Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
25خرداد به‎روایت‎تاریخ؛ تظاهرات‎اعتراضی‎حامیان‎مهندس‎موسوی(۱۳۸۸) | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601

۲۵خرداد به‎روایت‎تاریخ؛ تظاهرات‎اعتراضی‎حامیان‎مهندس‎موسوی(۱۳۸۸)

اصلاحات | تظاهرات اعتراضی حامیان موسوی در ایران، راهپیمایی اعتراض‌آمیزی بود که در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸، ۳ روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، با حضور میلیونی ایرانیان در شهر تهران، دیگر شهرهای ایران، و برخی شهرهای دیگر کشورها صورت گرفت.

jonbeshe-sabz-sahamnews

تظاهرات اعتراضی حامیان موسوی در ایران (۲۵ خرداد ۱۳۸۸)
تظاهرات اعتراضی حامیان موسوی در ایران، راهپیمایی اعتراض‌آمیزی بود که در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸، ۳ روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، با حضور میلیونی ایرانیان در شهر تهران، دیگر شهرهای ایران، و برخی شهرهای دیگر کشورها صورت گرفت. این تظاهرات یکی از بزرگترین تظاهرات‌های غیر حکومتی تاریخ ایران بود و در تاریخ ۳۰ ساله پس از انقلاب بی‌سابقه بوده است.این تظاهرات در تهران به دعوت میرحسین موسوی و بدون مجوز وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. یکی از مهمترین ویژگی‌های این راهپیمایی آن بود که شرکت‌کنندگان در آن، در اغلب اوقات کاملاً ساکت بودند و هیچ‌گونه شعاری نمی‌دادند و حتی اگر کسی هیجان‌زده می‌شد و شعاری می‌داد، بقیه او را دعوت به سکوت می‌کردند. پدیده‌ای که در مقایسه با حال‌وهوای حرکت‌های اعتراضی دیگر نقاط جهان، نوظهور بود. بر اساس اعلام صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و شورای تأمین استان تهران ۷ نفر در این تظاهرات کشته و ۲۹ نفر زخمی شدند. برخی رسانه‌ها از مرگ تعدادی از زخمی‌ها در روزهای بعد خبر داده و تعداد کشتگان را بیش از ۱۲ نفر اعلام کرده‌اند.

تشكیل “مجلس عالی” در تهران و عزل محمد علی شاه از سلطنت (۱۲۸۸ ش)
پس از فتح تهران به دست مجاهدان و پناهنده شدن محمد علی شاه قاجاربه سفارت روسیه، در روز بیست و پنجم خردادماه ۱۲۸۸شمسی برابر با بیست و هفتم جمادی‎‏الثانی ۱۳۲۷ قمری، همه گروه‎‏های مردم تهران برای دیدار و عرض تبریك به سرداران فاتح تهران، به جانب آنان شتافتند. سپس اجتماعی باشكوه با حضور پانصد تن از نمایندگان مجلس، مجاهدان و شخصیت‏‌های برجسته تشكیل شد كه نام “مجلس عالی” گرفت و در همان جا تصمیمات مهمّی اتخاذ شد. براین اساس، محمد علی شاه از سلطنت خلع و فرزند خردسالش به نام احمد شاه در دوازده سالگی به سلطنت انتخاب شد. همچنین مقرر گردید تا هنگام بلوغ وی، علیرضا خان عضدالمُلك به عنوان نیابتِ سلطنت، وظایف او را به عهده گیرد. در این جلسه، چون هیئت وزیران تشكیل نشده بود، هیئتی به جای آن مأمور رسیدگی به امور كشور گردید.

تصرف قزاق‏خانه رشت توسط انقلابیون جنگل (۱۲۹۹ ش)
چند روز پس از اعلان جمهوری در گیلان، انقلابیون جنگل از نیروهای قزاق رشت خواستند یا به نیروهای انگلیسی مستقر در ایران حمله كنند یا با تحویل سلاح خود، به شهرهای خویش بازگردند. اما نیروهای قزاق چون خود را تحت فرمان حكومت مركزی می‏‎دانستند این امر را منوط به اجازه مركز كردند. بنابراین چون مذاكرات انقلابیون و قزّاقان به بن بست رسید، جنگلی‏‎ها تصمیم به تسخیر قزاق خانه رشت گرفتند. از این رو از بامداد بیست و پنجم خرداد ۱۲۹۹ شمسی، نبرد سختی بین دو طرف درگرفت و تلفات زیادی وارد آمد. در نهایت پس از به توپ بستن قزاق‏خانه توسط جنگلی‎‏ها، نیروهای قزّاق تسلیم شدند. ولی به دستور میرزا كوچك خان جنگلی، اسیران، آزاد شد و به شهرهای خود بازگشتند. فتح قزاق خانه، هر چند موقعیت جنگلی‎‏ها را در این منطقه افزایش داد ولی دولت مركزی از این مسأله به راحتی نگذشت و تا سركوبی كامل نهضت جنگل پیش رفت تا این كه به شهادت میرزا كوچك خان جنگلی و پایان قیام جنگل انجامید.

آموزش اجباری بزرگسالان در ایران (۱۳۱۵ ش)

وزارت فرهنگ ایران (آموزش و پروش، فرهنگ و علوم، ارشاد و هنر) ۲۵ خرداد ۱۳۱۵ (۱۵ ژوئن ۱۹۳۶) در سراسر کشور اقدام به ایجاد کلاس درس برای آموزش بزرگسالان کرد و شرکت در این کلاس‌هارا (درمناطقی که کلاس دایر می‌شد) برای اتباع ۱۸ تا ۴۰ ساله که خارج از مدارس بودند اجباری اعلام داشت. این کلاس‌ها به مدارس اکابر (بزرگسالان) شهرت یافته بود. کار مدارس بزرگسالان که در آنها روزنامه رایگان هم توزیع می شد با یک وقفه کوتاه در اوایل اشغال نظامی ایران و بویژه به سبب شیوع بیماری تیفوس از سر گرفته شد و مطلقا رایگان بود. شمار دانش آموزان دبیرستان‌های شبانه دولتی (بزرگسالان) در دهه ۱۳۵۰ (دهه ۱۹۷۰ میلادی) رقم چشم‌گیری را تشکیل می داد. در سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹ میلادی) مجلس تدوین کننده قانون اساسی جمهوری اسلامی رایگان بودن آموزش و پرورش در ایران را به صورت یک اصل ـ اصل سی ام ـ وارد این قانون کرده است. رایگان، یکنواخت و اجباری بودن تعلیمات عمومی در ایران قبلا در قانون موضوعه (پارلمانی) سال ۱۳۲۱ (۱۹۴۲ میلادی) و سپس آیین نامه‌های سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴ میلادی) آورده شده بود و اجرا می شد. باوجود رایگان بودن آموزش و پرورش در همه سطوح در ایران پیش از انقلاب و تاکید اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی بر این موضوع، از دهه ۱۹۹۰ (۱۳۷۰ هجری) تاسیس مدارس پولی در ایران ازسر گرفته شده است.

مهندس علوی قربانی اثبات حمایت ایران از غرب (۱۳۳۸ ش)
بامداد ۲۵ خرداد سال ۱۳۳۸ مهندس محمد علوی از اعضای كمیته مركزی حزب كمونیست توده اعدام شد. وی در یک محكمه نظامی تهران به اعدام محكوم شده بود. حزب توده از بهمن ماه ۱۳۲۷ كه در دانشگاه تهران به سوی شاه تیراندازی شد غیر قانونی اعلام شده بود، اما در دوران حكومت دكتر مصدق عملا فعالیت آزاد داشت که از سال ۱۳۳۳ پس از كشف سازمان نظامی گسترده آن و اعدام بسیاری از افسرانی که از اعضای این سازمان بودند، زیر زمینی شده بود. «تاریخ» از مهندس علوی به عنوان یکی از قربانیان جنگ سرد دو ابرقدرت وقت، سیاست ضدکمونیستی دولت واشنگتن و متابعت دولت وقت تهران از سیاست های آمریکا خوانده و نشان داده است که دولت تهران (دولت وقت) گمان می برد که در صورت قطع حمایت غرب، ساقط شود و بنابراین مرعوب و حرف شنو بود. مهندس علوی جز کمونیست بودن و پافشاری برعقیده خود جرمی مرتکب نشده بود. دولت وقت ایران با کودتای انگلیسی ـ آمریکایی آگوست ۱۹۵۳ (۲۸ امرداد) برسر کار آمده بود و مشروعیّت خودرا ناشی از حمایت ایرانیان نمی‌دانست و چشم به واشنگتن و لندن داشت. با مرگ ناگهانی استالین، در آسیای غربی یک خلأ کوتاه مدت بوجود آمده بود زیرا که جانشینان وی نه تجربه لازم را داشتند و نه معلومات و تعصب انقلابی. همین خلأ وضعیت را در آسیای غربی تغییر داد و منطقه چهره دیگری به خود گرفت.

گشایش موزه تماشاگه زمان در تهران (۱۳۷۸ ش)
موزه تماشاگه زمان در مكانی زیبا وقدیمی ارائه دهنده‌ی زیبنده ترین ساعت‎های فرانسوی ، آلمانی ، سوئیسی ، انگلیسی و روسی دو قرن اخیر است كه در سال ١٣٧٨ تاسیس شده است ٠ این موزه با داشتن حدود ٢٠٠ ساعت قدیمی در ساختمانی دو طبقه به برسی مباحث: زمان در اساطیر ، ساعت‎های آفتابی ، شنی ، سوختنی ، آبی ، آبی مكانیكی ،ساعت‏‎های مكانیكی و گاه شماری‎ها و تقویم‌ها می‎پردازد. ساعت‎های این موزه بیشتر در قرن ١٩ و به حالت‎های كوكی (هفته كوك ، ماه كوك ،سال كوك )، كوكی با كلید، اتوماتیك و فنری و به صورت‌های فقط ساعت ، نیم زن (سر نیم ساعت زنگ می زند)، ربع زن ، زنگ زن ، دارای تقویم و منازل ماه (حركت ماه را در تمامی روزهای ماه نشان می‌دهد) ، و شماطه‌دار ساخته شده است.
در طبقه همكف ساعت‌های دیواركوب ، طاقچه‌ای و ایستاده ، تعداد اندكی ساعت‌های سفری و یك ساعت ساچمه‎ای است كه بیشتر از مارك‌های كرنر ، ویكتورپایلارد ،ال مارشان ، بالتازار ، مورسترك،هتزینگر ، پل بور ، تیسوت ، نیفانی ، دنیرو و كاندو و از جنس برنز ساخته شده اند. در طبقه بالا ساعت‎های جیبی (آویزی ، یك در ، سفری ،دودر و سه در) مچی ، دستنبدی ، ساعت در فندك و ساعت انگشتری است كه همگی از جنس طلا هستند. در میان این ساعت‌ها كه بیشتر از مارك‌های یونیور سال ، زنیت ،مووادو ، پتك فیلیپ ، واشرون و كنستانتین ، كارتیه ، امگا ، مك كیب ، شوپارد، تیسوت ،لانژین ، پیازه ، ریكا ، بوم و مرسیه ، كروم ، هری وینستون و بولگاری است ساعت‎هایی دیده می‎شود كه در نوع خود بسیار كم نظیر است. ساعت‌های سفری كه برخی متعلق به شخصیت‎های سیاسی دوره قاجار و پهلوی و برخی متعلق به شخصیت‎های سیاسی كشورهای دیگر است. در اتاقی گاه‌شماری‌ها ،تقویم‎های كهنی همچون تقویم دائمی معروف به اصطرلاب ١٠٠ ساله (١٤٠٠-١٣٠١) چاپ بغداد ، تقویم ٩٥ ساله هجری قمری (١٢٣٦-١٣٦٨) چاپ بغداد ، تقویم تجاری سال ١٣١٣، تقویم رفومی سال ١٢٤٥ شمسی ، گاهنامه ١٣١١ ( اهدا شده از طرف سید جلال الدین تهران به ملك الشعرا) و سكه‌هایی كه معرف گاه‌شماری‌های مختلف است، قرار دارد. دینار در زمان رضا پهلوی كه معرف گاه‌شماری هجری شمسی بوده و دو سكه‌ی درهم در زمان‌های یزدگرد ساسانی و عبدالملك بن مروان اموری كه یكی معرف گاه‎شماری یزدگردی (پارسی قدیم) و دیگری معرف گاه‌شماری هجری قمری است. همچنین نام برخی دانشمندان ساعت سازی ایران همچون ابوریحان بیرونی ، اكبردانا سرشت ، سید حسن تقی زاده ، احمد بیرشك ، ذیح الله بهروز و محمد محیط طباطبایی همراه با عكس‌هایی قاب شده از آنها بر دیوار همان اتاق قرار دارد. اتاق پایانی این موزه مربوط به سنگ‎هایی از دوره‎های مختلف زمین‎شناسی است كه تغییرات زمان را به صورت میلیون سالی نشان می‌دهد. نمونه سنگ‌هایی كه از دوره‌های كامبرین ، اردویسین ، دونین ،كربنیفر، پرمین ،تریاس ،ژوراسیك ،كرتاسه ،پالئوژن و نئوژن به جا مانده است.

• مرگ “تیمور گوركانی” سرسلسله‏‏‎ی تیموریان (۸۰۷ ق)
تیمور گوركانی در سال ۷۳۶ قمری در نزدیك سمرقند به دنیا آمد. در ابتدا، به خدمت یكی از امرای ماوراءالنهر درآمد و درجات ترقی را پیمود. او پس از چندین بار لشكركشی به خوارزم، آن شهر را تصرف كرد و به تعدی به سرزمین‏‌های مجاور پرداخت. تیمور در دوران حكومت چهل ساله‏‌ی خود بارها به شهرها و مناطق گوناگون حمله برد و صدها هزار نفر را از دم تیغ گذراند. یورش‏‌های سه، پنج و هفت ساله‎ی او باعث ویرانی قسمت عمده‏‎ی شهرهای آن دوران گردید. وی در آخرین مرحله قصد تصرف چین را در سر می‏‎پروراند كه اجل، مهلت كشتار دوباره به او نداد و جانش را گرفت. كشور او از دیوار چین تا دریای مدیترانه امتداد داشت ولی جانشینان تیمور این اراضی را بین خود تقسیم كردند و امپراطوری او، متلاشی شد.

دستور احیاء صنعت فرش ایران با اصالت باستانی‎اش (۱۵۰۲ م)
شاه اسماعیل صفوی كه در مارس ۱۵۰۲ میلادی شیعه اثنی عشری را مذهب رسمی ایرانیان اعلام كرد سه ماه بعد ، ۱۵ ژوئن همین سال، دستوری برای احیای صنعت فرش ایران به همان گونه كه در عهد ساسانیان بود صادر كرد كه در آن تأكید بر بازگشت به اصالت قدیم فرش ایران و استفاده از نقش و تصویر گیاهان و حیوانات شده بود. در دوران سلطه ایلخانیان و پس از ورود ایلات ترك ماوراء النهر به ایران، بافت فرش در ایران تغییر یافته و فرش‌های كوچك با اشكال هندسی ویژه مفروش كردن چادر و خیمه باب شده بود. شاه اسماعیل كه یك حكومت مركزی نیرومند در ایران به وجود آورده بود در سال ۱۵۰۸ بغداد را تصرف كرد و در سال ۱۵۱۰ میلادی ازبك‎ها به ریاست محمدخان شیبانی را در هم شكست و حكومت سمرقند را به «بابر» از امیران تیموری سپرد، ولی در اوت ۱۵۱۴، نیروهای او به علت نداشتن اسلحه آتشین- توپ و تفنگ- از ارتش عثمانی در دشت چالدران شكست خوردند و این شكست مقدمه صدها سال جنگ میان ایران و عثمانی (تركیه) شد.

اعدام “ایمره ناگی” سیاست مدار اصلاح طلب مجارستانی (۱۸۹۷ م)
ایمره ناگی سیاست مدار اصلاح طلب و مردمی مجارستان، در سال ۱۸۹۶میلادی در خانواده‏‎ای روستایى در مجارستان به دنیا آمد. وی در كشاكش جنگ جهانی اول به جنبش كمونیستی پیوست و به هنگام انقلاب روسیه راهی مسكو شد تا نیروهای بلشویكی را جهت نیل به پیروزی یاری رساند. ناگی در مسكو تحصیلات خود را در رشته كشاورزی به اتمام رساند و به عنوان یك مبلغ كمونیستی طرفدار لنین، راهی كشور خویش گردید. فعالیت سیاسی ناگی تا زمان جنگ جهانی دوم ادامه یافت و در نهایت پس از تشكیل یك دولت موقت انقلابی و كمونیستی در مجارستان در سال ۱۹۴۴میلادی، وی به وزارت كشاورزی رسید. ناگی در این مقام، مرام ماركسیسمی مبنی بر مصادره زمین از فئودال‎‏ها و تقسیم بین خرده مالكان را به انجام رساند، با این حال، دو سال بعد به اتهام اینكه در جهت اشاعه كمونیسم كاری انجام نمی‏‎دهد از كار بر كنار شد. با مرگ استالین، ناگی بار دیگر به صحنه سیاسی كشور بازگشت و با حمایت كامل حزب كمونیست شوروی، بر مسند ریاست دولت مجارستان تكیه زد. او در این مقام، اردوگاه‏‎های كار اجباری را بست، آزادی‏های اجتماعی را تا حدی توسعه داد و وسایل رفاه كشاورزان و روستائیان را فراهم آورد. ایمره ناگی هم‏چنین به سبب تشخیص صلاح جامعه مجارستان، به اصلاحات سیاسی با هدف كمرنگ ساختن نقش مدیریت حزب كمونیست بر جامعه و رونق اقتصاد آن كشور دست زد. اقدامات ناگی موجی از خشم و نفرت را علیه شوروی و مصالح حزب كمونیست ایجاد نمود. و مردم آشكارا انزجار خود را از حزب كمونیست شوروی و مجارستان اعلام می‏‎كردند. این حوادث، نهایتاً خشم كرملین را برانگیخت و موجبات اشغال نظامی مجارستان توسط ارتش سرخ شوروی سابق را در سال ۱۹۵۶میلادی به وجود آورد. با ورود ارتش سرخ به كشور، ناگی به سفارت یوگسلاوی در بوداپست پناهنده شد. پس از ۲۰ روز، علی‏رغم قول تامین جانی وی، او را به مقر حزب كمونیست منتقل كردند. ایمره ناگی دو سال بعد به اتهام خیانت به آرمان‏‌های سوسیالیسم محاكمه و سرانجام در ۱۵ ژوئن ۱۹۵۸میلادی در ۶۲ سالگی اعدام شد. او نزد مردم مجار به عنوان یك قهرمان ملی كه مصالح ملی را بر منافع حزبی ترجیح داده بود، شناخته شده است.

تولد “یوری آندروپوف” رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق (۱۹۱۴ م)
یوی ولادیمیرویچ آندروپوف (زاده ۱۵ ژوئن ۱۹۱۴ – درگذشته ۹ فوریه ۱۹۸۴) سیاست‌مدار اتحاد شوروی و دبیر کل حزب کمونیست اتحاد شوروی از ۱۲ نوامبر ۱۹۸۲ تا روز مرگش بود. او مجموعاً حدود ۱۶ ماه این سمت را به عهده داشت و در این مدت در واقع رهبر شوروی بود. او پس از کنستانتین چرننکو، کوتاه‎ترین مدت رهبری شوروی را به عهده داشت.

لغو امتیاز نفتی دو کمپانی آمریكایی در ایران (۱۹۳۸ م)
۲۵ خرداد سال ۱۳۱۷ (۱۵ ژوئن ۱۹۳۸) و پنج سال پس از تصویب تمدید قرارداد امتیاز نفت انگلستان به مدت ۶۰ سال در مجلس، دولت وقت امتیاز نفت شمال را كه قبلا به دو شركت آمریكایی داده شده بود لغو و كان لم یكن اعلام داشت. در سال ۱۳۱۲ كه مذاكره برای تمدید قرارداد نفت انگلستان در جریان بود، نظر به ملاحظات روابط با مسکو، نفت شمال ایران (اصطلاحا، ازحوزه قرارداد) مستثنی شده بود. در آن زمان دولت مسکو با آمریکا معارضه نداشت و به باور تاریخ‌نگاران، لغو قرارداد کمپانی های آمریکایی خواست دولت لندن بود زیرا که نمی‌خواست در ایران حتی رقیب انگلوساکسون داشته باشد.

تولد “تیتسیانو تیسین” نقاش برجسته ایتالیایی (۱۴۷۷ م)
تیتسیانو وِچلی نقاش ایتالیایى كه به تیسین شهرت یافته است، در نیمه ژوئن ۱۴۷۷میلادی در جنوب سلسله جبال آلپ در ایتالیا به دنیا آمد. وی در هنر نقاشی به استادی رسید و شهرتی عظیم پیدا كرد. تیسین بزرگ‏ترین و پركارترین هنرمند در جمع نقاشان ونیزی است و از جمله بزرگ‏ترین نقاشان دنیای غرب. وی هم‏چنین در مقام رنگ‏‌شناسی چیره‌‏دست است.وی پدر شیوه جدید در نقاشی است. تیسین در سال ۱۵۱۶میلادی به مقام نقاش جمهوری ونیز برگزیده شد. وی نه فقط در عرصه شبیه سازی از موضوعات اسطوره‏ایو دینی، پركار بود، بلكه به عنوان یكی از پرارزش‏‌ترین و بهترین هنرمندان چهره‎‏نگار نیز شهرت داشت. بیشترین شهرت تیسین نزد معاصرانش به پُرتْره‎‏های او مربوط می‏شود. در نتیجه، تسلط و توانایى وی باعث شد تا قدرت‏مندان جهان برای آن‏كه مدل نقاشی وی شوند، به رقابت بپردازند و در واقع معتقد بودند به وسیله قلم و كار تیسین به شخصیتی ماندگار تبدیل خواهند شد. هم‏زمان با گذشت سال‎‏های عمر تیسین، افتخار و عظمت به او نزدیك‏تر می‏‌شد و تمام بزرگان اروپا او را می‏‎شناختند. تحول كار تیسین هم‏چون روند زندگی‏اش پرشتاب بود. او به سرعت شیوه‎‏ای توانمند بر اساس سبك شاعرانه پدید آورد. احساسات درباریان، نیروهای كیهانی، راز زندگی و مرگ و خوشی‏‌های عشق مقدس از مضامینی بودند كه در آثارش به آنها می‏‌پرداخت. از آثار تیسین می‌‏توان از مردی با دست كش، مریم با اعضای خانواده پزارو، گذاشتن تاج خار بر سر مسیح(ع)، تك چهره خود و پرتده‌های بسیاری از مشاهیر زمان او را یاد كرد. تیتسیانو وچلی معروف به تیسین پس ازحدود یك قرن زندگی در عالم هنر سرانجام در نیمه ژوئیه سال ۱۵۷۶میلادی، درگذشت.

روزی كه پاپ «مارتين لوتر» را مرتد (کافر) خواند. (۱۵۰۲ م)
۱۵ ژوئن سال ۱۵۲۰ روزی است كه پاپ وقت «لئون دهم» مارتین لوتر كشیش آلمانی را كه تز تازه‌ای مطرح ساخته بود مرتد خواند، از كلیسای كاتولیك بیرون راند و تهدید به تكفیر كرد (كه مجازات تكفیر پاپ؛ آتش زده شدن بود). با وجود این، لوتر و روش او «مذهب تازه ــ پروتستان (معترض)» ــ باقی ماند و در سراسر جهان ششصد میلیون پیرو دارد. لوتر بسیاری از تشریفات و مقررات كلیساها از جمله منع ازدواج كشیش‌ها، پاكسازی گناهان افراد با دریافت هدیه (پول) و ۹۳ مورد دیگر را زائد و غیر لازم اعلام كرده بود و گفته بود که انجیل به چنین مواردی اشاره ندارد.

 


یك خورشید گرفتگی روی داد كه آشوری‏‎ها شرح آن را بر سفال نوشته اند و این سفال‌نبشته تا به امروز باقی مانده است. (۷۶۳ م)

سردار محتشم بختیاری وزیر جنگ با حفظ سمت بجای یپرم خان ریاست نظمیه را عهده دار شد (۱۲۹۱ ش)

توقیف‌ روزنامه‌ صور اسرافیل‌ به‌ دستور مجلس‌ شورای‌ ملی (۱۳۲۵ ق)

ایستگاه تلویزیون امریکا در مبارک آباد تهران آتش گرفت. (۱۳۵۴ ش)

محمد انورسادات رئیس جمهوری مصر برای یک دیدار شش روزه وارد تهران شد. (۱۳۵۵ ش)

برگزاری ششمین كنفرانس عمومی خبرگزاری‏‌های كشورهای غیرمتعهد “پوول” (۱۳۷۱ ش)

• ۱۳۶۰ -‌ تظاهرات ۲۵ خرداد ۱۳۶۰ که به دعوت جبهه ملی ایران در اعتراض به لایحه قصاص و نیز حمایت از نیروهای لیبرال دموکرات و سوسیال دموکرات و بر ضد نیروهای حامی آیت الله خمینی برگزار شد.

• ۱۳۸۸ -‌ تظاهرات اعتراضی حامیان مهندس میرحسین موسوی در ایران (۲۵ خرداد ۱۳۸۸) در اعتراض به نتیجه انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری از میدان امام حسین تا میدان آزادی شهر تهران و همچنین در شهرهای دیگر ایران.

• ۱۳۹۲ حسن روحانی به عنوان هفتمین رییس جمهور ایران برگزیده شد.

 

 

زادرزوها

  • ۱۳۱۲ – محمدعلی رجایی، دومین رئیس‌جمهور ایران (درگذشت ۱۳۶۰)
  • ۱۳۱۵ – رضا بیک ایمانوردی، بازیگر و ورزشکار ایرانی
  • ۱۳۳۴ – محمدرضا شریفی‌نیا، بازیگر ایرانی
  • ۱۳۵۸ – نبی‌الله باقریها، بازیکن فوتبال ایرانی

درگذشت‌ها

  • ۱۳۹۱ – حسن کسائی، نوازنده‌ی نی و موسیقی‌دان ایرانی (زاده ۱۳۰۷)
  • می پسندم (3)
  • نمی پسندم  (0)
  • نظری ندارم  (0)
Share
لینک کوتاه: https://reforms.ir/fa/news/1907
کلیدواژه ها: