۲۱خرداد به‎روایت تاریخ؛ تحصیل رایگان در دانشگاه تهران (۱۳۳۵)

اصلاحات | 21 خرداد سال 1335هجری خورشیدی دولت وقت اعلام كرد كه از سال تحصیلی آینده، تحصیل در دانشگاه تهران رایگان خواهد بود و از دانشجویان پولی دریافت نخواهد شد.

20826

روزی که تحصیل در دانشگاه تهران، رایگان اعلام شد. (۱۳۳۵ ش)
۲۱ خرداد سال ۱۳۳۵هجری خورشیدی دولت وقت اعلام كرد كه از سال تحصیلی آینده، تحصیل در دانشگاه تهران رایگان خواهد بود و از دانشجویان پولی دریافت نخواهد شد. در آن زمان با این كه درآمد سالانه ایران از صدور نفت به دویست میلیون دلار هم نمی‌رسید [اینك سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار] تعلیمات عمومی نیز رایگان و یكنواخت بود. بعدا كه ایران دارای دانشگاه‌های متعدد شد، تحصیل در همه دانشگاه‌های دولتی رایگان بود و از اواسط دهه ۱۳۵۰، موسسات غیر دولتی آموزش عالی هم از دریافت شهریه و هرگونه پول دیگر از دانشجویان منع شدند و از همان سال پرداخت كمك هزینه به دانشجویان نیز آغاز شد. از شهریور ۱۳۵۳ مدارس غیر دولتی دوران تعلیمات عمومی (دبستان و دبیرستان) منحل، كاركنانشان به استخدام دولت درآمدند، و تحصیل مطلقا رایگان در سطح دبستان، دوره راهنمایی تحصیلی و دبیرستان نیز تعمیم یافت و سراسری شد. پنج دبیرستان دولتی تهران هم كه قبلا و به طور آزمایشی غیر انتفاعی اعلام شده بودند [درآمد شان صرف توسعه خودشان شود] رایگان شدند. به این ترتیب، در زمان انقلاب و پس از آن تا چندین سال مدرسه پولی در ایران وجود نداشت. بر همین اساس و برای تداوم این رایگان و یکنواخت بودن تحصیل، اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی تصویب و این رایگان بودن را تضمین كرده است، ولی از دهه ۱۳۷۰ (زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی) ایجاد مدارس غیر دولتی و پولی بودن مدارس در سطح تحصیلات عمومی (دبستان و دبیرستان) از سرگرفته شده است و شهریه‌ها هر سال افزایش می‎یابد. در قرن ۲۱ در معدودی از کشورها مدارس پولی در سطح عمومی دیده می‎شود.

 

بپاخیزی عمومی برضد محمدعلی شاه قاجار (۱۲۸۷ ش)
در پی استقرار محمدعلی شاه قاجار در باغ شاه (پادگان حرّ) كه در آن زمان بیرون از دروازه‌های تهران بود و دستگیری تنی چند از رجال مخالف روش حكومتی خود و مغرض خواندن آنان و سپردن انتظامات پایتخت به واحدهای قزاق به فرماندهی ژنرال پالونیك ـ افسر روس، از ۲۱ خردادماه ۱۲۸۷ (۱۱ ژوئن ۱۹۰۸) مخالفت با شاه از شیراز آغاز شد و شیرازیان از بزرگان شهرهای دیگر خواستند كه عزل محمدعلی شاه را تقاضا كنند. طولی نكشید كه بزرگان كرمان و اصفهان و سپس چند شهر دیگر از جمله تهران و تبریز نیز بپا خاستند. در تهران هواداران مشروطیت (حکومت پارلمانی و محدود بودن اختیارات شاه) مسلحانه در بهارستان و ساختمان مجلس كه بنای انتقاد علنی از محمدعلی شاه را گذارده بود مستقر شدند تا از این سنگر ملت محافظت كنند. شاه نیز به انتقاد متقابل پرداخت و انتخاب نمایندگان مجلس، بدون آراء عوام الناس را پارلمان بدلی و غیر واقعی خواند كه در آن زمان جمعی از معاریف شهرها چند تن را از میان خود برای نمایندگی شهر در پارلمان برمی‌گزینند، و دامنه اختلاف بالا گرفت. بیشتر مورخان نوشته‌اند كه پشت پرده، رقابت شدید دولت‌های روسیه و انگلستان دركار بود و انگلستان محمدعلی شاه را بیش از حد متمایل به روسیه می‎دانست و مخالفت با اورا هم نخست، بزرگان شهرهایی كه انگلستان در آنجا نفوذ بیشتری داشت آغاز كرده بودند.

 

درگذشت دكتر “محمد خزائلی” بنیان‎گذار انجمن حمایت از نابینایان (۱۳۵۳ ش)
دكتر محمد خزائلی دانشمند و محقق نابینای معاصر، در سال ۱۲۹۳ شمسی در اراك تولد یافت. وی در چهار سالگی، به علت ابتلا به بیماری آبله، بینایی‌‏اش را از دست داد و با وجود نابینایی مطلق، از پنج سالگی در مدرسه مخصوص نابینایان به تحصیل پرداخت. او به كمك حافظه نیرومندش در امور درسی به سرعت پیشرفت كرد و موفق به اخذ دو درجه لیسانس و دكترا در رشته‏‌های حقوق و حكمت و فلسفه از دانشگاه تهران شد. دكتر خزائلی چندی آموزگار بود و زمانی پیشه دبیری داشت تا سرانجام خود به تأسیس یك واحد بزرگ فرهنگی مبادرت نمود و كلیه دروس متوسطه و دانشگاه توسط استادان نُخبه و دانشمندان در آن مؤسسه تدریس می‏‌شد. اقدام خزائلی در تأسیس چنین مؤسسه فرهنگی عظیم و غنی، خدمت با ارزشی به فرهنگ كشور نمود و هزاران نفر از جوانان، تحصیلات خود را در آن مؤسسه به پایان بردند.
وی همچنین مدتی به نمایندگی مجلس شورای ملی رسید ولی پس از آن از فعالیت‏‎های سیاسی كناره گرفت و به امور فرهنگی پرداخت. خزائلی مردی محقق و دانشمند بود و گرچه از نابینایی رنج می‏‎برد ولی حافظه و هوشِ سرشار او غوغا می‏‎كرد به طوری كه هر مطلب را كه یك بار برای او می‏خواندند، فرامی‏‎گرفت. در پیشرفت علمی وی، همسر وفادارش نقشی اساسی و شایسته ایفا نمود. این دانشمند سخت‏كوش، با قدرت خارق‏‎العاده هوش و ذكاوت، نابینایی خود را جبران می‏‎كرد. دكتر خزائلی به زبان‏‎های عربی، فرانسه و انگلیسی تسلط كامل داشت و علاوه بر ترجمه چندین اثر، كتاب‏‎های متعددی را به رشته تحریر درآورد، كه از جمله آنها، فلسفه اسلام، تحقیق در اعلام قرآن، شرح بوستان و گلستان سعدی و نهج‎‏الادب است. دكتر محمد خزائلی در جهت رفاه نابینایان در سطح جهان نیز فعالیت‏‎های چشمگیری داشت و از اعضای كمیته اجرایی خاورمیانه در شورای ملی رفاه نابینایان و اتحادیه بین‏‎المللی نابینایان بود. وی سرانجام در ۲۱ خرداد ۱۳۵۳ شمسی در شصت سالگی در تهران درگذشت.

 

۴ ماه پس از پیروزی انقلاب،صاحب یک مغازه آهن آلات فروشی «موسسه مطبوعاتی کیهان» را خرید و مدیر روزنامه شد! (۱۳۵۸ ش)
یك فروشنده آهن آلات به نام حسین مهدیان كه سال‌ها در همسایگی روزنامه اطلاعات ــ در خیابان خیام ــ مغازه داشت ۲۱ خردادماه ۱۳۵۸ و چهار ماه پس ازپیروزی انقلاب اعلام كرد كه موسسه مطبوعاتی كیهان را خریداری كرده! و پرداخت بدهی‌های این موسسه كه صاحب آن (دكتر مصطفی مصباح زاده) وطن را ترك گفته بابت بهای آن برعهده گرفته و از این پس مدیر و ناشر كیهان است. «كیهان» چند ماه بعد مصادره شد و اینک وابسته به دفتر رهبری جمهوری اسلامی است. سردبیر وقت روزنامه اطلاعات که نگران دست انداختن بازاریان بر این موسسه مطبوعاتی بود روز بعد (۲۲ خردادماه) خبر خرید موسسه کیهان توسط حاج حسین مهدیان را در صفحه اول اطلاعات چاپ کرد.
مغازه حاج حسین مهدیان زیر ساختمان موسسه اطلاعات و جنب فروشگاه تعاونی کارکنان این موسسه قرارداشت و او پیش از خرید کیهان، هرچند وقت یکبار به تحریریه این روزنامه سر می‌زد. خرسندی سردبیر روزنامه اطلاعات از خرید کیهان توسط مهدیان بیش از سه ماه طول نکشید که این موسسه هم به دست بنیاد مستضعفان افتاد که عملا توسط بازاریان اداره می شد و یک بازاری به نام حسین بنکدار مدیر موسسه اطلاعات شد و مدیریت او حدود شش ماه طول کشید. بزرگ کردن خبر خرید کیهان در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خارجی و اینکه بازاریان خواهان سهم خود از انقلاب ایران و مداخله در امور هستند احتمالا سبب شد که اندیشه مصادره موسسات مطبوعاتی بزرگ به میان آید و اجرا شود. گفته شده است؛ از دهه ۱۳۸۰ که اجاره کردن پروانه های روزنامه ها در ایران امری عادی شده است اداره این موسسات به سبک بازار و بازاری دارد رواج می یابد. در قانون مطبوعات مصوب سال ۱۳۶۴ هجری (زمان وزارت محمد خاتمی)، گرفتن پروانه انتشار روزنامه مشروط به حرفه ای بودن و داشتن تجربه و سرمایه نیست. در جمهوری اسلامی، هنوز نظام مطبوعاتی وجود ندارد که روزنامه و روزنامه نگار را تعریف کند و تفاوت مقاله نویس و روزنامه نگار حرفه‌ای را که باید پیشه‎ای دیگر نداشته و مراحل مشخص تحصیلات تخصصی و تجربه داشته باشد روشن سازد.

 

درگذشت “ابوالحسن فروغی” دانشمند ایرانی (۱۳۷۹ ق)
ابوالحسن فروغی فرزند محمدحسین اصفهانی (معروف به ذكاءُ الملك اول) در سال ۱۳۰۱ قمری در تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را در زادگاهش تهران در علوم جدید و معارف اسلامی به پایان رسانید و به تدریس تاریخ و جغرافیا روی آورد. فروغی مدتی ریاست مدرسه‏‌ی علوم سیاسی را برعهده گرفت و مجله‎‏ی تربیت را نیز منتشر ساخت. او سفرهای متعددی به اروپا كرد و در كنگره‏ه‌ای علمی و ادبی شركت نمود. این شخصیت علمی، مدتی نمایندگی ایران را در سوئیس و در جامعه‏‌ی ملل به عهده داشت و فعالیت سیاسی می‏كرد. ابوالحسن فروغی در سال ۱۳۱۶ شمسی، به استادی دانشگاه تهران در دانشكده‏‌ی معقول و منقول رسید و به عضویت فرهنگستانِ ایران درآمد. وی دارای مؤلفاتی ارزنده است كه تاریخ ادبیات ایران، اوراق مَشوَّش، سرمایه‏‌ی سعادت و كتابی با نام تمدن و تركیب به زبان فرانسه از آن جمله‎‏اند. ابوالحسن فروغی در سال ۱۳۳۸ شمسی در ۷۹ سالگی بدرود حیات گفت.

 

روزی که سكه زرین «شعله جاویدان» پول ملی ایرانیان شد. (۱۸۵۵ م)
اردشیر پاپكان بنیادگذار دودمان ساسانیان یازدهم ژوئن (مصادف با ۲۱ خرداد) در سال ۲۲۶ میلادی سكه زرین «شعله جاویدان» را پول ملی (سراسری) ایران اعلام داشت و به جریان گذارد. وی این سكه را در سال ۲۲۴ میلادی در «پارس» به عنوانواحد پول رایج در محل ضرب كرده بود. بر یك روی این سكه كه نمونه‌های آن در موزه‌ها موجود است نقش «شعله جاویدان» حك شده است كه در ظرفی روی ستونی قرار داده شده و زبانه می‌كشد. با این اقدام، اردشیر توجه ویژه خود را به آیین زرتشت كه بر رعایت اخلاقیات و درستی و مهربانی كردن تاكید داشته نشان داد و آن را با سیاست (حكومت) درهم آمیخت كه چهار قرن ادامه داشت. یكی شدن دین و دولت در ایران پس از ساسانیان، در دوران بوئیان، صفویان و زمان معاصر تجدید شده است. به نظر مورخان مطرح در سطح جهان، این روش ایرانیان (یكی ساختن دین و دولت)، هربار عامل تقویت و احیاء ناسیونالیسم ایرانی، اقتدار و نیرومندی ایران و بكار افتادن استعداد و خلاقیت ایرانی شده است.
اردشیر قبلا در همان سال (۲۲۶ میلادی) در محل هرمزگان (نزدیك بهبهان امروز) و در جریان جنگ داخلی ایرانیان با وارد ساختن شكست نهایی بر اردوان پنجم آخرین شاه دودمان اشكانی ایران به عمر حكومت ۴۷۵ ساله اشكانیان پایان داده بود. اردشیر حكمران پارس (مركب از استان‌های جنوبی ایران آن زمان از جمله سپاهان و كرمان) و پاسبان آتش مقدس در این منطقه، حكومت اردوان را به فساد داخلی و ابراز ضعف در برابر رومیان متهم كرده بود و پرچم نجات وطن را بر دوش گرفته بود. اردشیر پس از برانداختن اشكانیان، برخلاف تصور همگان پایتخت را از تیسفون (مدائن- نزدیك بغداد) به استخر (شیراز) و یا شهر مورد علاقه اش كرمان منتقل نكرد. عباسیان هم كه تحت تأثیر فرهنگ و ایده‌های سیاسی ایرانیان بودند در سال ۷۶۲ میلادی بغداد را که یک دهکده و درختستان بود به صورت شهری بزرگ در آوردند و پایتخت خلافت اسلامی خود قرار دادند. واژه بغداد پارسی است (بغ – داد و بغ به معنای خدا است). شهر تیسفون پایتخت اشكانیان و ساسانیان در سال ۶۳۷ میلادی به تصرف عرب درآمد. تفكر و رفتار اردشیر سبب ظهور ناسیونالیسم ایرانی شد و ایران در پرتو همین ناسیونالیسم ویژه، در دوران حكومت شاپور یکم پسر اردشیر با سه بار در هم كوبیدن امپراتوری روم، اسیركردن «والرین» امپراتور این كشور و تحقیر رومیان و خراج گزار كردن آنان، بار دیگر تنها ابرقدرت جهان شد. این ناسیونالیسم پس از ساسانیان نیز چندبار خود نمایی كرده و جلوه‌ها و محصولات خود را بر جای گذارده است از جمله در زمان زیاریان، بوئیان، فردوسی، و ….

 

زادروز شارل فابری، فیزیكدانی كه لایه اوزون را كشف كرد. (۱۸۶۷ م)
«شارل فابری» فیزیكدان فرانسوی كه لایه‌های اوزون را كشف كرد ۱۱ ژوئن سال ۱۸۶۷ به دنیا آمد و ۷۸ سال عمر كرد. وی ضمن مطالعه مبحث نور ، متوجه این لایه‌ها در جو بالای زمین شد . آلایندگان در این لایه ایجاد تغییرات زیان آور می كنند كه یكی از آنها گرم شدن خارج از قاعده محیط زیست است.

 

 

انتخابات دوره ششم ریاست جمهوری و انتخاب “هاشمی رفسنجانی” به این مقام (۱۳۷۲ ش)

عملیات فرمانده كل قوا در منطقه دارخوین در شرق رود كارون توسط سپاه (۱۳۶۰ ش)

انتخابات جدید هیئت رئیسه نظام پزشکی مرکز برگزار شد. (۱۳۵۳ ش)

• چاپ‌ ” کاريکلماتور” مجله‌ خوشه‌ (۱۳۴۶ ش)

سیل در آذربایجان و خراسان ده ها خانه را ویران ساخت و راه تهران-مشهد قطع شد و قطارهای تبریز-تهران متوقف گردیدند. (۱۳۵۱ ش)

اعتصاب سراسری تهران به مناسبت هفتم شهدای ۱۵ خرداد (۱۳۴۲ ش)

• انتشار روزنامه‌ مخفی فرياد در قم‌ (۱۳۴۲ ش)

ویران شدن شهر قدیمی “لار” در اثر زلزله‏‎ای شدید این زلزله در ساعت ۸ صبح به وقوع پیوست (۱۳۴۰ ش)

استیضاح‌ وزیر امورخارجه‌ دولت‌ مستوفی الممالک‌ توسط مدرس‌ (۱۳۰۲ ش)

آغاز به‌ کار بيمارستان‌ مادران‌ (۱۳۲۸ ش)

 

 

زادروزها

 • ۱۲۹۱ – محمدحسن گنجی، استاد جغرافیای ایرانی، پدر جغرافیای نوین و هواشناسی ایران.
 • ۱۳۲۴ – سیاوش قمیشی آهنگساز و خوانندهٔ ایرانی.
 • ۱۳۴۱ – حسین بهروزی‌نیا نوازندهٔ ایرانی بربط.
 • ۱۳۵۵ – هادی ساعی تکواندوکار ایرانی.
 • ۱۳۵۶ – مهناز افشار، بازیگر سینمای ایرانی.

مرگ‌ها

 • ۱۳۵۵ – لوریک میناسیان هنرپیشه سینما و تلویزیون ایرانی.
 • ۱۳۷۱ – عباس مهرپویا، خواننده و آهنگساز پاپ ایرانی.
 • ۱۳۹۰ – هدی صابر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ملی مذهبی.
 • مرگ “ارنست رادرفورد” فیزیك‏دان انگلیسی و پدر انرژی هسته‎‏ای (۱۹۳۷ م)
 • نمی پسندم  (0)
 • نظری ندارم  (0)
 • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: https://reforms.ir/fa/news/1334
کلیدواژه ها:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405