Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601
30خردادبه‎روایت‎تاریخ؛ ادامه‎حوادث‎پس‎ازانتخابات88/بمب‎گذاری‌حرم‎امام‎رضا(ع) | The Reforms
Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/daneshno/public_html/reforms.ir/fa/wp-includes/plugin.php on line 601

۳۰خردادبه‎روایت‎تاریخ؛ ادامه‎حوادث‎پس‎ازانتخابات۸۸/بمب‎گذاری‌حرم‎امام‎رضا(ع)

اصلاحات | تظاهرات معترضان به انتخابات دهم ریاست جمهوری در ایران / انفجار بمب در حرم مطهر امام رضا(ع) توسط منافقین كور دل در عاشورای حسینی

روزنامه آفتاب یزد چاپ 30 خرداد 88

روزنامه آفتاب یزد چاپ ۳۰ خرداد ۸۸

• تظاهرات اعتراضی معترضان به انتخابات ۸۸ (۳۰ خرداد ۱۳۸۸)
به دعوت مجمع روحانیون مبارز (که دبیر آن سید محمد خاتمی است) و حزب اعتماد ملی (که دبیر کل آن شیخ مهدی کروبی است) از فرمانداری تهران خواسته شد که برای برگزاری تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دهم، تجمعی در میدان انقلاب تا میدان آزادی برگزار گردد. پیش از آن هم چهار تظاهرات گسترده نیز از سوی معترضان در تهران و سایر شهرها برگزار گردیده بود. که در پی آن ادامه حوادث ۸۸ رخ داده است.

• تظاهرات حامیان بنی‌صدر و مجاهدین خلق و درگیری با مردم و نیروهای انقلابی (۱۳۶۰ ش)
با گسترده‏‎تر شدن اختلاف نیروهای انقلابی با عناصر ضدانقلاب به رهبری منافقین و بنی صدر، طرح عدم كفایت سیاسی بنی صدر در مجلس عنوان گردید و حضرت امام، طی حكمی در بیستم خرداد ۱۳۶۰، وی را از فرماندهی كل قوا عزل كردند. در این میان نیروهای انقلابی خواستار سرعت عمل در عزل این عنصر غرب‏زده توسط مجلس و تأیید حضرت امام بودند كه در روز ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ در بیرون مجلس تجمع كردند. از آن سو، گروهك‏‎های ضدانقلاب و طرفدار بنی‎‏صدر، كه تدارك وسیعی برای ایجاد آشوب و جلوگیری از كار مجلس دیده بودند، اعلان مبارزه مسلحانه كردند. در بعد از ظهر این روز این گروه‎ك‏ها به خیابان‎‏ها ریختند و به تخریب اموال عمومی و قتل و غارت و آشوب در تهران و بسیاری از شهرستان‎‏ها پرداختند. كم كم نیروهای مردمی، سپاه و كمیته‏‎ها به مقابله با آشوبگران برخاستند كه در این میان درگیری‏‎های متعددی روی داد. سرانجام با مقاومت شدید انقلابیون، آشوبگران شكست خورده و متفرق شدند.

انفجار بمب در حرم مطهر امام رضا(ع) توسط منافقین كور دل در عاشورای حسینی (۱۳۷۳ ش)
در بعدازظهر سی‏ام خرداد ۱۳۷۲ شمسی برابر با عاشورای سال ۱۴۱۵ قمری، در حالی كه مردم عزادار در اوج برگزاری مراسم بزرگداشتِ قیام تاریخی امام حسین(ع) بودند، توسط منافقین كوردل بمبی داخل حرم مطهر و در نزدیكی ضریح منور امام رضا(ع) در مشهد منفجر شد. در پی این انفجار، ده‏ها تن از زائران و علاقه‏‎مندان اهل بیت(ع) در حرم امام رضا(ع) شهید یا مجروح شدند و خسارت زیادی به حرم رضوی وارد آمد. پس از این اقدام ضد بشری، مقام معظم رهبری حضرت آیت‏‎اللَّه خامنه‎‏ای طی پیامی فرمودند: “منافقین كوردل نشان دادند كه برای حریم مقدس اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز هیچ گونه حرمتی قائل نیستند. دشمنان منافق، معاند و سنگدل، با این جنایت نشان دادند كه به هیچ یك از موازین انسانی پایبند نیستند و دشمنی آنان با ملت غیور و مؤمن ایران، هیچ حد و مرزی را نمی‎‏شناسد”.

تولد عزت‌الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون (۱۳۰۳ ش)
عزت‌الله انتظامی متولد ۱۳۰۳ تهران بازیگر پر سابقهٔ تئاتر و سینمای ایران است.پدر او که از شهر اشتهارد برای خدمت سربازی به تهران آمده بود با مادر وی که یک اشراف زاده بود آشنا می‌شود و عزت‌الله حاصل ازدواج این زن و شوهر می‌شود.داریوش مهرجویی کارگردان گاو (۱۳۴۸) استعداد انتظامی را کشف کرد و پروراند. بازی‌های او در دیگر آثار مهرجویی همچون آقای هالو،دایره مینا، پستچی، اجاره نشین‌ها، هامون و بانو باعث بروز توانایی‌های بسیار او شد. انتظامی علاوه بر نقش آفرینی در آثار مهرجویی، در فیلم‌های کارگردانان دیگری چون علی حاتمی و محسن مخملباف نیز بازی کرده است.او در فیلم مستند عشق پرداز (به کارگردانی: محمد هادی (حمید) کاویانی) در کنار استاد محمود فرشچیان حضور داشته است.

آغاز انقلاب كبیر فرانسه (۱۷۸۹ م)
در اوایل سال ۱۷۸۹میلادی لویی شانزدهم پادشاه فرانسه، با توجه به خالی بودن خزانه با اعلام نوعی حالت فوق‏‌العاده، نمایندگان همه طبقات كشور را در مجمعی به نام مجلس طبقات گرد هم آورد اما از حضور مردم عادی در این اجتماع كه با حضور اشراف و وابستگان دربار تشكیل شد، جلوگیری نمودند. لویی شانزدهم در نطق افتتاحیه خود در ۵ مه ۱۷۸۹میلادی به جای اینكه وعده اصلاحات و تغییراتی را به نمایندگان بدهد و آن‏ها را به طرح و ارائه پیشنهادات اصلاحی ترغیب نماید فقط گفت كه وظیفه مجلس، مشورت و اظهارنظر برای حل مشكلات مالی كشور است و به دیگر سخن موظف است برای مالیات‏‌هایی كه از طرف دولت وضع می‌‏شود به نام ملت صحّه بگذارد.
هم‏چنین در این مجلس، به آراء طبقه سوم و پایین اعتنایی نشد و این امر باعث اجتماع ضدسلطنتی آنان گردید. از این‏رو، در تاریخ ۲۰ ژوئن ۱۷۸۹میلادی سوگند یاد كردند كه تا قانون اساسی فرانسه بر پایه‎‏های محكمی استوار نشده باشد از هم جدا نشوند. از این تاریخ، انقلاب فرانسه وارد اولین مرحله خود شد و مجلس مؤسسان شروع به نوشتن قانون اساسی كرد. در این میان ظلم و ستم لویی شانزدهم باعث خشم مردم گردید كه در نهایت سر به شورش برداشتند. آنان به مخازن اسلحه دولت حمله‏ور شده و مقداری توپ و تفنگ به دست آوردند و به طرف زندان باستیل كه محل زندانیان سیاسی بوده رفته و آن جا را با خاك یكسان كردند. فتح باستیل كه آغاز اصلی انقلاب كبیر فرانسه محسوب می‏‌شود، ضربه مستقیمی بود كه توسط ملت بر حكومت استبداد وارد آمد. این حوادث، تاثیرات متعددی در فرانسه و حتی دیگر كشورهای مجاور ایجاد كرد به طوری كه این انقلاب به عنوان مبداء تاریخ معاصر این كشور به شمار می‌‏آید. گرچه انقلاب كبیر فرانسه با شعار فریبنده آزادی، برابری و برادری آغاز شد ولی حاصل آن نه آزادی و نه عدالت بود و نه برادری و برابری. خفقان دوران حكومت رهبران انقلاب كبیر فرانسه از هر دورانی در فرانسه بیشتر و دامنه ظلم و بی‌‏عدالتی از هر زمانی گسترده‏‌تر بود. رهبران انقلاب فرانسه نه فقط آزادی و عدالت را برای هم وطنان خود به ارمغان نیاوردند، بلكه از تحمل عقاید یك‏دیگر هم عاجز بودند و حتی سر بسیاری از رهبران انقلاب به دست دوستان و همرزمان خودشان زیر تیغه گیوتین رفت.

فرار “لویی شانزدهم” پادشاه فرانسه در جریان انقلاب این كشور (۱۷۹۱ م)
یكی از مهم‏ترین وقایعی كه در جریان انقلاب فرانسه موجب تزلزل و سقوط رژیم سلطنتی گردید، ماجرای فرار لویی شانزدهم و خانواده‎‏اش از پاریس بود. این تصمیم زمانی اتخاذ شد كه لویی شانزدهم پس از ممانعت مردم برای مسافرتش به خارج از پاریس، احساس كرد كه با او مانند یك زندانی رفتار می‏‎شود. هم‏چنین تقویت نیروهای افراطی مجلس مؤسسان و نافرمانی و بی‎‏انضباطی در میان سربازان و بی‎‏اعتمادی نسبت به فرمانده گارد ملی، از جمله عواملی بود كه در تصمیم لویی شانزدهم به فرار از پاریس موثر افتاد. اما هنگامی كه كالسكه بزرگ سلطنتی در بیستم ژوئن ۱۷۹۱میلادی در حال خارج كردن اعضای خانواده پادشاه فرانسه بود، نیروهای انقلابی آن را شناخته و به پاریس باز گرداندند. بازگشت شاه و همسرش به پاریس توأم با تحقیر و اهانت بود و با جنجالی كه بر سر آن برخاست، خانواده سلطنتی از آن به بعد تحت مراقبت بیشتری قرار گرفتند. از فردای آن روز تلاش برای بركناری لویی شانزدهم و الغاء رژیم سلطنتی آغاز شد تا اینكه این امر با اعدام لویی شانزدهم در ۲۱ ژانویه ۱۷۹۳میلادی صورت پذیرفت.

آغاز سلطنت طولانی “ملكه ویكتوریا” بر انگلستان (۱۸۳۷ م)
ملكه ویكتوریا پادشاه معروف بریتانیا از طرف پدر متعلق به خانواده‏ای بود كه از آلمان به انگلستان آمده و بر تخت شاهی قرار گرفته بودند. وی در ۱۸ سالگی به پادشاهی انگلستان رسید و با پسر عموی خود ازدواج كرد. با ادامه دوران سلطنت ویكتوریا، امپراتوری بریتانیا به سوی شرق پیش رفت و به اوج عظمت خود نزدیك شد. فتح كامل هندوستان نیز در روزگار او صورت گرفت و پیروزی‏‌های فراوانی نصیب انگلیسی‏‎ها گردید. ویكتوریا با مرگ شوهرش بسیار پریشان شد؛ زیرا وی مردی كاردان و مشاوری برجسته بود. در آن هنگام، ملكه ۴۲ سال داشت و چهل سال بقیه عمر را به سوگواری از دست دادن شوهر گذرانید و در همه این دوران، لباس سیاه را از تن در نیاورد. ولی در عین حال به كار كشورگشایی و استعمار دیگر كشورها می‏‌پرداخت. در دوران حكومت او، به دلیل وسعت مستعمرات انگلستان این مثل معروف بود كه “آفتاب هیچ گاه در بریتانیا غروب نمی‏‌كند. در سال ۱۹۰۰میلادی ملكه ویكتوریا به بیماری دچار شد و سرانجام در ۲۲ ژانویه ۱۹۰۱ پس از ۶۳ سال سلطنت در ۸۲ سالگی درگذشت.

 


 

اعزام‌ ده‌ نفر به‌ شوروی جهت‌ آموزش‌ خلبانی (۱۳۰۳ ش)
اصلاح‌ قانون‌ مطبوعات‌ (۱۳۳۲ ش)
سینمای ری تهران آتش گرفت و کلیه ساختمان و تأسیسات آن سوخت. (۱۳۴۹ ش)
هیئت عمومی دیوان عالی کشور در یک نشست چند ساعته نظر داد که قولنامه در معاملات غیرمنقول معتبر می‌باشد. (۱۳۵۲ ش)
اخذ آراء برای نمایندگان مجلس شورای ملی و مجلس سنا انجام گرفت. (۱۳۵۴ ش)
ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر پاکستان وارد تهران شد. (۱۳۵۶ ش)
• گشايش‌ موزه‌ ” اپرا ” در پاريس‌ (۱۹۰۳ م)
كشف ویتامین توسط “كازیمیر فونك” دانشمند لهستانی (۱۹۱۲ م)
زمین لرزه‌ای به شدت هفت و شش دهم ریشتر شمال ایران را تکان داد که بر اثر آن چهل تا پنجاه هزار تن کشته شدند و زیان‌های مالی فراوان به بار آمد. (۱۹۹۰ م)
آغاز قیام مردم چین معروف به “بوكسورها” علیه استعمار انگلستان (۱۹۰۰ م)


رویدادها

 • ۱۳۶۰ – تظاهرات حامیان بنی‌صدر و مجاهدین خلق و آغاز اعدام‌های گستردهٔ دههٔ شصت.
 • ۱۳۷۳ – انفجار در حرم علی بن موسی‌الرضا در مشهد.
 • ۱۳۸۸ – تظاهرات معترضان به انتخابات دهم ریاست جمهوری در ایران و کشته شدن حداقل ۱۶ تا ۱۹ نفر 

زادروزها

 • ۱۲۸۵ – امین‌الله آندره حسین، آهنگساز ایرانی ساکن فرانسه.
 • ۱۳۳۰ – رضا کیانیان، بازیگر ایرانی.
 • ۱۳۶۱ – یاسر بختیاری، ترانه‌سرا و خوانندهٔ اهل ایران
 • ۱۳۶۱ – مصطفی زمانی، بازیگر ایرانی

مرگ‌ها

 • ۱۳۸۸ – میلاد یزدان‌پناه از جان‌باختگان سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران
 • ۱۳۸۸ – ندا آقاسلطان که در جریان تظاهرات اعتراضی معترضان به انتخابات کشته شد.
 • ۱۳۸۸ – اشکان سهرابی که در جریان تظاهرات اعتراضی معترضان به انتخابات کشته شد.
 • ۱۳۸۹ – اعدام عبدالمالک ریگی
 • نمی پسندم  (0)
 • نظری ندارم  (0)
 • می پسندم (0)
Share
لینک کوتاه: https://reforms.ir/fa/news/2520
کلیدواژه ها: