Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
19تیربه‎روایت‎تاریخ؛ آغازانتشارروزنامه اطلاعات درتهران(1305) | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601

۱۹تیربه‎روایت‎تاریخ؛ آغازانتشارروزنامه اطلاعات درتهران(۱۳۰۵)

اصلاحات | انتشار روزنامه‏‎ی اطلاعات در چنین روزی از سال ۱۳۰۵ هجری شمسی در تهران آغاز شد.

تصویر نخستین شماره روزنامه اطلاعات توضیح: "اطلاعات" از 1304 به طور متناوب منتشر می شد اما از 19 تیر 1305 به شکل روزنامه و هر روزه منتشر شد.

تصویر نخستین شماره روزنامه اطلاعات
توضیح: “اطلاعات” از ۱۳۰۴ به طور متناوب منتشر می شد اما از ۱۹ تیر ۱۳۰۵ به شکل روزنامه و هر روزه منتشر شد.

• آغاز انتشار روزنامه اطلاعات در تهران (۱۳۰۵ ش)

سال اول – شماره اول ، عصر یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۰۵

قیمت اشتراک یک ساله:
تهران: ۵۰ قران
ولایات: ۶۰ قران
خارجه: باضافه قیمت پست
تک نسخه:
چهار شاهی
صاحب امتیاز و مسوول: ع . مسعودی
ناشر:مرکز اطلاعات ایران
محل اداره: خیابان لاله زار ، کوچه وثوق نظام

روزنامه‎‏ی اطلاعات قدیمی‌ترین روزنامه‏‎ی ایران است که امروزه نیز چاپ آن ادامه دارد و مدیرمسئول این روزنامه سیدمحمود دعایی است. روزنامه‏‎ی اطلاعات، عصر روز یک‏شنبه ۱۹ تیر ۱۳۰۵ در تهران پا به عرصه‏‎ی وجود گذاشت.  نخستین ‏بار در اتاق کوچک عمارتی کهنه در خیابان علاالدوله (فردوسی امروز)، دفتری با نام دفتر اطلاعات توسط عباس مسعودی دائر شد که کارش تهیه و تنظیم خبرهای سیاسی و حوادث روز، برای نشریه‌های گوناگون آن دوران بود. در سال ۱۳۰۵ و سه سال بعد از تأسیس دفتر اطلاعات، سرپرست آن از وزارت معارف خواستار دریافت امتیاز تأسیس روزنامه شد و چنین بود که با گرفتن این مجوز، نخستین شماره‏‎ی روزنامه‏‎ی اطلاعات در ۱۹ تیرماه ۱۳۰۵ انتشار یافت. انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را دربرمی‌گرفت و تیراژ آن ۵۰۰ نسخه بود؛ اعضای کادر آن نیز به‏جز سرپرست و مدیر روزنامه، فقط دو نفر بودند. اما به‏تدریج این مرکز گسترش یافت و با گذشت زمان، محدوده‏ی کارش از انتشار یک روزنامه بسیار فراتر رفت تا آن حد که به‏صورت یکی از بزرگ‌ترین مؤسسه‌های فرهنگی خاورمیانه درآمد. این روزنامه امروز به‏عنوان نخستین مبتکر توزیع روزانه از طریق پست در محل مورد نظر مشترک و در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناخته می‌شود که با بیش از ۷۵۰ نمایندگی، اطلاعات را تا دورترین نقاط ایران، توزیع می‌کنند. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مؤسسه‌های اطلاعات و کیهان براساس حکم دادستانی انقلاب مصادره شدند و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفتند؛ سپس از اوایل سال ۱۳۵۹، نمایندگانی از سوی امام خمینی (ره) برای اداره‏ی این دو مؤسسه‏‎ی بزرگ مطبوعاتی منصوب شدند و از این مقطع دوره‏‎ی حساس پیدایش و سالم‌سازی و تحول کیفی این مؤسسه‏‏‎ی بزرگ آغاز شد.

 

pesarshah_Page_1

226716_775

n00035708-b

13_13_8 iceboy_92404-416354!1 Wali-e-faghih-1

 

• تجاوز روس‎ها به شمال ایران و قتل و غارت روستاها (۱۲۸۷ ش)
در ۱۹ تیر ۱۲۸۷ برابر با ۱۰ ربیع الثانی ۱۳۲۶قمری، یك كاپیتان روسی به بهانه این كه اسبش به خاك ایران فرار كرده، به همراه شش سرباز روسی وارد خاك ایران شدند و دو ایرانی ساكن در آن منطقه را كشتند. اقوام كشته شدگان نیز به انتقام از این رفتار وحشیانه، كاپیتان روسی و دو همراه او را كشتند. روس‏‌ها كه خود در پی بهانه بودند، پس از آگاهی از این ماجرا، به روستایی در بین مرز دو كشور حمله كردند و پس از كشتن ۳۷ تن از مردم بی‏‎گناه، ۱۳۵ خانه را به آتش كشیدند و سپس به غارت روستا پرداختند. چهار روز بعد، روستاهای دیگری را نیز غارت كرده و پس از كشتن چهل تن از مردم، ۳۵۰ خانه دیگر را آتش زدند. ابعاد این فاجعه و جنایت به حدی وسیع و دردناك بود كه محمدعلی شاه دستور داد تا مراسم جشن تولد او را تعطیل كرده و هزینه‏‎های آن را صرف مردم خسارت دیده كنند.

• زادروز «كالون» رفورميست پروتستان (۱۵۰۹ م)
«ژان كالون Calvin» رفورمیست پروتستان دهم ژوئیه سال ۱۵۰۹ در فرانسه به دنیا آمد و ۵۵ سال عمر كرد. وی همانند «لوتر» یكی دیگر از بانیان پروتستانیسم تاكید بر سادگی تشریفات مذهبی داشت، به علاوه خواهان رعایت دستورهای مذهبی در كسب و كار بود و كاپیتالیسم را به شرط وارد نشدن به استثمار می‌پذیرفت. لوتر و کالون، هر دو، با تشریفاتی كه پاپ‌ها در طول زمان برقرار كرده بودند مخالف بودند و آنها را زائد می‌دانستند و ازدواج كردن كشیش‌ها را امری خلاف دین نمی‌دانستند. لوتر آلمانی بود.

• كشف جزیره “ایسلند” در شمال غربی اروپا (۸۷۴ م)
جمهوری ایسلند یکی از کشورهای شمال اروپا است که در میان آب‌های اقیانوس اطلس بین خاک قاره اروپا و گرینلند قرار گرفته است. این کشور یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای بخش شمالی اروپا است و در عین حال در میان کوچکترین‌ها نیز جا دارد. این جزیره از نظر جغرافیایی فعال است و در آن آتشفشان‌های زیادی وجود دارد. چشمه‌های آب گرم زیادی دارد و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را در برگرفته است. آب و هوای ایسلند سرد است. از سال ۸۷۴ میلادی این جزیره مسکونی شد و یک نروژی برای نخستین بار در آن سرپناهی ایجاد کرد. تا اوایل قرن بیستم، مردم این جزیره روزگارشان را از راه کشاورزی و ماهیگیری می‌گذراندند. این کشور در فاصله سال‌های ۱۲۶۲ تا ۱۹۴۴ بخشی از نروژ و امپراتوری دانمارک بود. در قرن بیستم اقتصاد این کشور توسعه زیادی داشت. بر اساس آمارهای توسعه انسانی، ایسلند در سال ۲۰۰۷ پیشرفته‌ترین کشور جهان بود.

• ویلیام اورانژ جان خود را بر سر استقلال میهن از دست داد. (۱۵۰۹ م)
دهم ژوئیه ۱۵۸۴ ویلیام اورانژ (ویلیام آرام) كه با تلاش فراوان استقلال وطنش هلند را تامین كرده بود و آن را از زیر سلطه طولانی اسپانیا خارج ساخته و حاضر نشده بود با فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا كه توانمندترین مرد روی كره زمین بود سازش كند با اصابت گلوله كشته شد. نقشه این قتل را فیلیپ دوم طرح كرده بود كه به دست «بالاتازار گرارد» انجام گرفت. هنوز جای یكی از گلوله در دیوار ساختمان دیده می شود و مردم به تماشای آن می‌روند.

• كشف سرزمین “آلاسكا” در شمال غربی قاره امریكا (۱۷۴۱ م)
سرزمین آلاسكا با مساحت ۱/۵۱۸/۸۰۰ كیلومتر مربع در شمال غربی قاره امریكای شمالی و در همسایگی كانادا واقع شده است. این سرزمین در سال ۱۷۴۱میلادی توسط وایتْسْ برینگ كاشف دانماركی كه در خدمت روسیه بود، كشف و ضمیمه روسیه شد. آلاسكا پس از آن بیش از دو قرن در اختیار روسیه بود، سرانجام ایالات متحده امریكا آن را به مبلغ ۷ میلیون دلار از روسیه خرید و از آن پس به عنوان ایالت چهل و نهم این كشور شناخته شد.

• سالگرد مرگ پدر ليتوگرافی (گراور) (۱۸۵۱ م)
دهم ژوئیه سالروز در گذشت لوئی ژاك داگرLouis Jacques M. Daguerre پدر لیتوگرافی (گراور= پلیتplate) و چاپ بادوام عكس است كه به «داگرو تایپ Daguerreotype» معروف شده است . وی كه بسال ۱۸۵۱ فوت شد دومین پیشتاز فن عكاسی در فرانسه و جهان است. داگر موفق شده بود در سال ۱۸۳۹ بر بشقاب مسی كه پوششی از ملح نقره داشت با تابانیدن نور، عكس چاپ كند و از این طریقه چاپ عكس كه دوام دارد و به مرور زمان محو نمی شود بعدا در گراور سازی (لیتو گرافی Lithography) استفاده شده است.

• ورود ایتالیا به جنگ جهانی دوم به عنوان متحد آلمان نازی (۱۹۴۰ م)
پس از آغاز جنگ جهانی دوم، موسولینی، نخست‏‎وزیر دیكتاتور ایتالیا، حمایت خود را از آلمان اعلام كرد و نُه ماه پس از آن در دهم ژوئن ۱۹۴۰میلادی به فرانسه و انگلستان اعلان جنگ داد. یك ماه پس از اعلان جنگ، در دهم ژوئیه ۱۹۴۰میلادی، موسولینی آشكارا ارتش ایتالیا را وارد صحنه‏‌های جنگ كرد و با ایجاد اتحاد محور به همراه آلمان، به گسترده‌‏تر شدن ابعاد جنگ ویران‏گر جهانی، كمك نمود. موسولینی در جبهه فرانسه موفقیتی به دست نیاورد و در حمله به یونان هم با شكست مواجه شد تا این‏كه نیروهای آلمان وارد معركه شده و یونان را به تصرف خود درآورند. موسولینی سپس متوجه شمال افریقا شد و نیروهای ایتالیا پس از موفقیت‏‌های اولیه در سومالی در شرق افریقا و لیبی، با حملات متقابل انگلیس مجبور به عقب‏‌نشینی شدند. هرچند پس از این شكست، سپاه آلمان به كمك ایتالیا آمد و متفقین را به عقب راند ولی این پیروزی‌‏ها دیری نپایید و از سال ۱۹۴۳میلادی، عقب‏نشینی این نیروها در تمام جبهه‏‎ها آغاز شد. با بركناری موسولینی از نخست‏‎وزیری ایتالیا توسط پادشاه این كشور، ایتالیا از صف متحدین خارج شد و به جرگه متفقین پیوست.

• حمله گسترده نیروهای متفقین به جنوب ایتالیا در جریان جنگ جهانی دوم (۱۹۴۳ م)
در حالی كه روند صعودی پیروزی‏های متحدین از سال ۱۹۴۳، تبدیل به سیر نزولی شده بود، ضربات متفقین روز به روز افزایش می‏یافت. در جبهه شمال افریقا، نیروهای آلمانی و ایتالیایى پس از تحمل تلفات سنگین در نیمه اول ماه مه ۱۹۴۳ از طریق بنادر تونس شروع به عقب‏‎نشینی كردند و در جریان تخلیه این نیروها نیز، تعدادی از كشتی‏‌ها و تجهیزات جنگی خود را از دست دادند. نیروهای متفقین پس از پاك كردن شمال افریقا از نیروهای هیتلر و موسولینی، سه سال پس از ورود ایتالیا به جنگ جهانی دوم، به كمك صدها ناو جنگی در روز دهم ژوئیه ۱۹۴۳میلادی در جزیره سیسیل در جنوب این كشور پیاده شدند و پس از یك ماه نبرد، سراسر این جزیره را به تصرف خود درآوردند. این حمله باعث شد تا در روز بیست و پنجم ژوئیه ۱۹۴۳میلادی، پادشاه ایتالیا، موسولینی را از كار بركنار كند و پس از این وقایع، دولت ایتالیا در روز هفتم سپتامبر همان سال، فرمان تسلیم و ترك مخاصمه را به نیروهای خود صادر كرد.

 

 

 


 

• باند جاعلان اسکناس‎های ۵۰۰ تومانی به دام افتادند. (۱۳۴۹ ش)

• اخذ آرای نمایندگان پایان پذیرفت و نتایج آن اعلام گردید. (۱۳۵۰ ش)

• دولت آمریکا به کشورهای تولیدکننده نفت اخطار کرد که اگر باز هم از تولیدات نفتی خود بکاهند این عمل برای آنها مخاطرات سیاسی و امنیتی دارد. (۱۳۵۳ ش)

• ماهواره‌ای شدن امواج مخابراتی (۱۹۸۰ م)


زادروزها

  • ۱۳۲۰ – ناصر تقوایی، کارگردان سینما و تلویزیون

  • ۱۳۴۲ – فاطمه گودرزی، بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون

  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
  • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: http://reforms.ir/fa/news/5141
کلیدواژه ها: