۱۵تیربه‎روایت‎تاریخ؛كشف نخستين واكسن توسط پاستور (۱۸۸۵م)

اصلاحات | لویی در چنین روزی مایه پیشگیری ضد هاری را که ساخته بود با موفقيت روي نوجواني به نام ژوزف آزمايش كرد و با این کشف موفقیت‌آمیز، راه پيشگيري از سایر بيماري‌ها نیز هموار شد.

لویی-پاستور-450x330

• سالروز كشف نخستين واكسن توسط لویی پاستور (۱۸۸۵ م)

ششم جولای ۱۸۸۵ م. تلاش لویی پاستور (شیمیدان و زیست‌شناس فرانسوی) براي ساخت واکسن‌هاری به نتیجه رسید. لویی در چنین روزی مایه پیشگیری ضد هاری را که ساخته بود با موفقيت روي نوجواني به نام ژوزف آزمايش كرد و با این کشف موفقیت‌آمیز، راه پيشگيري از سایر بيماري‌ها نیز هموار شد.
شهرت پاستور به واسطه شناخت نقش باکتری‌ها در بروز بیماری و کشف واکسن ضد هاری است. همچنین عمل پاستوریزه‌کردن که ماخوذ از نام اوست، از ابداعات این دانشمند است. برجسته‌ترین کار این دانشمند شیمی و فیزیک کشف دارویی برای درمان مرض وحشت‌آور هاری است.پس از آن دیگر کسی از بیماری و شنیدن سگ هار دچار وحشت نشد. لویی پاستور به سال ۱۸۲۲ متولد شد پدرش رنگرز بود. او در دانشسرای عالی پاریس تحصیلات خود را به پایان رسانید. در دوران تدریس فیزیک در دیژون و آموزش شیمی در استراسبورگ در اندیشه کشف علت عدم تخمیر برخی مواد غذایی بودند و پیوسته ذهنشان مشغول آن بود. پاستور از کوشش بی‌فرجام همکارانش نومید نشد و سرانجام دریافت که ذرات زنده‌ای عامل حقیقی این تحولات هستند. او به سال ۱۸۷۲ کتاب معروفش را درباره تخمیر نوشت و از آن پس سازندگان مواد غذایی نیازمند به تخمیر دستور او را به کار بستند. در ۱۸۶۵ کرم ابریشم در فرانسه دچار مرض می‌شد و از بین می‌رفت و صنعت ابریشم‌سازی زیان می‌دید، پاستور همراه دوستش دوما بر این مهم همت گماشت. آنان پس از مدتی دریافتند که یک نوع باسیل موذی موجب آن‌همه آفت است و راه کشتنش آسان شد. کشت میکروب‌ها از ابداعات اوست. او میکروب را می‌کاشت بعد به احشام تزریق می‌کرد و با این کار جان هزاران گاو و گوسفند را نجات می‌داد. این شیوه درباره مرغ‌ها نیز به کار گرفته شد و موثر بود. پاستور برای درمان هاری با حوصله قابل تمجیدی دل به کار بست و آزمایش‌های فراوانی روی سگ انجام داد و دلیرانه برای نخستین بار نتیجه تحقیق خود را روی انسان آزمود (۱۸۸۵). سه سال بعد انستیتو پاستور در پاریس بنیاد گذاشته شد و سپس از روی آن نمونه‌های زیادی در دنیا ایجاد شد. این موسسات تا کنون جان میلیون‌ها تن را از مرگ نجات داده‌اند و تا جهان باقی است این کوشش انسانی برقرار خواهد ماند.
 
 

• تصویب قرارداد الحاق ایران به سازمان یونسكو در پاریس توسط مجلس شورای ملی (۱۳۲۷ ش)
سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسكو، پس از پایان جنگ جهانی دوم در پاریس با حضور نمایندگان ۴۳ كشور تاسیس شد. یونسكو علاوه بر توجه به امور علمی، تربیتی و فرهنگی كشورهای عضو، به مرمت خسارات فرهنگی ناشی از جنگ و نیز كوشش در راستای گسترش صلح و رفع سوء تفاهمات بین‌‏المللی می‏‌پردازد. از این رو، دولت ایران در ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۵ ش، قبول اساسنامه یونسكو را در هیئت وزیران به تصویب رساند. در نهایت قرارداد الحاق ایران به این سازمان در نیمه تیرماه سال ۱۳۲۷ شمسی از تصویب مجلس شورای ملی گذشت و كمیسیون مزبور، فعالیت رسمی خود را شروع كرد. تالیف و چاپ كتاب ایران به زبان انگلیسی، شناسایی و معرفی ارزش‌‏های فرهنگی ایران برای دیگر كشورها و حفظ میراث فرهنگی كشور و دیگر فعالیت‏‌های فرهنگی، از جمله كارهای این كمیسیون به شمار می‌‏رفت.

• امام در پیامی خطاب به مردم ایران درباره برپایی جشن‌های مرسوم سوم و پانزدهم شعبان گفتند: (۱۳۵۷ ش)
«ما روزی را عید می‌گیریم که بنیان ظلم و ظالم را منهدم کنیم و دست دودمان ستمکار پهلوی را از ایران قطع نماییم و آن روز ان شاءالله تعالی نزدیک است و روز عید اسلامی است و عید ولی عصر (عجل الله فرجه).»

• تصویب لایحه تقسیمات كشوری در مجلس شورای اسلامی (۱۳۶۲ ش)
پس از بحث و بررسی جزئیات و ضوابط تقسیمات كشوری، نظام كلی تقسیمات با این شرح تصویب شد. از لحاظ نظام اداری، دهستان تابع بخش، بخش تابع شهرستان، شهرستان تابع استان و استان تابع تشكیلات مركزی است. هرگونه انتزاع، الحاق، تبدیل، ایجاد، ادغام و نیز تعیین و تغییر مركزیت و تغییر نام و نامگذاری واحدهای تقسیمات كشوری به جز استان، بنا به پیشنهاد وزارت كشور و تصویب هیئت وزیران خواهد بود و رعایت محدوده كلیه واحدهای تقسیماتی برای تمامی واحدها و سازمان‌‏های اداری (اجرایی و قضایی) و نهادهای انقلاب اسلامی كشور لازم است.

• ثبت قلعه نهبندان (خراسان) در فهرست آثار ملی ایران (۱۳۷۶ ش)
قلعه عظیم نهبندان كه از خشت و چینه ساخته شده، در داخل شهر نهبندان قرار گرفته است. با توجه به نقشه بنا و اشیاء سفالی بدست آمده از قلعه، سابقة تاریخی آن به دوران قبل از اسلام یعنی دوران اشكانی و ساسانی برمی‌گردد. قلعه در دوران اسلامی تا دوران صفویه فعال بوده و در دوره صفویه به طور كامل متروك شده است. وجود این قلعه صحت ادعای بعضی منابع تاریخی كه سابقه شهر نهبندان را به دوران پیش از اسلام می‌رسانند. تأیید می‌كند این بنا از دوره اشكانی به شماره ۱۹۳۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

• مرگ “سلطان طغرل سلجوقی” بنیان‎گذار سلسله‌ی سلجوقیان در ری(۴۵۵ ق)
طغرل، سلطان قدرتمند سلجوقیان با براندازی حكومت غزنویان، ایران را در استیلای خویش قرار داد. او با هجوم به عراق و تصرف بغداد، حكومت شیعی مذهب “آل بویه” را برانداخت و به حمایت خلیفه‏‎ی عباسی پرداخت. طغرل تمام حركت‏‌هایى را كه از سوی مخالفان خلافت در سراسر حكومت اسلامی برخاسته بود، دفع نمود. وی در اواخر عُمر، بغداد را كه به تصرف خلیفه‏‎ی فاطمی درآمده بود، آزاد ساخت و القائم بامراللَّه، خلیفه‏‎ی عباسی را به قدرت باز گرداند. چون زنِ طغرل در ۴۵۲ قمری درگذشته بود، طغرل دختر خلیفه رابه زنی خواست. هرچند خلیفه از این امر امتناع كرد ولی سرانجام به این ازدواج رضایت داد و قرار شد دختر خلیفه‏‎ی عباسی در ذیقعده‏‌ی سال ۴۵۵ به عقد طغرل درآید. ولی این عقد به عروسی منجر نشد و داماد پیر در هفتاد سالگی درگذشت. طغرل در اواخر عمر از بغداد راهی ری بود و در بین راه به بیماری رُعاف (خون دماغ) مبتلا گشت و در هشتم رمضان ۴۵۵ قمری در نزدیكی ری درگذشت. جسد وی را به ری برده و در مقبره‏‎ای كه امروز به برج طغرل معروف است به خاك سپردند.

• تولد “دانته الیگیری” ادیب و شاعر بلندآوازه ایتالیا (۱۲۶۵ م)
دانته آلیگیری، ادیب شهیر و نامدار ایتالیایى در ۶ ژوئیه ۱۲۶۵میلادی در شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد و تحصیلات خود را در دانشگاه زادگاه خود به پایان رساند. وی سپس وارد ارتش شد و پس از مدتی با فعالیت در مشاغل سیاسی به مدارج بالایى دست یافت اما با توطئه‌‏چینی دشمنانش، از كارها بركنار شد. او به رشته‌‏های مختلف دانش و ادب علاقه‏‌مند بود و همه دانش‌‏های زمان خودش را آموخت و سرآمد اقران گردید. در این میان، دانته در جنبه‏‌های گوناگون زندگی جسمی و روحی نیز به استادی دست یافت. دانته در جوانی دل درگرو بئاتریس نهاد و به خاطر این عشق كه از تاریخی‌‏ترین عشق‌‏های دنیاست، قطعه زیبای زندگی نو را سرود. هم‏چنین عشق به بئاتریس بود كه مایه اصلی شاه‏كار بدیع كمدی الهی دانته گردید. این كتاب كه در سه قسمت دوزخ، برزخ و بهشت و هر كدام در ۳۳ بند سروده شده است، به عنوان بزرگ‏ترین اثر دانته، در جهانْ بی‏‌مانند است و از حیث ژرفی اندیشه و نیروی تخیل و لطافت و ظرافت و تدابیر سیاسی و شرح احساسات مذهبی بی‏‌همت است. دانته در این اثر، از سفر یك روح حكایت می‏كند كه دو مظهر فلسفه و دین، آن را هدایت می‏‌كنند. اشعار فلسفی این كتاب، تركیبی است از جریان اندیشه‏‌ای خاص با بیانی بسیار درخشان در وجود فردی مؤمن و شاعر. دانته در مركز دنیایى خیال‌‏انگیز قرار گرفته كه با تناسب و خوش‌اهنگی خاص، عالم شاعرانه و عالم الهی و دنیای محسوس و مافوق محسوس را به هم پیوند می‌‏زند. در سفر روحانی كه شاعر در جستجوی خیر مطلق انجام می‌‏دهد، عشق بشری كه نیز سهمی دارد، عشقی كه دانته، بنای همه آثار خود را بر آن نهاده است. بشری زیبایى را دوست دارد، زیرا خدا، كمالِ همه زیبایى‏‌ها و غایت و محبوبِ مخلوقات است. ریشه ادراك روحی و مذهبی دانته، در دانش و ایمان جای دارد. دانته به نقطه‌‏ای می‌‏رسد كه عالم طبیعت و عالم رحمت الهی، یك‏دیگر را تلاقی می‏‌كنند و به این طریق، دانته داور زندگان و مردگان می‌‏گردد.
دوزخ در كتاب دانته، قلمرو ظلمت است. گردابی دردناك كه آدمی با رها كردن فضیلت و تقوا در آن غوطه‏‌ور می‌‏شود. برزخ نیز كوه دشواری است كه انسان پس از صعود به قله آن، به آسمان‏‌ها دست می‌‏یابد و در اینجاست كه ارواح از دردهای خود رها می‏‌گردند، بهشت نیز در كتاب دانته، عبارت است از زندگی ابدی كه در جریان زمان جای دارد و زندگی مافوق طبیعی و عالم رحمت الهی است. حضور دانته در همه جای این اثر منظوم احساس می‏‌شود. دانته زائر دنیای خیال‏انگیزی است كه آن را چون دنیای واقعی و قابل درك و احساس می‏‌سازد، زیرا خود از این دنیا دیدن كرده و آن را خوب می‏‌شناسد. كمدی الهی، تصویر مردی است كه در عین حال، تصویر جهان است. در كتاب “سلطنت”، وی رفتار انسانی را از زاویه تقدیر ماورای طبیعی می‏‌نگرد اما از طبیعت آدمی نیز غافل نمی‏‌شود. از نظر دانته، انسان، فردی است در دولت و عضوی از هیأت اجتماعی كه باید در صورت ضرورتْ جان خود را نیز فدای مصلحت اجتماع نماید، اگرچه تصریح می‏‌نماید خیر نهایى خداست و انسان اخلاقی به طور مستقیم تابع خداست. دانته هنرمندی است كه عالم بشریت نظیر او را كم دیده است. معماری است كه در بنای باشكوه شعر، همه حساب‏‌های دقیق را برای پی‏ریزی در نظر داشته و هرگز ادراك تناسب و هماهنگی در ساختمان این بنا از چشم او دور نمانده است. همین امر، هنرمندی معجزه‌‏آسا و نبوغ وی را آشكار می‏‌سازد. صاحب نظران معتقدند در هیچ زمانی و به قلم هیچ كسی جز دانته، ممكن نبود چنین كتابی نوشته شود و همه بر این نظر اتفاق دارند كه اگر شش تن از بزرگ‏ترین نویسندگان تمام اعصار و قرون را بشمارند، یكی از آن‏ها دانته خواهد بود. او خصوصیات شعر ایتالیایى را تثبیت كرد و با تخیل بلند و قوی خود، قدرت فراوانی در توصیف جزئیات از خود نشان داد. اشعار او به موسیقی شباهت دارد و او را یكی از بزرگ‏ترین شاعران عهد باستان و عصر جدید نموده است. دانته به اتفاق عده‏ای از شعرای عصر خویش، مكتب ادبی تازه‏ای بنیاد نهاد كه سبك تازه ملایم نام داشت. شعار این مكتب آن بود كه شعر ایتالیایى از حالت ابهام و پیچیدگی بیرون آید و ساده و روان باشد. سال‏‌های پایانی زندگی دانته به فعالیت‌‏های سیاسی و نیز تبعید و آوارگی گذشت تا این‏كه پس از بیست سال دربدری، سرانجام در ۱۴ سپتامبر ۱۳۲۱میلادی در ۵۶ سالگی درگذشت. زندگی نوین، كمدیا، منازعه آب و خاك و نامه‏‌های منظوم از دیگر آثار اوست.

• بحران كابينه بر سر وزارت فرمانفرما (۱۹۱۶ م)
بحران كابینه در این روز، ششم جولای ۱۹۱۶ (۱۵ تیرماه ۱۲۹۴ هجری) و در جریان جنگ جهانی اول که نیروهای دولت‎های متخاصم، ایران را هم میدان نزاع خود قرار داده بودند) به اوج خود رسیده بود. عین الدوله دوم جولای پس از درگیر شدن با مجلس بر سر ادامه وزارت فرمانفرما (وزیر داخله) از نخست وزیری كناره گیری كرده بود و دو جناح اصلی مجلس (اعتدالیون و دمكرات‌ها) هر كدام نظر به یك سیاستمدار داشتند. بالاخره، شاه وقت مستوفی (مستوفی الممالك) را معرفی كرد كه این پیشنهاد رد شد. شاه بار دیگر عین الدوله را معرفی كرد كه اكثریت مجلس وی را هم تایید نكرد. در این میان، جمعی از اعضای مجلس «مشیرالدوله» را پیشنهاد كردند كه خود او نپذیرفت و سرانجام ۲۷ جولای (پنجم امرداد) دوباره مستوفی معرفی شد و این بار رای اعتماد به دست آورد! مخالفت مجلس با فرمانفرما از ۲۵ ژوئن آغاز شده بود و دمكرات‌های مجلس خواستار عزل او شده بودند كه عین الدوله گفته بود به این شرط فرمانفرما را از وزارت داخله عزل می‌كند كه با وزیر جنگ شدنش موافقت شود! كه مجلس نپذیرفته بود.

• تولد سیلوستر استالون بازیگر آمریکایی (۱۹۳۱ م)
سیلوستر اِستالونه یا سیلوستر استالون (در آمریکا و سایر کشورها سیلوستر استالون گفته می‌شود) (زادهٔ ۶ ژوئیه ۱۹۴۶) متولد نیویورک ) بازیگر و کارگردان و تهیه ‌کننده مشهور ایتالیایی‌ تبار است .

• زادروز دكتر اكسل تئورل کاشف آنزیم‌ها (۱۹۵۵ م)
دكتر اكسل تئورل Axel Theorell پزشك و بیو شیمیست سوئدی كه به خاطر كشف چند آنزیم تازه در سال ۱۹۵۵ جایزه نوبل گرفت ششم جولای ۱۹۰۳ به دنیا آمد . از اكتشافات علمی دیگر او اكسیده شدن آنزیم‌ها و تاتیر الكل بر آنهاست.


• سخنرانی آیت‌‌الله طباطبایی برضد استبداد عین‌ الدوله‌ (۱۲۸۵ ش)

• به‌ آتش‌ کشیدن‌ شهر ارومیه‌ توسط سربازان‌ روسی (۱۲۹۶ ش)

• صدور مجوز انتشار روزنامه‌ اطلاعات‌ (۱۳۰۵ ش)

انتزاع‌ اداره‌ امور راديو از وزارت‌ پست‌ و تلگراف‌ و الحاق‌ آن‌ به‌ سازمان ‌جديد التاسيس‌ اداره‌ انتشارات‌ و تبليغات‌ (۱۳۲۲ ش)

• کنکور سراسری دانشگاه و مدارس عالی با شرکت ۹۲ هزار داوطلب در تهران آغاز شد. (۱۳۵۲ ش)

• شهادت مهندس “علی انصاری” استاندار انقلابی گیلان به دست منافقین (۱۳۶۰ ش)

• رحلت آیت‌اللَّه “سیدجواد خامنه‌‏ای” پدر بزرگوار مقام معظم رهبری “آیت‌اللَّه خامنه‌‏ای” (۱۳۶۵ ش)

• محکوميت‌ USA ازسوی سازمان‌ ملل‌ درپی سقوط هواپيمای ايران‌ (۱۳۶۷ ش)


زادروزها

  • ۱۳۵۸ – محسن بنگر، بازیکن فوتبال اهل ایران
  • ۱۳۶۲ – بهنام صفوی، خواننده و آهنگساز اهل ایران
  • ۱۳۱۲-رضا داوری اردکانی (زاده ۱۳۱۲ در اردکان)، فیلسوف ایرانی، رئیس فرهنگستان علوم ایران و از چهره‌های شاخص در حوزه نظریه‌پردازی فرهنگی و اندیشه فلسفی به شمار می‌آید.

مرگ‌ها

  • ۱۳۶۰ – ترور علی انصاری، استاندار گیلان.
  • ۱۳۶۹ – مجید محسنی، کارگردان، نویسنده و بازیگر ایرانی
  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/4898
کلیدواژه ها: