل و به المعتصم تحویل داده شده بود كه پس از شكنجه بسیار كشته شد. جسد مازیار که زیر شکنجه کشته شده بود در همان محلی که جسد بابک خرمدین بر دار شده بود به دار کشیده شد.
خلیفه قبلا از راه ریا و نیرنگ حكومت مازیار بر مازندران را تایید كرده بود. المعتصم دو استقلال طلب معروف دیگر ایران – بابک و افشین – را به همین ترتیب نابود کرد. تاریخ بپاخیزی ایرانیان از جالب‌ترین و قهرمانانه‌ترین فصول تاریخ عمومی است كه بپاخیزی ویتنامی‌ها در قرن ۲۰ را می توان در ردیف آن قرار داد.

 

 

• از طرف محمدعلی شاه، شاهزاده عین الدوله صدراعظم سابق با اختیارات تامه والی آذربایجان شد. (۱۲۸۷ ش)

• مسعود میرزا ظل السلطان فرزند ارشد ناصرالدین شاه که زمانی بر نیمی از ایران فرمانروائی داشت در اصفهان فوت کرد. (۱۲۹۷ ش)

• توقیف‌ نشریه‌ آتش‌ به‌ جرم‌ چاپ‌ سندی‌ بر علیه‌ ” رزم‌ آرا ” نخست‌وزیروقت‌ (۱۳۲۹ ش)

• دادگاه ویژه در عراق برای محاکمه عاملان کودتا تشکیل شد. (۱۳۵۲ ش)

• ایران در صنایع مس مکزیک سرمایه گذاری کرد. (۱۳۵۶ ش)

• در پیام آیت‌الله خمینی درباره تحریم برپایی جشن تولد امام حسین (ع)و امام زمان(عج) آمده بود: دست شاه تا مرفق به خون ملت ایران فرو رفته و در حال حاضر ملت عزیز در سوک عزیزان خود نشسته. چگونه ممکن است کسی نظر دهد که جشن بگیرند و شادمانی کنند. (۱۳۵۷ ش)

• ژنرال ضیاء الحق طی نطقی گفت پیوندهای پاکستان با کشورهای مسلمان منطقه به ویژه ایران ناگسستنی است و در این مورد ایران موقعیت ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. (۱۳۵۷ ش)

• لغو پروانه‌ انتشار ” کادح‌ ” بوسیله‌ هیات‌ نظارت‌ بر مطبوعات‌ (۱۳۷۴ ش)

• انتشار روزنامه‌ برق‌ به‌ مدیریت‌ “سید ضیاء الدین‌ طباطبایی” (۱۳۲۸ ق)

 


رویدادها

  • ۱۳۶۷ – سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکایی در خلیج فارس

مناسبت‌های ایران

  • روز بزرگداشت علامه امینی

زادروزها

  • ۱۳۵۲ – غلامرضا شهبازی، بازیگر ایرانی تئاتر و تلویزیون
  • ۱۳۶۰ – علیرضا نورمحمدی، بازیکن فوتبال اهل ایران
  • ۱۳۱۴ – رضا فاضلی بازیگر و فعال سیاسی ملی‌گرا، مجری و مدیر تلویزیون سیاسی مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران

مرگ‌ها

  • جمشید شیبانی
  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/4549
کلیدواژه ها: